Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am si eu o intrebare : am impresia ca mi s-a cam marit consumul, si vreau sa verific daca diverse componente sunt in parametri si e de la frig. Ce anume trebuie sa verific ? Cu tester / fara tester ? Si unde as putea sa fac verificarile astea undeva in Ploiesti sau imprejurimi (un baiat destept) ?
Multumesc !
Skip ads

  • paul_motorca

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1993 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ai putea sa verifici filtrele de aer, si te poti uita daca it urca apa si ii cald motoru. ca daca nu ar putea fi de la frig.
dar a crescut considerabil consumu? ca daca a crescut cu juma de litru s-ar putea sa fie de la frig ca nu iti functioneaza motoru la temperatura optima.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Da stiu de astea, sunt verificate si sunt ok, apa nu prea creste ca na, temperatura scazuta, in oras, greu. Intrebarea era daca pot verifica ceva parametri la pompa injectie de exemplu, nu stiu, de aia intreb ... si inca ceva, ce parametri se verifica pentru a vedea functionalitatea turbinei ? si da, mi se pare ca a crescut considerabil Sad
L.E. : Ce pot face pentru a preveni urcarea motorinei in mufa aia de sus ? Am vazut ca multa lume are problema asta ...
  • paul_motorca

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1993 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
numai daca o pui pe test. alta solutie nu am, poate iti ai ceva erori.
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Parametrii pompei de injectie nu poti sa-i verifici pe tester , asta se vede doar pe stand. Consumul mare il poti avea fie din filtrul de aer care ar trebui sa-l schimbi la 5000 km fie din debitmetru . Parametrii turbosuflantei si al debitmetrului ii poti vede pe tester .
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Problema cu motorina in ECU o poti rezolva la Buzau , avem un mecanic fff bun care ne rezolva masinile la un pret decent si treba de calitate , asta daca nu consideri ca te costa o avere sa vi pana la noi , 74km dus 74 km intors .
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
N-ar fii capat de lume sa ajung la Buzau, ideea era ca poate gasesc un mecanic competent in Ploiesti sa rezolve cu mufa aia si poate sa imi verifice si pompa de injectie, o diagnoza ceva ... mai astept poate apare vreunul, daca nu va vizitez Smile
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pana la pompa de injectie verifica ce ti-am spus mai sus iar pentru a verifica pompa de injectie trebuie stand care nu oricine poate avea , nu cred sa fie din ea consumul , eu unul nu as face experimente pe masina mea cu vre-un mecanic de mana 5-a.
Mecanicul nostru i-ti poate face si diagnoza , daniel_daniel are ID .
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pompa de injectie nu iti mareste consumul , ea nu iti alimenteaza cu combustibil injectoarele ,motorul Parerea mea este sa schimbi filtrul de aer cat mai des ,la 5000 km dupa cum a spus si userul visse : fa o curatare a rezervorului si implicit a vasului de la filtru de motorina : pune filtru de motorina doar original GM pt ca filtreaza la 2 microni Pt a verifica parametri pompei de injectie tb mers cu ea doar pe stand. . Parametrii turbosuflantei si al debitmetrului ii poti vedea si pe tester .Exact cum a spus si visse il recomand pe victor
  • jerryboy

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
imi permit sa te anunt,ca momentan e putin mai greu pt mecanic sa te ajute,a patit un necaz,deci,indicat e sa mai astepti,sau sa cauti o alta rezolvare,sa nu te complici inutil.Eu zic sa verifici pana si termostatul.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Mai astept un pic, mai ales pe zapada asta ... Oricum, ca idee am scanat ieri la intalnire motorul, si EGR, turbina, debitmetru sunt in parametri foarte bine. Incep usor-usor sa cred, dupa ce am vb si cu colegii din Ploiesti, ca e normal un consum marit in conditiile in care umblu eu (10-20 de min pe zi, motor in 99% din cazuri rece). O sa ma apuc totusi sa schimb si filtrele si o sa incerc alta motorina, voi ce folositi ? Eu am pus numai Euro 5 de Petrom. Bafta si mersi de raspuns !
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu cu petromul am cam dat-o in bara acum cateva luni. Consuma ca nebuna. Apoi am trecut pe MOL si consumul a revenit la normal. Acum 2 zile am alimentat de 100 RON de la Rompetrol, sa vedem cu care consuma mai putin (cu cea de la MOL aveam consumul in jur de 4.5% cu cea de Rompetrol am 4.9% la aceiasi viteza :-S )
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Sa stii ca ma gandeam sa pun si de la Mol sa vad cum e, inainte cand aveam Dacia numai de acolo puneam benzina si mergea ca unsa, nici nu consuma mult, apoi am trecut pe Efix si mi-a picat motorul Very Happy
  • opelrobert

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am o problema cu masina iar acesta consta in faptul ca am un consum destul de mare (cam 10 %). Asa am observat cu metoda plin plin iar pe computerul de bord arata cam 7.5 % (este de vectra b adaptat pe astra ) .
Iar masina trage destul de greu adica trebuie sa schimb pe la 3000-3500 turatii ca sa mearga normal,si cand o turez de la 3000 turatii in sus consumul scade (asa "zice" computerul de bord).........
Daca a mai patit cineva asa ceva ..........sau care se pricepe sa -ma ajute cu un sfat sau cu o informatie
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pentru inceput schimba filtrul de aer , asta in caz ca deja nu ai facut-o , apoi mergi la o diagnoza unde sa verifici foarte atent valorile date de debitmetru .
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Are dreptate "Visse" ii schimbi toate filtrele si verifici debitmeru /dar ca consum trebuie sa existe o diferenta intre oras si afara (a mea ia 5,1-5,6 afara si in oras 9-11 [Scrie si in caretea masinii Opel tigra])
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La tine este normal consumul asta , esti benzinar colegul cu problema are diesel care se stie ca are consum mai mic , undeva la 4 - 4.5 in afara si 5 - 7 in localitate dar si aici depinde de stilul de condus .
  • opelrobert

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Filtre + ulei castrol magnatec 5w 40 toate noi (in prima zii cand le-am schimbat masina mergea de rupe si dupa aceea iar lesinata )
Oricum masina de la 3000 de turatii merge foarte bine.......Ieri am vorbit cu Mihai (care repara ECU) si mi-a zis ca asa se schimba (peste 3000 de turatii)
Acum o intrebare,este cineva din salajan sa imi imprumute 5 minute un debimetru ?
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mai simplu este sa faci o diagnoza ca sa mergi la fix nu sa schimbi si sa dai cu presupusul , la cat costa o diagnoza............
  • opelrobert

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am facut diagnoza la masina si nu a aparut nici o eroare deci ?
Eu raman tot cu idee de a incerca cu alt debimetru,mai ales ca am scos mufa la debimetru iar masina se comporta mai bine,si din cat am inteles daca masina merge mai bine fara el este o ptoblema.......dar pe diagnoza nu a aparut nici o eroare ........eroare nu a aparut nici pe testul cu "pseudo agrafa"
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR