Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • sebytzuls

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2010

  • Mesaj Privat
buna ziua ! am o corsa B din 93 motor 1,4i si as vrea sa ii fac schimbul de ulei ... va rog sa imi recomandati un ulei bun am inteles k cele sintetice sunt mai bune decat cele minerale ... astept un raspuns de la cunoascatori multumesc
  • vickp27

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
sebytzuls a scris:buna ziua ! am o corsa B din 93 motor 1,4i si as vrea sa ii fac schimbul de ulei ... va rog sa imi recomandati un ulei bun am inteles k cele sintetice sunt mai bune decat cele minerale ... astept un raspuns de la cunoascatori multumesc



Si eu am avut aceeasi problema . Ce pot sa iti spun este ca uleiul se alege si in functie de uzura motorului.

Deci daca ai un motor mai uzat folosesti un ulei mai vascos. Eu am schimbat uleiul si am folosit ce era trecut in carte adik 10W40 si nu a fost bine pentru ca motorul meu era un pic mai uzat >100 00 km si am inceput sa aud zgomote la tacheti .Deci trebuia sa folosesc un ulei mai gros ca de exemplu 15 W 40 dar trebuie sa determini gradul de uzura al motorului tau si sa consulti si cartea masinii .

Eu de exemplu folosesc numai ulei Mobil 10w40 sau 15w40 pentru opel folosit ,daca masina e mai noua atunci e alta discutie si trebuia sa consulti manualul.
  • sebytzuls

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2010

  • Mesaj Privat
multumesc frumos am fost la un magazin de piese si mi-au recomandat mobil1 10w40 k dak vine frigu sa il rupa mai usor. io am 187000 de km si asta mi-au recomandat. inainte am pus 15w40 si a fost numai bun.... vedem acum cu asta mai subtire kre e treaba ms ink o data
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR