Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ma gandesc sa mai tunez nitel masina sotiei, sa profit ca are faruri cu lupa si sa ii pun niste csenoane. Insa fara (macar) un spalator de faruri, csenoanele or sa fie cam degeaba. Asa ca am inceptu sa studiez partea asta, de spalator de faruri.
Multa lume zice ca pe Corsa C nu ar fi asa ceva. EPC-ul m-a bagat si mai mult in ceata, pentru ca

cica vasul de lichid ar fi instalat undeva in fata (conform pozei), intre roata stanga si far. Insa (cel putin la varianta fara spalator) rezervorul e situat sub parbriz
De asemenea, spalatoarele par a fi pe sistemul de la astra h (ies din bara) nu fixe, ca la astra g. Ceea ce inseamna ca bara ar trebuis a aiba niste locasuri in care sa prinda ghearele. Insa, cand ma uit la bara fata in EPC, nu am bara pentru cu spalator de faruri.
Si atunci va intreb: are cineva asa ceva pe masina lui? poate sa imi dea niste detalii pe subiect?
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Foarte faina ideea si cred ca se poate realiza.

Rezervorul este separat fata de cel rezervat pentru geamuri,sprituitoarle intr-adevar ies afara si sunt prinse in bandoul acela de protectie, cred,inca mai studiez putin sa vad daca sunt prinse acolo sau in bara,desi daca te uiti la piesa 16, asa ar parea la prima vedere,dar mai studiem.Poate reusesti cumva sa te uiti sub bara daca nu ,o sa ma uit eu dar putin mai incolo sa faca cald.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
piesa 16 e capacu'.
Cres ca iese ceva de genu' asta: http://www.corsa-c.co.uk/fo...ull=1#post7038392

LE: uite ce am gasit... poze cu sistem orijinal.. Smile
http://www.motor-talk.de/bi...5-i203309350.html
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Excelent,deci se poate realiza si stii cum se actioneza ,adica daca vrei sa-ti speli ochii, cum faci ? Smile
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
stiu ca se poate realiza, insa nu stiu inca cum se actioneaza. Este bara speciala pentru spalator de faruri? sau se dau pur si simplu gauri? or what?
Ideea e ca daca trebuie sa fac improvizatii, atunci prefer sa improvizez un sistem de pe o astra G, e mai usor de gasit in dezmembrari. Daca intreb de spalator faruri corsa C, multa lume imi zice ca nu a vazut asa ceva veci pururi.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Ce e interesant in link-ul nemtesc, daca va uitati atent in poza 5 pe tipla de la far, scrie ca poti pune bec d2s ceea ce stiu ca este xenon. A avut corsa in echiparea premium xenon de fabrica?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tiaz, conform EPC si TIS, da. Apar piese si scheme electrice pentru echipare cu xenon. Inclusiv senzor de pozitie pentru puntea spate.
Oricum, nu asta e tematica, iti dai seama ca nu-s nebun sa pun xenon din fabrica (vand buburuza si ii cumpar nevestii H cu xenon de banii aia), pun csenon, da' spalator de faruri as pune... Smile
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si eu vreu sa creasca pe corsica mea sistem de spalat faruri, dar cum fac cu sincronizarea sistemului?
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ehe, hai ca o sa mearga ,mai baieti uitati-va in TIS si o sa vedeti ca merge sa ne folosim de instalatia actuala sper sa nu ma insel,m-am uitat fugitiv ca sunt pe picior de plecare la munca, dar ne revedem in zilele ce urmeaza.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
corsablue, tu mai intai invata cum se da jos blocu' de lumini Razz
de facut sa mearga o facem. Nu aia-i problema. Mai intai sa gasim sursa de piese....
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
breeee da am schimbat becul cela, nu fi asa.
Eu am intrebat la un magazin si se rezolva.
Ar fi si varianta cu dezmembrari de astra g
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dadada...
intre timp am aflat niste preturi orientative la piesele mai scumpe:
rezervor lichid (reper 1) (care e separat de ala de parbriz) ~85 EUR
pompa (reper 2) ~75 EUR
actuator (reper 14) ~38 EUR (x2)
stropitor (reper 15) ~45 EUR (x2)

cu restul trebii (furtune, mufe, lucrat, etc) se ajunge pe la 400-450 EUR.
De analizat varianta in care punem rezervorul de Corsa (prindere pe caroserie, etc) si restul de pe astra G (de alea mai gasim in dezmembrari)
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
O chestiuta interesanta:
http://www.autopartswarehou...0133-1629889.html
Diuzele de stropit
sunt mai multe modele la ei pe site, insa astea sunt cele mai elegante (minimaliste)
Ar mai fi de exemplu astea:
http://www.autopartswarehou...0133-1631544.html
dar mi se par enorme.

Ambele modele necesita gaurirea barii si prindere cu surub. Primele mai au un avantaj, au o gheara suplimentara, care le asigura sa nu se invarta.

O alta varianta, mult mai simpla si mai ieftina, ar fi asta:
http://www.autopartswarehou...0133-1641361.html
Si inca o varianta eleganta
http://www.ebay.co.uk/itm/P...d9#ht_1967wt_1164
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Hmm...ca idee..folosim si un vas mai mare sau punem unul separat ptr spalare faruri?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
punem separat. si pe original asa e. In plus, ca sa pui vas mai mare.... de care pui? mai intri si in telenovela montarii celei de-a doua pompe.... basca tras furtun pe langa motor, pe undeva pana in fata.
Exista o mare probabilitate ca vasul ala sa fie singura piesa pe care o s-o cumpar pe original, daca nu gasesc alta solutie prin care sa pun acolo un bidon care sa potriveasca cat de cat....
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daca lum un sistem de spalat farurile de pe alt model,gen Omega 1?si is curios.cum va fi?cand stropesti parbrizu,se duce si pe far sau cum?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai depinde cum il faci
Poti lua un sistem de pe alta masina, singura problema va fi sa gasesti o modalitate de a prinde duzele pe bara. Cele de Astra G si Vectra C au niste gheare, si in bara sunt urechile corespunzatoare. Cam tricky, ideal ar fi sa gasesti diuse care se monteaza cu surub.
Alimentarea pompei... fie o faci pe original (releu, etc, si activare din BCM), si va functionea cam ca cea originala, fie tragi buton pe direct in bord...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ati putea sa aruncati si un ochi pe un tutorial de vectra c
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=45309
exceptand instalatia electrica pe care cel mai probabil trebuie sa o urmariti in TIS, restul implementarii ar trebui sa nu fie diferita...
ideea cu duzele de cielo imi surade si mie insa la fel ca la corsa as prefera sa pun un rezervor separat
cu toate ca la vectra c rezervorul original e sub far si e unul singur pentru ambele functii, as vrea sa incerc sa mai infig unul langa, sa vad de pe ce masina gasesc unul sa incapa...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai pe Corsa chiar trebuie sa pui rezervor separat. cel pentru lichidul de parbriz e sub parbriz, si, inclusiv in echiparea de fabrica, la corsa C, pentru spalator de faruri, e rezervor separat.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
la mine as vrea sa pun rezervor separat mai mult din cauza ca daca nu vreau sa ma folosesc de spalator sa nu fiu obligat sa smulg din UEC acel releu care comanda motorasul de la faruri ci doar sa nu mai umplu acel rezervor...
dupa cum bine stiti canbus-urile dau eroare pentru orice porcarie...
am activat functia de spalator far si nu imi dadeam seama de ce am eroare in UEC... nu aveam releul...

oricum ar fi, din ambele topic-uri sper sa fur si eu cate ceva...
cu toate ca nu am de gand in viitorul apropiat sa montez csenon mi-ar fi utila uneori spalarea de far
la drumuri lungi pe vreme nasoala poti sa ai si mama lupei pe far ca tot nu vezi nici o branza cand se murdareste...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR