Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • B-34-SGM

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z18
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Am tot cautat pe forum si nu am gasit nimic concret.
Stie cineva cum se calibreaza computerul de bord pentru a indica valori apropiate de adevar?
Ce coeficient de calibrare trebuie introdus si de ce parametrii este ele conditionat?

De cateva zile am alta problema : BC indica litera F, presupun ca de la FAIL. Numai consumul instant mai functioneaza care e citit din ECU. A mai facut asa mai de mult, dar si-a revenit singura. Sa fie problema de la litrometru sau de la altceva?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La BC ai doua variante pentru calibrare. Schimbare cod index sau ajustare consum. Depinde ce scula folosesti, insa cel mai potrivit ar fi Tech @ de uzina si cineva care stie ce sa faca. Ajustare consum se poate face si cu OPcom, are undeva pe motor/programari ceva cu ajustare consum. La fel, OPcom stie si de unele coduri index insa prea putin la Vectra C.

Nu exista litrometru, decat un fir de consum.

Ce fel de ecran ai?
  • B-34-SGM

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z18
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Am un OP COM. Am gasit unde se poate introduce un coeficient de corectie dar e setat pina ce 0. Ai idee cum se seteaza pt a modifica cu un anumit procent? Am ecran color si navigatie model 90, ndcr parca. Care sa fie vina ca imi indica F de cand a dat frigul, sa nu fie o problema de la litrometru? Mentionez ca acul indica bine.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Calibare consum BC mai povestea un coleg.
Cat despre F la CID, desi nu am intalnit situatia, pe mine ma duce cu gandul la cablaj. Temperatura externa o arata? Am vazut oarecum o situatie similara in care senzorul temperatura de pe bara fata intrase in scurt.
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Calibare consum BC mai povestea un coleg.
Cat despre F la CID, desi nu am intalnit situatia, pe mine ma duce cu gandul la cablaj. Temperatura externa o arata? Am vazut oarecum o situatie similara in care senzorul temperatura de pe bara fata intrase in scurt.


F - inseamna ca nu vede senzorul. Am patit eu cu senzorul de la temperatura exterior, cand am dat bara din fata jos.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR