Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
consum de 14 litri este exagerat de mare pt o corsa!
am vecin cu corsa B 1.0 si ma face la consum de mi-e rusine. mie imi ia 8-9 in Buc iar lui de la 6.5 - 7 in sus....
Skip ads

  • sejad

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1997 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Deci am facut plinul am mers 100km in oras si dupa fuga la pompa iar si au mai intrat 14l cata marja de eroare sa aiba pompa?
  • sejad

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1997 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@vickp27
Nici a mea nu sare de 90* dar daca prind aglomeratie prin oras si merg treapta 1, 2 iar franez iar plec se incinge motorul grav ajunge la 100* nu stiu daca are ceva termostatul oricum aveam in plan sa schimb sonda lambda, debimetru sa vad daca isi mai revine revino si u cu informatii dupa ce schimbi termostatul.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eroarea pompei e nesemnificativa.Dar,cand faci plinul si se opreste pompa automat,daca tregi din nou de maneta,mai intra ceva benzina (poti face asta de cateva ori).Aici poate sa apara o eroare,cred eu de maxim 1 litru.
E clar ca ai consum exagerat.Eu am facut urmatorul experiment:
Am mutat cheita de cifra octanica pe 91 (desi am bagat benzina de 95).Aveam si termostatul defect (nu inchidea) si fara carton la radiator.Motorul mergea la fel de bine,n-am simtit nicio diferenta,dar mi-a consumat 10,1 in loc de 9,5 cat am cu cheita pe 95.Teste facute acum,iarna,in oras.
Skip ads

  • nastasaflorin

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Danpet, unde se afla acea cheita?
  • nastasaflorin

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Voi aveti consum decent.La mine papa 20% in conditii de drum scurt prin oras si cam 8 in afara. Vad ca la acest tip de motor X12SZ e o problema destul de des intalnita.O fi motorul de vina, de la "mama lui"?
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da o cautare pe forum despre acest subiect.La masina ta nu stiu (poate nici nu are).La a mea,e sub capota motorului,in dreapta,langa telescopul din dreapta (in dreptul bateriei).Daca privesti masina din fata,e in stanga spre parbriz.
  • sejad

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1997 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Interesanta treaba cu cheita, o sa incerc sa ma uit de ea...
Skip ads

  • sejad

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1997 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@nastasaflorin
Deci suntem deja 3 posesori de (x12sz) care ne plangem de consum eu am mai postat chestia asta undeva:

Consum Corsa b x12sz conform manualului...

Consumul creste in functie de greutate si alte variabile (sofer, temperatura etc...) greutatea maxima care o da cartea este cuprinsa intre 1056 - 1165 kg si avem:
- urban intre 8,8 - 9,0
- extraurban intre 5,7 - 5,9
- mixt intre 6,8 - 7,0
De asemenaea mai dau un consum in functie de viteza (constanta cred) si de greutate si avem greutatea maxima cuprinsa intre 996 - 1225 kg.
- La 90 km/h intre 5,0 - 5,2
- La 120 km/h intre 7,0 - 7,2
Cam asa spune cartea am mai facut rost acum de un manual in limba germana foarte complex dar e mai greu cu tradusul la el eu zic ca o rezolvam pana la urma o luam prin eliminare sa vedem ce iese Smile
  • nastasaflorin

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pot fi mai multe cauze ale acestui consum, din ce am citit pe aici.
-EGR-ul murdar - eu l-am curatat deja, era varza, plin de depuneri de carbon, blocat.Mici imbunatatiri la consum undeva la 1-2%(asta de la 20l % cat aveam inainte de curatare)
-TB (throttle body) corpul clapetei de acceleratie murdar, cu garnituri defecte..etc - necesita curatare temeinica, desfacut complet.Inca n-am facut asta, astept sa se mai incalzeasca putin.Tot aici trebuie verificat/inlocuit regulatorul de presiune - o membrana de silicon, cred practic un soi de supapa mecanica.
-Termostatul defect sau decalibrat + senzorul temperatura motor.Daca-s defecte motorul nu e incalzeste destul de rapid si/sau nu "vede" temperatura corecta calculatorul, ceea ce duce la injectare de combustibil mult
- MAF senzor defect - e un senzor de vacuum, situat sub chederul superior al capotei, o chestie dreptunghiulara de plastic cu un furtun care duce in TB.E pe lista.
- Sonda lambda defecta.

Am pus posibilele probleme in ordinea crescatoare a costurilor.

La acestea se poate adauga distributie sarita de la punct sau compresie slaba - insa aici e mai mult de munca, trebuie verificate, rectificate supapele/scaunele acestora, inlocuite garniturile..etc.Urmeaza de facut la vara.
  • alycrys_20

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1994 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
se poate citeva poze ?sa stim si noi astia mai incepatori unde se afla aceste piese
  • sejad

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1997 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@alycrys_20
Vezi ca sunt subiecte foarte bine structurate cu poze si tot ce vrei, trebuie sa folosesti functia cauta....
Skip ads

  • sejad

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1997 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@danpet
Daca ai timp intr-o zi fai si tu poza la cheita respectiva eu am cautat pe forum si nu am reusit sa gasesc nimic.
Ms anticipat..
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am un manual in care scrie ca doar motoarele C12,C14 au aceasta cheita.Se pare ca a ta nu are,e totul controlat de ECU.
  • sejad

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1997 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
danpet a scris:Am un manual in care scrie ca doar motoarele C12,C14 au aceasta cheita.Se pare ca a ta nu are,e totul controlat de ECU.

Ms mult.
  • stef61

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1996 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2010

  • Mesaj Privat
a mea ia cam 6-7 in oras atunci cand o calc mai tare,altfel consumu e de 5 litri,e cam ciudat
  • aleyx

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
eu am facut consumul este undeva la 10 L in oras, motor x12sz
  • sejad

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1997 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@stef61
Prietene nu cred ca iti ia 6-7 in oras la motorul care il ai u (x12sz = 33kw = 45hp) mai e un motor (x12xe = 48kw = 65hp) posibil asta sa pape atat ca e mai fortos dar x12sz in nici un caz Smile si mie imi consuma 6-7 + o galeata Wink)
  • vickp27

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
sejad a scris:@stef61
Prietene nu cred ca iti ia 6-7 in oras la motorul care il ai u (x12sz = 33kw = 45hp) mai e un motor (x12xe = 48kw = 65hp) posibil asta sa pape atat ca e mai fortos dar x12sz in nici un caz Smile si mie imi consuma 6-7 + o galeata Wink)


Nici eu nu cred ca poate sa consume doar 6-7 in oras in conditii de iarna si de mers sportiv.IMPOSIBIL
Mie imi consuma mult mai mult in conditiile astea peste 10 si aproape de 15 L/100km
  • vickp27

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
sejad a scris:@stef61
Prietene nu cred ca iti ia 6-7 in oras la motorul care il ai u (x12sz = 33kw = 45hp) mai e un motor (x12xe = 48kw = 65hp) posibil asta sa pape atat ca e mai fortos dar x12sz in nici un caz Smile si mie imi consuma 6-7 + o galeata Wink)


Mai am o intrebare ...stie cineva care este diferenta intre X12SZ si X12XE ? banuiesc ca este tipul de injectie dar nu stiu exact stiu ca la X12SZ este injectie monopunct ca am eu si presupun ca la X12XE injectia este multipunct...nu am apucat sa ma uit intr-un manual.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

Consum benzina X12SZ
Mare 52%
Normal 30%
Satisfacator 16%
102 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR