Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Constantin MATEI

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Salut. Ca membru nou pe acest forum vã salut pe toti. De câteva zile sunt posesor de Insignia din 2013, benzinã, 2.0 turbo, 4x4, 250 cp, 400 NM. M-am întors la motorul pe benzinã dupã aproape 10 ani de dieseluri (Audi A6 Allroad, Mazda CX7) si pot sã spun cã o fac cu bucurie. Masina pe care tocmai am luat-o de la reprezentantã este minunatã, cu 39.000 de km la bord, merge superb si sunt de-a dreptul fericit când o conduc. Starea tehnicã este ireprosabilã, motorul merge impecabil, tinuta de drum este minunatã. Cred cã am fãcut o alegere bunã, dupã ce ultima masinã (Mazda CX7) m-a dezamãgit cumplit, fiind în momentul de fatã la reparat, cu motorul calat.
As avea rugãmintea la posesorii de Insigmia identice sã-mi dea câteva sfaturi pentru folosirea optimã si fãrã probleme a masinii.
Multumesc.
Skip ads

  • FRANKIE82

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Felicitari...zilele trecute ma uitam la ea..ma batea gandul:)))
  • Constantin MATEI

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Mulțumesc, Frankie. Am dat astãzi o turã pe varianta ocolitoare și când am ajuns în Sânicoarã aveam un zâmbet pe fațã.... E chiar grozavã.
  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
felicitari pentru achizitie ! Sa o stapanesti sanatos !
Skip ads

  • deleted-100538

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Frumoasa jucarie mai ales la ce are sub capota. Asteptam sa ne zici si consumul mediu Smile
  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Constantin MATEI a scris:Mulțumesc, Frankie. Am dat astãzi o turã pe varianta ocolitoare și când am ajuns în Sânicoarã aveam un zâmbet pe fațã.... E chiar grozavã.


Sa vezi ce-o sa mai zambesti dupa ce te obisnuiesti cu utilajul.....o sa zica lumea ca esti nebun Smile)))
  • Constantin MATEI

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Aș vrea sã lãmuresc o problemã ce mã tot frãmântã vis-a-vis de Insignia. Din discuțiile pe care le am cu un mecanic ff priceput la motoare, reiese cã în baia de ulei a mașinii este un o-ring ce conecteazã pompa de ulei cu sorbul sau ceva de genul. Ideea este cã omul susține cã acel o-ring trebuie schimbat la 30.000 de km, el întãrindu-se și scãpând ulei pe lângã, cu rezultate catastrofale pentru motor. Acum, nu sunt sigur dacã respectiva piesã este și în motorul acesta, sau omul știe de ea de pe motoarele diesel și mi-e cam aiurea sã mã apuc sã desfac baia de ulei sã o schimb. O soluție ar fi sã-mi fac timp și sã mã duc sã-i întreb pe cei de la reprezentanțã, dar nu am absolut deloc încredere în ei. Știe cineva despre ce este vorba? Mulțumesc.
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Nu se schimba chiar la 30000km, dar la vreo 4-5 ani trebuie facuta operatiunea, ca nu e de joaca cu nenorocitul ala de oring.
Problema e ca PDFul este pozitionat in fata motorului, si in momentul regenerarilor, mare parte din caldura generata de arderile particolelor este preluata de motor si baia de ulei. Din aceasta cauza oringul isi pierde proprietatile de elasticitate si devine rigid, nemaiputand sa faca etanseitate perfecta(trage aer in loc de ulei si motorul nu mai are ungere).
Depinde si de regimul de mers(cat mergi cu ea in oras si cat in afara). Daca mergi mult in oras, regenerarile sunt mult mai dese si racirea motorului nu mai e asa de buna, datorita vitezelor mici cu care se circula in oras. Daca mergi f. mult in afara, racirea este mult mai buna...

Sunt o gramada de discutii pe tema asta(spor la citit) Smile

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=137131
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=128954

Cheers!
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Constantin MATEI are motor pe benzina 2.0T 250CP... deci e alt motor.
Cu toate astea, se pare ca si tipul asta de motor are un o-ring intre sorb si pompa (poz 7 in poza), mai mult o garnitura, dar nu cred ca e cazul de schimbat... nu am auzit sa fie probleme la motorul pe benzina.
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Scuze, nu am fost pe faza sa vad ce motorizare are Smile
  • Constantin MATEI

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru ajutor, m-am mai liniștit.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ce consum mediu ai in prezent ?
Skip ads

  • Constantin MATEI

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2016

  • Mesaj Privat
În prezent, nemaieșind din oraș de câteva sãptãmâni (luni), cu traficul din CLUJ, am 15,3/100. Și fãrã condus economic. Ar fi chiar pãcat sã o conduc economic, nu? La drum în exterior, merge la 8,5/100. Nu e o mașinã economicã, dar... Are alte avantaje. Dacã o pun în mod sport și îi dau gaz... Pãzea.
Acum, lãsând gluma la o parte, dintre toate mașinile pe care le-am avut și le-am condus, asta e prima care mã cam sperie. Este foarte rapidã și neutrã, ajungi la viteze foarte mari și nu-ți dai seama, mașina este foarte silențioasã și se așeazã minunat pe drum. O plãcere la condus. Iar motorul... Minunat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR