Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
X16SZR - 9,6:1 (12-15 bari)
X16XEL - 10,5:1 (12-15 bari)
Y16XE - 10,5:1 (13-17 bari)
Z16SE - 9,6:1 (13-15 bari)
Z16XE - 10,5:1 (14-16 bari)
Z16XEP - 10,5:1

Cam astea sunt rapoartele de compresie / presiunile admise de producator pentru motoarele de 1.6L montate pe Astra (si in special pe OPEL)
Skip ads

  • giony

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mersi, 11 bar pare o valoare destul de anormala in cazul meu. Chiar ieri m-am intalnit cu cineva care avea acelasi tip de motor z16se si ultima oara cand a facut testul avea 13 bar.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
11 bari sunt totusi cam putini. posibil sa ai uzura la segmenti sau supape.
  • giony

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Uh..tocmai ce am schimbat segmenti si semeringuri. In rest nu s-au "observat" alte probleme. Mecanicul imi este prieten bun, are service autorizat rar, nu repara in fata blocului dar cine stie..posibil sa nu fi mers pana la capat cu verificarea si sa fi fost nevoie de schimbat si supape/ghid supape.
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
inainte de operatiune ce compresie aveai? De ce ai segmentat motorul? pentru ca mananca ulei?
  • giony

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
da, aveam consum mare de ulei si bujiile aveau f multa calamina pe ele..chiar nu mai vazusem pana atunci bujii in asemenea hal Very Happy. Nu stiu ce compresie avea inainte.


Ultima modificare facuta de giony la Dum 12 Sep, 2010 9:16 pm
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
si acum nu mai consuma ulei? mi-e sa nu fi facut segmentarea degeaba.
  • giony

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ba da..tocmai asta ar fi buba, ca in aproximativ 2500km a consumat aproape 2 litri. initial au fost ceva scurgeri pe la furtunu ala de sus dintre injectoare, dar chiar si dupa schimbare, tot s-au dus 1.2 litri. Cu alte cuvinte nu s-a schimbat nimic in ce priveste consumul de ulei.

Totusi de cand am luat eu masina, am facut aprox 500km si nu am observat vreo scadere de nivel. Cei 2500km au fost facuti de sora mea si ea mi-a spus ca a completat atata. Stie exact unde trebuie sa fie nivelul, in plus i s-a aprins si in bord acel oleipeil control.

Cat despre mitul ala ca in primii 2000-3000 consuma pana se 'aseaza' segmentii..sper sa fie adevarat Very Happy. Ar fi trebuit sa imi scada si mie niveul in 500km. Momentan inca tin ueliul sub observatie, dar din cauza altor probleme..ecu/egr/check engine, nu pot sa circul cu ea.
Skip ads

  • giony

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
de cand am scris aici ultima oara,masina a mai facut 1400km cu un consum de aprox 50 grame ulei completare. se pare ca noul tip de ulei ii convine, as fi multumit sa ramana consumul asta. Dar de curand apare in bord oleipeil control, chiar daca uleiul e la nivel. Daca apas pe butoane dispare si apare iar la intervale de vreo 15 min. Ce ar putea fi, senzor defect?
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
poate fi si o pompa de ulei defecta. Pe ce butoane apesi?
  • giony

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nu se aprinde in bord becu rosu, ci doar pe display. daca era presiunea mica sigur se aprindea martorul in bord . ca sa dispara oleipeil control apas pe butoanele din maneta de la stergator. motorul merge normal..fara nici o anomalie.
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
giony a scris:nu se aprinde in bord becu rosu, ci doar pe display. daca era presiunea mica sigur se aprindea martorul in bord . ca sa dispara oleipeil control apas pe butoanele din maneta de la stergator. motorul merge normal..fara nici o anomalie.


ce fel de ulei ai folosit?

zi-mi si mie te rog cat te-a dus afacerea cu segmentatu , si daca s-a meritat?
Skip ads

  • giony

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am pus 5w40 castrol ultima oara,inainte aveam 5w30. nu mai retin pretu exact al segmentarii, s_au facut mai multe la ea atunci. oricum, singura diferenta a fost faptul ca nu se mai depune calamina pe bujii. noxe perfecte...dar asta se datoreaza probabil acelor semeringuri de supape schimbate.

revenind la intrebarea mea...a mai patit cineva?
  • giony

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Scuze pt reply la topicul asta vechi...

Am þinut o evidenþã a uleiului completat ºi aº vrea sã ºtiu ce credeþi de 1.75 litri la 5000 km ? S-a completat treptat cam câte 250ml când scãdea nivelul ºi apãrea pe display oleipeil control.

Mie mi se pare destul de mare pt un motor segmentat cu semeringuri noi. Sã trec pe 10w40?
  • C0r$aru

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut, revin in tema pentru ca un prieten apropiat are o problema cu consumul de ulei la acest motor, din ce am citit e normal, dar in anumite limite... are masina de 2 ani, 108000 km, ireali, masina din 2003, schimbat distributie, egr, caseta directie si in plus segmentare motor, de curant mananca ulei grav, si un mecanic ia zis ca cel mai probabil este un cilindru ovalizat, este posibil asa ceva este grav, eu banuiesc ca mecanicu ia facut segmentarea aiurea... cel mai probabil... alte pareri astept cu cea mai mare placere, va multumesc.
  • raz74

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu cam aceleasi probleme cu z16 se -ul meu 2004 +gpl din germania... mi se aprinde martorul galben de ulei, consuma la greu ulei ,nu se mai ridica apa,scoate fum , mi s-a infundat catalizatorul si l-am curatat, ;;;;Check engine se aprinde si se stinge periodic, . AM bagat ulei 5w 30 GM Original si am crezut ca este foarte subtire, l-am dat afara si am bagat 10 W40. DE unde ca tot papa ulei...Un tip de la Opel mi-a facut oferta de segmentare 1500 ron bineinteles lucreaza acasa si -mi schimba simeringurile de la supape + Distributia pe care o cumpar eu.... ce credeti? Total 1800 rol e ok? respect
  • raz74

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Chestia cu check engine mi-a spus cineva ca este calculatorul care poate sa cada dupa 100 Km sau 200000 km nu se stie ....
  • danyconnect

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
ce masini ati prins voi baieti ... si eu am z16se si nu papa ulei. masina e cumparata din DE . din ce am vazut proprietarul dupa 75000km a bagat numai 10w40 castrol , la fel am bagat si eu ... completez la 5000km cu ce mai ramane in bidon si mai ramane iar schimbul il fac la 9-10000km si am mai facut 3 schimburi de cand am cumparat-o .acum am 156000km si sper sa nu am probleme

Si ca sa fiti mai siguri schimba-ti inaintai simeringurile si tacheti ( nu necesita desfacut motorul doar z16se) si daca tot papa verificati sa nu aveti scurgeri ,si daca tot papa test compresie si in cel mai rau caz segmentare .

drum bun sa aveti in romanica
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
La cate Opel-uri sunt in Romanica, vrei ca toate sa mearga ceas! Ideea e ca doar cei cu probleme posteaza, ce rost ar avea sa vin si sa zic, sau chiar sa deschidem un topic Masina mea nu consuma ulei? Si acum fiecare cu norocul lui, cum gasesti masina sau ce defecte ascunse ai care apar mai devreme sau mai tarziu! Imi cer scuze de off topic!
  • AparTe

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Vreti sa nu mai pape ulei, nu mai bagati Castrol, nu ii place, nu stiu care este motivul dar nu le place la 1.6 Castrolul,,
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR