Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
scorpio18 a scris:imi cer scuze foca, din pacate am realizat si eu acum ca nu e normal ce fac, am incercat sa sterg mesajele, nu mai pot, poate un moderator binevoieste sa o faca. Imi cer scuze. eu ti-am zis un DVR ar trebui sa te ajute mult, s-ar putea sa nu fie primit in instante in romania, dar politaiul iti va da castig de cauza, nu am studii de specialitate in domeniu asta, dar din ce imi aduc aminte acum cativa ani l-au amendat si i-au luat carnetu la unu din timisoara pe baza unui filmulet de pe youtube in care aparea ca facea curse si depasea pe linia de tramvai.


Eu as vrea camera aia ca sa filmez drumurile cand ma plimb nu neaparat sa imi fac dreptate cu ea. Chinezii sunt in repaos ca e anul nou la ei. cred ca voi comanda si eu o jucarie din asta Smile

Foca
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai atunci inseamna ca tu esti off-topic, nu eu. Ceea ce e oarecum amuzant, ca sa nu spun ipocritic.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dodo, tu vad ca esti pus pe scandal...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu cine nu ar fi daca e on-topic si i s-ar spune ca e off-topic de catre cineva care e chiar off-topic. Poate ca un moderator ar trebui sa le spuna celor care au probleme cu Altex-ul si celor care vor sa-si cumpere camere pentru a filma peisajul cand conduc ca sunt off-topic.
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
inca o recomandare pentru cei care patesc asa, duceti-va la politie dupa, chiar daca ii dati animalului ceva, va duceti la politie si declarati accidentul si spuneti ca a fugit de la locul accidentului, si mai mult ca sigur ala nu se prezinta in 24h la politie si macar il lasati pe animal fara carnet o perioada.
daca opriti intr-o benzinarie aveti ca si dovada camerele lor, iar daca nu ati oprit gasiti-va 2 martori sau cu 1 in plus fata de ei, care sa dea cu subsemnatu, si gata.
inca ceva, m-am documentat despre camere de supraveghere, iar ele sunt considerate probe in instanta, multi avocati mai amatori si in special politia va zice ca iti trebuie mandat, insa mandatul si aprobarea judecatorului trebuie doar in cazul in care materialele se obtin prin incalcarea legii (ascultarea telefoanelor si filmarea in casa este ilegala, de aici si aprobarea), daca nu camerele de supraveghere din benzinarii/moluri n-ar mai putea fi folosite in procese (am prieteni care au uitat sa plateasca la peco si acum sunt dati in judecata pentru furt pe baza probelor video).

citatul nu imi apartine, eu doar l-am verificat si recorectat o mica greseala.


art. 64 alin. 1 Cod pr. pen enumera intre mijloacele de proba inregistrarile audio-video. art. 68 arata doar ca mijloacele de proba obtinute ilegal nu pot fi folosite. Nu se vorbeste deloc despre autorizare decat atunci cand e vorba despre autoritati (sectiunea V1 din codul de procedura penala, org. urm. pen/cert. pen.) pentru ca acolo exista posibilitatea abuzului de putere sau incalcarea legii in momentul in care se efectueaza inregistrarile .
Orice inregistrari audio-video care au fost facute fara sa fie incalcata vreo norma juridica pot fi folosite in instanta ca mijloc de proba. De autorizare prealabila au nevoie doar organele de urmarire penala/cercetare penala.

Ca sa evidentiem putin absurditatea necesitatii unei autorizari prealabile sa ne gandim la hotii din mall-uri/hypermarket-uri care sunt inregistrati fara autorizare prealabila (ce usor ar scapa daca inregistratile ar fi ilegale), la camera video montata ca sa filmeze masina parcata in fata casei care surprinde hotul in timp ce-mi fura masina, la uciderea unei persoane intr-o statie de tramvai filmata cu telefonul de o tanara de 15 ani, la ... la 1001 de alte variante.
Singura regula este ca filmarea sa nu fi fost facuta ca urmare a savarsirii unei fapte ilegale ori printr-o fapta ilegala deoarece, repet, art. 68 Cod pr. pen interzice acest lucru

deci DRV-ul auto poate fi folosit si prezentat ca dovada, si chair sustinut in timpul unui proces, in cadrul caruia instanta va solicita unui expert sa autentifice veridicitatea filmarii.

Oricum cred ca cel mai frumos e o vizita dupa la politie, sau sa pleci si sa-i lasi in pace si sa te duci direct la politie sa le zici ce s-a intamplat. Probabil politia ii cam stie pe golani deja, si cel mai probabil ei nu se vor prezenta, si vei avea toate sansele sa iti dea castig de cauza, chiar daca "teoretic" tu ai incalcat legea.

Sa nu uitam ca de curand politia a inceput sa mai gandeasca si sa nu mai aplice legea adliteram, ci sa analizeze evenimentele. Ca si exemplu, dau cazul copilului de mare smecher de acum cativa ani, care facea curse pe magheru si l-a spulberat pe unu care traversa pe rosu, si la ancheta preliminara, desi ala traversase pe rosu, vina era a soferului care facea curse si avea peste 120km/h in oras.
sa nu uitam ca si politaii sunt oameni si orac de spagari si analfabeti sunt ei, uneori ne inteleg si se pun si ei in locul nostru.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
scorpio18 a scris:inca o recomandare pentru cei care patesc asa, duceti-va la politie dupa, chiar daca ii dati animalului ceva, va duceti la politie si declarati accidentul si spuneti ca a fugit de la locul accidentului, si mai mult ca sigur ala nu se prezinta in 24h la politie si macar il lasati pe animal fara carnet o perioada.

intrebarea se pune altfel dupa ce au declarat ieri la stiri cei de la politie ("acel numar de inmatriculare nu figureaza in nici o baza de date, deci posibil sa fie fals"): pe cine sa lase fara permis ? le declari numarul de inmatriculare care nu se poate verifica ... numele magarului nu-l stii, ca mai mult ca sigur nu-l va spune ...
o sansa ar fi recunoasterea dupa imagini de pe camere de supraveghere... in rest ... va gasi multi naivi pana sa fie prins ...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nimic nou sub soare, eu am "cunoscut" acum vreo 10 ani un roman stabilit in GER care a ajuns la concluzia ca e mai usor de tepuit mosii locali decat sa muncesti Evil or Very Mad
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
http://www.incont.ro/auto/a...ri-in-trafic.html
Skip ads

  • harme

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2010

  • Mesaj Privat
foca montana tu ai scapat cu cartusul eu cu o zvicnitura si 60 in treapta 2.Nu cunosc Bucurestiul dar ma descurc binisor in trafic.Asata vara plecam de la Universitate km 0 si mergeam spre A2,incadranduma gresit rulam la intrarea de la un pasaj (bucur obor ?) un logan rosu imi acorda prioritate cu toate ca el avea acest drept.Eu intru in pasaj el accelereaza brusc mai sa-mi dea un sut.Accelerez tare si ma duc.In spatele meu numai fleshuri.Nu bag nimic in seama doar ii umplu frigiderul pe aceasta faza.Intru la primul peco ,el dupa mine.Cere socoteala (smecherul)la bara lui lovita.Norocul meu ca eram 2 masini una dupa alta .Apare si prietenul meu(cca 120 kg) si ii demonstreaza ca este (smecherul) doar un ciubucar.Fratilor daca eram singur cine stie citi bani imi lua ! Asa ca feritiva de prioritati neprioritare
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
// OFF TOPIC inseamna ca ma pot apara singur... Laughing
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
harme a scris:foca montana tu ai scapat cu cartusul ...


Nu este patzania mea. Am primit-o pe mail de la o prietena care se stie cu tipul.

Foca
  • Vasile59

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Vizitand cateva siteuri pe care le urmaresc zilnic, dau de acest articol care mi se pare interesant dar mai ales util. Este vorba de un e-mail in care este povestita o patanie cu inchiderea masinii din telecomanda! E de luat aminte!

" Astazi, 10.02.2011, am avut ceva de rezolvat in zona P-ta Cosbuc- Bdul Libertatii ( Bucuresti). Am parcat masina in fata sediului RCS-RDS , am rezolvat ce aveam de rezolvat in 15 min si m-am intors la masina. Nu am reusit sa deschid masina nici din cheie (telecomanda) nici din telecomanda de la alarma. Langa mine un domn se chinuia sa-si inchida masina cu telecomanda si nu reusea. Deci eu nu reuseam sa o deschid pe a mea el nu putea sa o inchida pe a lui.PREA MARE COINCIDENTA! Mi-am adus aminte ca citisem pe net un articol care explica ca masinile care se inchid cu telecomanda nu sunt sigure deoarece se poate bruia semnalul dat de aceasta si masina nu se inchide ( desi tu ai apasat pe buton si esti sigur ca s-a inchis). M-am uitat in jur si……………… o masina micuta cu 2 usi , marca Datsun ,culoare gri deschis, fara numere de inmatriculare era oprita in apropiere in spatele masinilor parcate . M-am dus catre acea masina , in ea erau 4 indivizi ( cum aratau este usor sa ghiciti) , unul din ei avea un dispozitiv care semana cu o telecomnda de tv dar avea si antena. Cand m-au vazut , au plecat . Imediat dupa ne-am putut descuia respectiv incuia masinile din telecomanda.Asadar este o noua metoda de a fura din masina. Verificati-va masina dupa ce ati inchis-o.Cum functioneaza: individul tine permanent apasat pe butonul dispozitivului , care emite un semnal ( frecventa) sau ce o fi, semnal ce nu lasa comanda ta de inchidere sa “ajunga” la masina. Apesi pe buton sa inchizi masina, iar daca nu esti atent sa vezi daca intr-adevar s-a inchis, aceasta ramane deschisa. Pe urma doar asteapta la pleci de langa masina si te usureaza de ce ai lasat prin ea.Nu credeam asta stiind ca alarmele schimba codurile la fiecare activare , si am un sistem de alarma bun, foarte laudat. Se pare ca e pentru fraieri cinstiti.Cei care ati patit asta sau ati vazut , va rog, sustineti avertismentul, cei care nu au vazut tineti minte si anuntati-va prietenii si nu numai."

Nu am mentionat sursa de unde am luat stirea pentru a nu se considera reclama, dar daca trebuie o voi face eu sau voi ruga un moderator. Totodata daca nu am postat bine sau titlul nu este bun, rog un moderator sa actioneze cu masurile care se impun!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cum ar veni, inca o dovada ca cine nu casca ochii, casca buzunarele. E bine totusi de adus la cunostinta lumii aceste situatii, multumim, Vasile (si te asteptam la Polus... Smile )
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Da, este adevarata treaba, exista astfel de aparate si unele dintre ele le poate avea oricine si sunt si legale! Cele despre care vorbesc sunt banalele Walkie-Talkie si functioneaza pe acelasi principiu adica sa fi cat mai aproape de masina tinta, tinut apasat butonul de vorbit in timp ce respectivul "inchide" masina si cam asta e toata treaba. Nu stiu insa daca merg toate Walkie-Talkie, treaba asta am vazut-o la TV intr-un reportaj facut de politia din Germania. Tot in acelasi reportaj am vazut cum se deschid masinile a caror inchidere se face cu presiune de aer gen Audi. Se ia o minge de tenis de camp, se face o gaura in ea cam cat sa intre un creion, se pune cu gaura exact in locul unde bagam cheia in usa, se aplica o lovitura zdravana in minge si hop tzamburusul de langa geam in sus si usa e deschisa.
Mentionez ca aceste metode nu le-am incercat, deci nu stiu cat de functionale sunt!
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Aia cu mingea de tenis e caterinca si dpdv logic nu are cum sa functioneze.
In momentul in care se incuie masina, pompa face vacuum in instalatie. La deschidere face presiune.

Degeaba bagi presiune de aer in butuc, nu ajuta la nimic.

Cat despre inchiderea cu telecomanda, mi s-a intamplat si mie de mai multe ori, in zone aglomerate ale Bucurestiului, sa ia in considerare comandata data din telecomanda.
Depinde acum de tipul de inchidere de pe masina respectiva si cum e obisnuit fiecare. In cazul masina, masina claxoneaza in momentul in care s-a inchis.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
La nasii mei e ceva frecvent aceasta problema cu inchiderea din telecomenzi. Au trei masini si se plang ca acasa nu le functioneaza telecomenzile cum trebuie, iar motivul presupunem ca e de la stalpii de curent de mare tensiune din apropiere.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
mark a scris:Se ia o minge de tenis de camp, se face o gaura in ea cam cat sa intre un creion, se pune cu gaura exact in locul unde bagam cheia in usa, se aplica o lovitura zdravana in minge si hop tzamburusul de langa geam in sus si usa e deschisa.
Mentionez ca aceste metode nu le-am incercat, deci nu stiu cat de functionale sunt!


e "Myth Busted" chestia cu mingea de tenis Smile am vazut episodul unde incercau (acum nu stiu nici cat de reala e emisiunea) cu mingea de tenis si n-au reusit la nici o masina ...
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ma pun azi sa testez telecomanda masinii in timp ce tin apasat pe butonul de vorbit al statiei PMR. Stiti vreo frecventa de bruiaj? Hai ca m-ati facut curios.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu e mai bine sa citesti pe eticheta pe ce frecventa lucreaza telecomanda, dupa care sa iti iei un oscilator pe frecventa respectiva ?
Sigur nu va mai lucra.

Orice telecomanda de pe lumea asta se poate bruia, nu inteleg ce e asa spectaculos ?

http://gpsjammers.net/remot...ntrol-jammer.html

Pentru cei cu minime cunostinte de electronica, instructiuni de constructie :
http://www.youtube.com/watch?v=UqRwbXd28gw
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Cand eram in Romania, aveam la lucru niste statii de emisie receptie Motorola, chiar si alea bruiau telecomanda inchiderii centralizate, chestia asta o descoperise un coleg cu o Skoda Felicia. Apropo de ele, stiati ca daca pui antena unei astfel de statii langa un neon fie el si scos din soclu, aprinde o bucata din el de vreo 20 cm?


Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR