Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Marius T. a scris:@ciucurica - tu ai avut parte de un Cielo care nu prea cred ca era pt Romania, asa ca nu stiu cate exemplare dintr-astea va gasi prietenul lui Ozzy 21. Cielo full pt Romania nu avea decat AC, 4 geamuri electrice, senzor lichid parbriz si cam atat. Cel condus de tine vad ca e mult mai dotat.
Ca aspect si eu cred ca Cielo seamana mult mai bine cu Kadett decat cu Vectra b

Eu am avut si kadet si vectra a si vectre b si cielo-uri. Cielo e identic cu Kadetul se potrivesc elemente de caroserie perfect de ex usi, bord si multe piese macanice. Unele piese mecanice sunt la fel la cielo si la vectra a dar cu vectra B nu are nici o legatura cielo.
Skip ads

  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
stocariu a scris:
Marius T. a scris:@ciucurica - tu ai avut parte de un Cielo care nu prea cred ca era pt Romania, asa ca nu stiu cate exemplare dintr-astea va gasi prietenul lui Ozzy 21. Cielo full pt Romania nu avea decat AC, 4 geamuri electrice, senzor lichid parbriz si cam atat. Cel condus de tine vad ca e mult mai dotat.
Ca aspect si eu cred ca Cielo seamana mult mai bine cu Kadett decat cu Vectra b

Eu am avut si kadet si vectra a si vectre b si cielo-uri. Cielo e identic cu Kadetul se potrivesc elemente de caroserie perfect de ex usi, bord si multe piese macanice. Unele piese mecanice sunt la fel la cielo si la vectra a dar cu vectra B nu are nici o legatura cielo.


inseamna ca ma duce mintea prea departe, insa e doar parerea mea. m-am uitat la botul masinii si mie se pare un pic cam la fel, adica farurile lunguiete, capota ca la vectra b...acum na, mie mi s-au parut asemanatoare, unora nu. Se poate ca masina respectiva sa fi fost adusa din afara adica avea de toate frate, nu lipsea nimic la ea, la aia vazusem pentru prima oara ce inseamna far electric. Nu avea lupa Smile si motorul era beton, adica fugeam cu ea. Poate si de aceea am ramas cu o impresie placuta despre cielo.


sa ne anunti si pe noi privind decizia luata de prietenul tau. eu oricum ii sugerez vectra b2, 2002 Smile are multe elemente estetice schimbate Smile
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am condus 2 cielo, unul cumparat de mine de nou si unul de la serviciu si din pacate am avut ghinionul sa la fac praf. Cu al meu in apropiere de Voinesti (Campulung - Targoviste). Eram cu sotia, fetia sugar si baiatul de 3 ani, toti in spate, cu baiatul intre scaune, sa vada in fata. Imi iese un taran cu un Aro vai mama lui de pe un drum de tara, intoarce fara sa se asigure absolut deloc. Eu cu 100 km/h (Cielo merge mai tare dar drumul era prost), vad idiotul la vre-o 30 metrii perpendicular pe drum. Din reflex, calc frana la blana si din volan incerc sa ocolesc berbecul. Belea, pe moment nu mi-a trecut prin cap ca nu am ABS, ca este usoara, ca centru de greutate este prost plasat, ca multi mi-au spus ca Opelul Kadet este originalul si Cielo o copie nereusita cum a fost Lada fata de Fiat. Asa ca stimati colegi, m-am dus ca o sanie drept in prost. Nu-mi doresc sa treceti prin asa ceva. Vezi ca se apropie, ai franele blocate, invarti volanul si ea merge ca trenul pe sina. Este o experienta de 2-3 secunde, care par minute, si eu cel putin am avut o luna cosmaruri. Baiatul stand intre scaune, a trecut printre ele si s-a oprit la 1 cm de bordul masinii.
In final, masina 3 luni in reparatii, lonjeroanele au ramas strambe, nici un fel de placere de a o conduce, am luat-o noua la 7.500 EUR si dupa un an am dat-o cu 3.500 (avea 30.000 km ).
Faceti tot posibilul sa nu cumparati copii ale unor originale. Acum piata replicilor este mult mai infloritorare, chinezii aduc masini ieftine, arata bine, pret super, dar siguranta ZERO, CA SI CIELO.
Respect
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:Am condus 2 cielo, unul cumparat de mine de nou si unul de la serviciu si din pacate am avut ghinionul sa la fac praf. Cu al meu in apropiere de Voinesti (Campulung - Targoviste). Eram cu sotia, fetia sugar si baiatul de 3 ani, toti in spate, cu baiatul intre scaune, sa vada in fata. Imi iese un taran cu un Aro vai mama lui de pe un drum de tara, intoarce fara sa se asigure absolut deloc. Eu cu 100 km/h (Cielo merge mai tare dar drumul era prost), vad idiotul la vre-o 30 metrii perpendicular pe drum. Din reflex, calc frana la blana si din volan incerc sa ocolesc berbecul. Belea, pe moment nu mi-a trecut prin cap ca nu am ABS, ca este usoara, ca centru de greutate este prost plasat, ca multi mi-au spus ca Opelul Kadet este originalul si Cielo o copie nereusita cum a fost Lada fata de Fiat. Asa ca stimati colegi, m-am dus ca o sanie drept in prost. Nu-mi doresc sa treceti prin asa ceva. Vezi ca se apropie, ai franele blocate, invarti volanul si ea merge ca trenul pe sina. Este o experienta de 2-3 secunde, care par minute, si eu cel putin am avut o luna cosmaruri. Baiatul stand intre scaune, a trecut printre ele si s-a oprit la 1 cm de bordul masinii.
In final, masina 3 luni in reparatii, lonjeroanele au ramas strambe, nici un fel de placere de a o conduce, am luat-o noua la 7.500 EUR si dupa un an am dat-o cu 3.500 (avea 30.000 km ).
Faceti tot posibilul sa nu cumparati copii ale unor originale. Acum piata replicilor este mult mai infloritorare, chinezii aduc masini ieftine, arata bine, pret super, dar siguranta ZERO, CA SI CIELO.
Respect


lada care? nu baga in cacatel toate masinile lada!
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
loganu care nu e renault....
si lista ar putea continua
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@ciucurica: Nu sunt contra masinilor pe care orice firma le concepe si le produce. Firma Autovaz (Lada = o marca) este firma mare, dar patrunde greu in occident.
Kamaz, Tatra, mai este una, au castigat raliul Paris/Dakar la clasa camioane si au locul lor pe piata UE (fara taxe vamale, cred ca bat toate marcile MAN, DAF, SCANIA, IVECO, etc).
Eu ma refer la acea Lada patratoasa, furata de la Fiat (ca despagubiri de razboi cand au luat toata fabrica). Oricum, Autovaz nu poate produce o masina conform standarului GM/OPEL.
  • Ozzy21

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru sfaturi!
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:@ciucurica: Nu sunt contra masinilor pe care orice firma le concepe si le produce. Firma Autovaz (Lada = o marca) este firma mare, dar patrunde greu in occident.
Kamaz, Tatra, mai este una, au castigat raliul Paris/Dakar la clasa camioane si au locul lor pe piata UE (fara taxe vamale, cred ca bat toate marcile MAN, DAF, SCANIA, IVECO, etc).
Eu ma refer la acea Lada patratoasa, furata de la Fiat (ca despagubiri de razboi cand au luat toata fabrica). Oricum, Autovaz nu poate produce o masina conform standarului GM/OPEL.


am crezut ca te referi la asta de acum, care seamana cu albea. am condus lada 1500 Very Happy tanc frate Smile))) dar mergea super Razz
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si tot la vorba mea ajungi. Care este diferenta intre Lada asta noua (parca Samara) si Fiat Albea?. PRETUL! Caroseriile nu difera cu mult, dar motorul, siguranta pasiva, confortul nu se pot compara. Am fost aproape sa cumpar o Lada Niva, sa trag de ea cand merg pe balta sau la tara, pret bun (3.500 EUR), putini km (30.000), dar m-a lasat pagubas cand am vazut pe indelete cum arata la interior, ce motor are, ce suspensii, etc.
Prefer sa mai strang ceva bani si sa iau o japoneza mica de teren, gen Daihatsu, Isuzu, Suzuki, Toyota poate. Am vazut una (Isuzu), la 100.000 km, era un mic tractoras. Arata si merge ca o masinuta a copiilor cu telecomada.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR