Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Dragos, la ce folosim noi masinile deocamdata nu cred ca o sa rupem planetare nici cu 33" dar cu 31" cum are Stelea ( ma rog, cred ca un 32" fiind resapate...) dar conteaza si profilu, una e sa ai 31" AT si alta e sa ai 31" Simex...
Dar sa speram ca ne spune cum a reusit Mr. Green
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Stati linistiti ca nu o sa rupeti nici o planetara din cauza cauciucurilor. La mine s-au combinat mai multi factori, cel mai important lipsa copilotului.
Totul s-a petrecut intr-o clipa ... in teren sunt multe unghiuri fara vizibilitate asa ca e foarte usor sa gresesti.
Pe scurt, duminica am plecat cu inca o masina sa recuperam un Grand Cherockee ramas pe traseu din cauza a doua pene de cauciuc. Pe traseu, Samuraiul a ramas suspendat si pentru a castiga timp, am schimbat traseul si am incercat sa-l ocolesc fara sa fiu dirijat de nimeni. La trecerea printre copaci, roata spate dreapta a scapat intr-o ravena, a schimbat directia masinii, si in timp ce eram turat la maxim, roata stanga fata a prins trunchiul unui copac si (aici s-a intamplat ceva ce n-ar fi trebuit sa se intample) masina a urcat pe pom pana am vazut doar cerul. Virat la dreapta maxim, masina aluneca de pe copac si pica pe lateral pe roata dreapta, bieleta de directie se rupe si intra in articulatia planetarei, spargand-o. Tot atunci s-a forfecat si planetara. Deci, lipsa copilot, grup fata blocat, cedere pe o roata cu directia virata si turat la maxim.
Ne-am impartit in doua echipe: una a plecat sa recupereze Grandul si una sa scoatem Frontera de pe traseu si sa o ducem pe un forestier. Asa ca, doar cu spatele, in 3 roti si a patra pe post de ancora, folosind troliu pana la epuizarea lui si a bateriei, am reusit sa aducem Frontera pe un forestier unde am abandonat-o, doar pentru a reveni cu piesele necesare pentru a o aduce la asfalt pe roti, pt. ca nu se putea ajunge la ea cu platforma (aici multumesc lui cip077 si lui Bogdan pentru ca n-au ezitat nici o clipa sa-mi sara in ajutor, mai mult decat imi puteam imagina).
Cam asta s-a intamplat ... Chestia amuzanta: dupa ce am refacut directia si am iesit pe asfalt, am constatat ca volanul sta perfect drept si masina merge drept fara sa tin volanul Mr. Green .... reglaj din ochi Cool ... si in service nu le iese nici cu aparate Laughing
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Stelea, grija mare cu abandonatu masinii! Stau baietii cu ochii pe ele sa manance si gura lor o paine, o gasesti dezmembrata sau nu o mai gasesti...
Din cele spuse de tine deducem ca 80% din masinile de teren ( in afara de vestitu Patrol si Land Cruiser) s-ar fi comportat la fel ( adica ar fi rupt planetara). Daca e asa, mi-ai dat curaj, urmatoarea pereche de galosi vor fi niste Simexuri de 31". Sa vad, pe 15 sau pe 16... daca sunt resapate ai zis tu ca mai bine pe 16 ca pe 15 am sanse sa nu le pot echilibra...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Foarte greu de ajuns acolo unde era masina.
Intradevar, cu cat jeanta e mai mare e mai usor de echilibrat (cauciuc cu balon mai mic). Dar asta nu e o regula, depinde foarte mult de cauciuc. Eu am cam pierdut toti plumbii cand jentile sau frecat de pietre, asa ca recomand plumbi cu adeziv in locul celor clasici prinsi pe marginea jentii sau doar pentru compensare cand nu mai au loc cei cu adeziv.
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Recent s-a rasturnat un baiat ( sigur il stii de " dincolo") si se pare ca atunci cand un prieten de-al lui s-a dus sa ii recupereze masina, nu era singuru care mergea dupa ea, pe urmele ei fiind si alti indivizi cu masini de teren pe care nu ii cunostea nimeni si care s-au facut ca dispar cand l-au vazut pe el ca se duce tinta la masina.
Ar trebui sa pui si tu la topicu " Off-road cineva" niste poze si filmulete, ca esti singuru fronterist care face asa ceva... sa ne laudam si noi Mr. Green

On-topic: Din cauza asta vreau sa ne mai vedem asa pe la Frontera Fest ca e de discutat o gramada despre minunatele noastre masini!
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Acel caz a fost mediatizat, asa au aflat baietii. Si nu sunt singurul, mai sunt si altii ...
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
eu am fost ieri si am mai descoperit un traseu in zona cheia - pe barajul maneciu - stanga pe drum forestier - o cascada super tare pe telejenel dupa vreo 10 km in continuare iesi intr-un fel de sat (fara curent, apa sau altceva - Valea Stanii) apoi pasul Boncuta dupa care m-am impotmolit inspre tabla butii, cimitirul eroilor (noroi si urcare -trebuie cauciucuri bune acolo...). oricum traseu fain.

Asadar eu propun Cheia in 25-26 august ca sa terminam discutiile cu lalaiala - este propunerea mea dar sunt deschis la orice alte propuneri.
Dezavantaje :
1) locuri de parcare putine...nu o sa stea decat vreo 4-5 masini langa casa...
2) este vila socrilor si de obicei cand mergem gratis ne aducem fiecare asternuturi de acasa , ca sa nu stea femeia sa spele 20 si ceva de asternuturi... asadar cearceafuri de acasa.

Avantajele...sper sa spuneti voi sa credeti ca laud io zona pe care am propus-o


Ultima modificare facuta de bogdan fronteristu' la Dum 24 Jun, 2012 3:58 pm
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pe unde am fost noi nu e traseu de Fest. Dar sunt si altele mai accesibile.
In link-ul urmator e traseul facut de noi, dar noaptea:
http://vimeo.com/25911337#
Skip ads

  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
adica tu ai bagat frontera pe acolo? si a facut fata? (in afara de accident care , fara suparare nu e vina masinii)
eu credeam ca ale noastre sunt mai mult de plimbarica prin padure asa...si alte cateva chestii mai simplute...nu atat de complicate
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Da, dar traseul s-a facut noaptea. Grandul a facut doua pene si a ramas pe parau. A trebuit sa-l tragem cu trolii si scripeti in lateral pe versant sa putem trece (Frontera si un Samurai); nu se putea intoarce sau sa coboram cu spatele. A doua zi, ne-am intors sa recuperam Grandul (chiar cel din filmare) si atunci am stricat masina. Tot in filmare apare si un ATV condus la vremea aceea de ORESTI MARMARA - fondatorul clubului 4x4 MANIA -, care din pacate a incetat din viata pe 22 mai la numai 44 ani in urma unui infarct.
Cei pasionati de moto, poate ii stiti articolul de pe forumurile de profil:

http://calatoriifestinalent...-mai-am-de-trait/
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Stelea, tu ai ceva blocante pe ea?
Sau doar Simexurile alea te scot din belea?
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Imparatilor, eu particip nimic de zis, dar pe asa 'drumuri' EU nu bag masina. Fara suparare. Acum am ajuns acasa, am luat de la Maneciu un A4 mod. new, care a incercat si el putin offroad. Nu vreti sa stiti cum arata Exclamation
Si inca un subiect nediscutat, luam si soatele(care are) sau prietenele(la fel, care are)?
Dar ca data, pentru mine e ok. Prezent.
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Fiecare poate sa vine cu cine vrea ( cine are cu cine Mr. Green) iar ca drumuri, e clar ca nu vor fi ca alea pe unde merge Stelea, eu m-as baga pe parau, dar nu am nicio sansa sa trec... se va putea merge cu 2x4 maxim 4x4 pe usor si cu o garda mai mare de 20cm zic eu... asa a fost intotdeauna la Frontera Fest...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Andrei_vl a scris:Stelea, tu ai ceva blocante pe ea?
Sau doar Simexurile alea te scot din belea?


Lincon Locker Laughing , si asta a contribuit la forfecare ...
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
tineti si voi cont si de cei din dolj...
pana la cheia avem 300 km pe asfalt. cu parere de rau, nu prea putem sa participam...
haideti cu o locatie mai prin gorj, valcea, arges...
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
O varianta de mijloc ar fi Arges... daca se doreste, si pe aici sunt trasee gramada, de la urcare pe Vf. Moldoveanu pana la urcare pe Vf. Negoiu ( 2 zone superbe) si alte vai care duc in gol alpin... si posibilitati de cazare la pensiune pentru cei mai pretentiosi...
Argesu ar fi intr-adevar mai la mijloc.
Eu si cred ca si Costinel putem participa si la Arges la fel de bine, aici putand sa vina si baieti din Sibiu daca vor.
Ramane de vazut cine ar fi de acord cu Argesu...
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Corect. Arges mi-ar placea si mie. Nu am fost deloc in zona aia pe colauri si chiar mi-ar placea sa stau cu cortul pe vreo pasune acolo...
plus de asta pe aici pe cheia ma duc in orice wk in arges...mai greu
clar. eu sunt pt arges.
perioada ramane aceiasi, da?
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Perioada ar ramane aceeasi, fiind stabilita in functie de majoritatea care pot veni.
Haideti, sunteti de acord cu zona?
Kriu, Styuk, veniti sigur aici?
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
da, aici este mai accesibil...
nu este departe nici pentru superdragos, nici pt stelea (daca o putea sa vina Sad ), nu ar avea nici cip077 multi km, voi sunteti tot de prin zona....
pentru stiuk... nu vreau sa raspund eu... Smile
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca asta inseamna suplimentarea masinilor participante,nu-i problema.Dar parca vad ca se vor ivi probleme ce nu sufera amanare,si vom fi tot cei de anul trecut.Daca cei care solicita asta sunt siguri ca vor veni,eu sunt total de acord.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR