Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • mariuspuri

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Dar Zice ca problemele astea nu sunt prezente, adik ca sunt solutionate ¿nu? io am sters erorile cand am bagat ultima oara opcom, de ce apare iar, si apare ca " not present" daca erorile alea sunt rezolvate adik ca " ECU" nar trebui sa le detecteze ca niste probleme¿nu? si continuo sa se aprinda check engine, mai mult se aprinde la relanti sau daca merg la o viteza constanta, inca ceva daca ar fi debimetru defect lar detecta ca eroare? (deja ma streseaza masina asta)

Edit: uitasem sa pun pozele de la egr







Swirl ala e normal sa stea mereu la 0 % ?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca tot mai ai p0400 curata bine EGR sau schimba(posibil sa fie irecuperabil) cu unul care merge si vezi de mai apare mesajul de eroare.
Sau verifica toate furtunele legate la el sa nu aive vreo pierdere pe undeva.
  • mariuspuri

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2011

  • Mesaj Privat
am verificat toate furtunasele si toate furtunele par bine, egr lam curatat destul de bine, am fost la un mecanic si iam zis despre egr si mia zis sai scot furtunu si sa incerc sa trag aer si mia zis ca pot sa trag inseamna ca are membrana sparta, am facut aia si nam putut sa trag deloc deloc,
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Curata si senzorul de boost pressure cel de pe galerie.
Skip ads

  • mariuspuri

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Lam curatat am curati iar si egr si tot se aprinde becu de la check engine, (se aprinde cand apa de la motor e pe la 70-80 grade, se aprinde la relanti pana la 30 km/h, daca apa e la 90 grade daca apuca sa se aprinda nu se mai stinge pana nu opresc motoru), ma gandesc sa anulez egr, puteti sami spuneti ce avantaje si contra are anularea?consuma mai mult/putin,afecteaza cu ceva motoru,cum se anuleaza,imi apare check engine daca o anulez?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La unele masinii EGR`ul se anuleaza doar mecanic.Pui o flansa peste gaura.La altele trebuie si soft.
I-ti vor iesii noxele mai mari la ITP,masina va consuma putin mai mult(200g/100km),si in unele cazuri chiar trage mai bine.
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu stiam ca se poate anula EGR-ul si la motoarele diesel..
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La el se anuleaza numai din soft.
Skip ads

  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
daca are egr-ul vacuumatic(si asa pare sa fie) acesta nu se poate anula, nici din soft si nici mecanic. Ii recomand sa schimbe electrovalva care comanda egr-ul, de proba sa vada daca mai apare eroarea + verificarea tutuoror furtunaselor de vacuum inclusiv acel rezervor de vacuum .
Swirl valve functioneaza numai atunci cand dai impulsuri in pedala de acceleratie(sprituri)
Verifica si westgate-ul ce comanda clapetele din galeria de admisie, il poti verifica la fel cum ai verificat egr-ul
Debitmetru de cele mai multe ori da eroare cand este defec si rare ori cand este obosit.
Bafta !


Ultima modificare facuta de krashy22 la Mar 06 Mar, 2012 8:14 pm
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Smile Se poate anula si daca e vacuumatic.
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
poti fi ceva mai explicit te rog ?
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
poti fi ceva mai explicit ,te rog
Skip ads

  • mariuspuri

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2011

  • Mesaj Privat
care e valvula aia care comanda egr, ( credeti ca poate sa fie de la aia sau credeti ca ar trebui sa skimb egr)¿
  • mariuspuri

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Inca ceva " EGR pulse ratio" cand nu mi se aprinde becu sta mereu la 65% si cand se aprinde scade la 30%, asta e normal ce e aia si asa trebuie sa stea mereu la 65%
  • mariuspuri

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Acum se mai aprinde becu foarte "putin" adica foarte rar, si am o mica oscilare la relantiu foarte mica deabea se vede
  • patrik18

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o probelam cu masinuta mea! Am un Opel Astra G din 2003 si nu merge cum trebuie. Nu o pot accelera brus, nu trece de 4000 de rtm uneori nici nu ajunge acolo! Am scos mufa de la debitmetru si tot asa. Am verifica bujile sunt bune, am scos de la sonda lambda mufa si nici un rezultat. Ce ma sfatuiti sa fac?
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nici un martor aprins in bord?
  • patrik18

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Acum seara s-a aprins check engie...pana acum nimic si am mers vreo 40 km asa cu ea
  • mariuspuri

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Astazi am dus masina la opel sa o faca si mia zis ca e asta de vina....


Cand am plecat de acolo masina mergea super nu se mai aprindea becu, mam dus acasa vro 5-6 KM/s totul bine, cand am plecat cu ia dupa vro 2-3 ore, sa aprins becu dupa vro 3 KM....ce incompetenti ! maine ma duc la ei ori sami dea bani inapoi ori sa mio faca...... e posibil sa strige ala asa de rpd in 15 KM? ( problema de fabrica?)
  • DING

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
hai sa ma bag si eu in seama cu o intrebare>>cand va apare check aprins si nu se tureaza mai mult de 4000 rpm va-ti uitat daca scoate fum albicios.Intreb acest lucru deoarece am avut un opel vectra 2.2 diesel din 2001 (am inteles ca este cam acelasi motor ca si cel de 2000 diesel) si cand se aprindea check masina incepea de scotea fum albicios.Am fost pe la toti mecanicii si fiecare si-a dat cu pararea ba ca este un injector dus ,ba ca e blocat egr , solenoizii de la turbo si de la voletii admisie.Mi-au spus ca e de la injectoare ,de la galeria de admisie cum ca ar fi murdara, egr,pompa vaccum.Mers la reprezentanta schimbat toate cele,curatat ce era de curatat si tot asa functiona.nervos culme ca nu am rezolvat nimic (app nu am platit nimic pt piese decat un test cu tech 2 )ma intalnesc cu un vecin zi ii expun problema si imi spune batranul sa obturez vaccumul de la voletii de la admisie sa ramana deschisi tot timpul.hai ca incerc ca si asa nu am nimic de pierdut zic.pus o biluta pe un furtunel acolo si uite asa a disparut si eroare din bord si masina merge ceas ca la inceput.Cam asta am patit eu cu eroarea p0400 dupa ce am dat aprox 100 de euro pe teste si pe mama dracului.poate te ajuta la ceva patania mea
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR