Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
atunci se intelege.mai ales ca deruta a functionat.renunt la h. e mai greu cu, crestaturile si e si mica si nu incap 10 filtre.
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am scapat! raman cu 2 astre (nici o vectra c Very Happy ) pe care pot sa nu testez linistit nci o minunatie de filtru Laughing
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ok, pana acum a iesit cum ma asteptam... dar celalalt testator, @Soso_sedan nu mai zice nimic ?
  • Soso_sedan

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
in cateva zile imi termin si consumul cu filtrul stock.cu cel "minune" mi-a luat 9 litri folosind metoda plin-plin, 100 km facuti doar in oras.ramane de vazut cat ia cu cel stock
Skip ads

  • deleted-41464

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu sunt multumit de filtru,orice ati zice voi filtrul isi face simtita prezenta...cat despre cel care zice ca atunci cand era student n-avea bani de vectra c,ar trebui sa mai studieze si el piata auto si apoi sa comenteze...
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ovyx a scris:eu sunt multumit de filtru,orice ati zice voi filtrul isi face simtita prezenta...cat despre cel care zice ca atunci cand era student n-avea bani de vectra c,ar trebui sa mai studieze si el piata auto si apoi sa comenteze...


Inainte sa mai comentezi si tu ceva, studiaza bine forumul, asta daca nu esti vreo clona a "inventatorului" sau "vanzatorului"
  • deleted-41464

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2009

  • Mesaj Privat
pentru ce sa studiez forumul?eu mi-am zis parerea despre filtru asta despre care toti au o parere negativa,dar nimeni nu se incumeta sa-si ia...
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu prea ne permitem sa ne luam, suntem toti studenti Laughing

Pai daca ai un pic de logica si ceva cunostinte tehnice, nu prea multe, iti dai seama ce "tzeapa" e acel filtru...

Daca tot nu esti sigur de ceea ce crezi, fa-i un consum pe aceeasi distanta in aceleasi conditii sa-ti dai seama definitiv ca ai aruncat banii pe fereastra Wink

Daca nici asa nu ai taria sa recunosti,atunci fa-i reclama in alta parte, aici nu ai sanse, nu sunt prea multi oameni care cred ca porcul zboara Laughing
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@Ovyx, ori nu ai invatat la facultate sa citesti, ori esti pre nervos ca sa te concentrezi Wink
1. dubiosenia situatiei consta in existenta banilor de achizitie a vectrei c si lipsa banilor de umplut rezervorul la cascarabeta.
2. oricat de mult as studia piata auto, o astra h este mai ieftina decat o vectra c.... si cu toate astea inca am bani de benzina.

@GabiB-77, GRESIT!
porcul zboara! am vazut eu porci in avion in china Laughing
... dar.... mos craciun sigur nu exista Mr. Green
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@ botosu: eu am vazut unul la Iasi zburand ... inainte sa ajunga pe gratar (l-au plimbat cu avionul organizatorii Concursului National de Planorism din 2003 parca)
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Concluzia:
Porcul zboara, filtrul nu reduce consumul Laughing
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Soso_sedan cand termini testele cu ambele filtre iti imprumut eu un filtru sport sa faci un test si cu ala ce zici te bagi?
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
gata ,dupa aceste comentarii m-am hotarit imi iau si eu 1 filtru wonderful si mai aplic si citeva chestii invatate aici si piesa de baza ,, dau cite 1 gaura ,,in fiecare piston ptr ,,recircularea ,, gazelor arse si cresterea puterii motorului si scaderea consumului,scuze daca este off topic
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
botosu a scris:mos craciun sigur nu exista Mr. Green

Inca o veste proasta pe ziua de azi. Laughing Dupa filtrul minune si dupa bradutii frumos mirositori care iti dau caluti in plus Wink . Felicitari maiandrei.
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pe forumul Reno.ro un domn si-a facut singur un filtru minune . Pret pana in 25 ron daca tin bine minte. Pe pagina 2 gasiti detalii.
https://www.clubopel.com/lin...html#entry2218146
  • Soso_sedan

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sebi, ce sa zic, facem daca e...
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@Airfilter, daca ai probleme in a iti pastra promisiunea facuta pe forumul renault ma ofer sa te ajut voluntar Mr. Green
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
pune si aici promisiunea, poate ma ofer si eu sa ajut Very Happy
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Interesant... http://www.bmwclub.ro/forum...amp;mode=threaded
Acum proba cu aspiratorul, pe 'liber' trage normal daca obturam putin teava turatia creste Laughing
Daca studiem tabelul observam ca la 1500ture consumul e mai bun cu filtrul minune si este normal el fiind mai permisiv si ECU nestiind de asta.
Dupa 2000ture cind intra turbina in functie situatia se duce dracului complet, consumul creste pentru ca turbina baga de fapt mai putin aer , ECU nu stie asta din pacate Wink
O fi asa?
Alta explicatie fix la cazul de diesel cu turbina ar putea fi legat de forma filtrului, posibil ceva cu mecanica fluidelor...draci ca nu ma pricep...aerul din centrul debitmetrului sa fie mai dens, cu viteza mai mare si raceste mai bine senzorul MAF care raporteaza un volum fals de aer. Senzorul de boost pressure este cu precizie mica fata de MAF deci ECU nu poate ajusta eficient cantitatea injectata.
Alte idei?

La benzinare cu MAF si sonda lambda nu cred sa existe economie de combustibil pentru fizic nu se poate. Vara cu acest filtru foarte posibil sa creasca consumul deoarece el trage aer cald din compartimentul motor.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hai ca mai am o explicatie Laughing
Cind calcam pedala ECU mai intii baga carburant, efectiv se chinuie marind timpul de injectie sa creasca turatia motorului pina in zona dorita de noi. Ei bine pe unde sa traga saracul motor aer? Filtrul minune nu are suprafata adecvata oricit de permisiva ar fi hirtia aia. Un filtru de benzinara de 1L are mai multa hirtie (deci suprafata) decit cel 'minune' !

Acum vreo 2-3 ani am curatat un throttle si fiind ora 15:00 (intilnirea saptaminala club) ne-am grabit si nu am pus mufa la throttle! Care a curatat unul stie ce fanta infima ramine (1mm) si clapeta are un arc foarte tare. Ei bine omul a ajuns asa la Palat dar mai mult de 1500ture nu vroia motorul! ECU a bagat atita benzina de a reusit sa traga destul aer prin fanta aia si poate sa deschida putin clapeta. A crescut consumul? Da!
Am gasit si un grafic cu Y20DTH exact motorul pe care s-au facut testele.

Ce se observa: mai intii ECU baga motorina mg/str dupa care urca turatia rpm !
Un filtru cu suprafata mica se va comporta ca unul imbicsit de praf, adica consum marit.

Rationez cumva sau bat cimpii seara?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR