Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
e bine venit raspunsul de la oricare dintre voi adryanx te bagi la facut asa ceva ? daca da vb pe pm pt un pret
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Se poate lista pe hartie normala apoi plastifia.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pe hartie normala nu va fi suficient de transparenta si trebuie luminata tare.

Cam asa a iesit la mine... am impresia ca tipul de la centrul de printare nu a lasat sa printeze la calitate maxima si nu imi place cum a iesit.

Este doar jumate din folie, urmeaza sa o proiectez si pe cealalta si sa mai fac o incercare de printare pe folie transparenta la un alt centru Smile

  • AdryanX

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 16DA :))
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
BV19MAX lasa ca a iesit bine ,pt prima incercare , la mine primul print a fost cu mov in loc de negru ca cica as e pe folie , cat despre culori astia nu prea stiu sa seteze , selecteaza doar suport transparent , si asta e tot , si nici interesati nu sunt de cele mai multe ori
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Zilele astea incerc sa termin si cealalta jumatate in putinul meu timp liber si dupa aia ma inarmez cu rabdare si trec pe la fiecare centru de printare pana iese cum vreau eu Laughing
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
BV19MAX ce folie ai folosit? normala plastificata sau cu anumite proprietati?
O au astia de la centre de printare?
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
folie de plastic. o aveau la centru.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Aha...cu ce program ai facut designul? autocad?
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Photoshop Smile ar fi trebuit in corel dar nu am mai facut niciodata in corel asa ca am ales ce stiu Smile
  • AdryanX

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 16DA :))
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Folia se numeste folie de retroproiector si e de 2 feluri pt imprimanta laser, nu se topeste pe tambur , si imprimare inkjet mai scumpa , si cica se toapeste daca o bagi la laser
Cat despre program fiecare cu ce stie , daca te tine poti sa o faci si de mana si dupa aia ii faci doar copie pe folie si asta e o solutie Laughing
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze ca nu am mai scris pe aici. Deocamdata proiectul meu e pe stand-by, am cateva probleme:
Nu am gasit autocolant sau plastic opac, pe toate le-am testat cu blitz-ul de la telefon, si prin toate mai trece lumina (cei drept am incercat doar la 2 magazine, totalcasa si inca unul asemanator)
Laserul care speram sa imi faca viata mai usoara, nu are putere sa graveze/taie placa cuprata de textolit pe care aveam de gand sa o folosesc pentru circuitele ledurilor.
Stau si acum cu ceasurile pe birou Very Happy noroc ca sunt baiat strangator si mai am un rand de ceasuri de rezerva pe care le tin pe masina (TRW de data asta)
Si eu am printat prima data pe folie transparenta de retroproiector culorile au iesit ok, dar au aparut cateva dungi pe imprimeu (vizibile la iluminare), probabil din cauza foliei care nu absoarbe asa de bine tonerul, sau din cauza imprimantei care nu "pune" destul toner trebuie sa verific.

Stiati ca: "Ledurile smd rosii au o tensiune de alimentare mult mai mica decat cele albe? (1.9-2.1V vs 3.1-3.5v) eu unul nu am stiut si am stricat cateva dintre ele, nu ma deranjeaza banii pe care i-am pierdut cat munca pe care trebuie sa o fac din nou.

O sa dau un mail si la un site de plasme din Romania care se lauda ca fac plasme personalizate, sa vedem daca pot sa faca acest model cu toate ca pretul este unul exagerat pentru plasme (aprox 100 euro) fara invertor.
Eu am desenat ceasurile vectorial intr-un program asemanator adobe illustrator, doar ca este pentru MAC.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut Very Happy ! M-am apucat si eu de schimbat ledurile la masinutza mea (Opel Astra G 1.7 dti 2002) Am mai schimbat si la un Vectra C , dar pozele nu le am facute Very Happy . Sunt perfect multumit de munca mea , voi posta si pozele ca sa vedeti cum arata...Daca sunt doritori din Bacau care nu se pricep si vor sa-si personalizeze intreg ansamblul de lumini ii voi ajuta cu cea mai mare placere...

Asa arata intreg bordul meu , privit de pe bancheta din spate


Cam asa arata cadranele cu ceasuri , camera nu e performanta si poate vi se pare ca se vede aiurea , dar in realitate e bestial.

In aerisitor am bagat leduri violet , si se vad doar cand difuzorul e deshis,cand e inchis , lumina nu mai este. La butoanele de la geamuri electrice , am pus la geam stanga verde , la geam dreapta albastru.

Blocul de lumini l-am facut cu verde , combinat cu albastru si rosu pe ceata.

In spatiul de depozitare am pus niste leduri violet , care noaptea dau un aspect extraordinar de frumos , dar camera nu reuseste sa capteze lumina (daca ma intrebati de ce le-am pus pe laterale , este pentru ca eu folosesc statie CB si incape exact pe diametrul cutiutiei) . La consola nu am vrut sa mai vad butonul de recirculare sau de aburire , imi place mai mult cand sunt butoanele simple de la aeroterma.

Mi-am montat si un voltmetru foarte util , din cauza unor probleme cu alternatorul am decis sa mi-l pun.

Asa arata tid-ul dupa transformarea cu leduri in albastru.

Luminile de la plafoniera sunt schimbate . In fata am bagat 9 leduri albe pt o lumina puternica,si am montat un intrerupator pentru diminuarea luminii lasand aprinse doar 3.

Aici este cu pozitiile oprite , doar pe contact . M-am inspirat de la volkswagen si mi-e util noaptea,si are un alt aspect luminandu-mi tot bordul noaptea.


Va astept cu propuneri , sugestii . Very Happy


Ultima modificare facuta de alex_paval la Sam 22 Jan, 2011 12:48 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Referitor la tensiunile de alimentare ale ledurilor:

Cand mai cumparati leduri cumparati numai de la cine va poate furniza si data sheet-ul lor unde veti gasi toate informatiile necesare (tensiune, curent de alimentare unghi de iluminare etc), astfel nu veti avea surprize.

Pana nu strici nu inveti.
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
o intrebare .. la corsa c 2005 cum dau acele jos fara sa stric ceva un tutorial sau o explicatie exacta instrumentele folosite calibrare tot ... vreau sa fac acele rosii am tot cemi trebuie mai putin cunostintele necesare de a desface bordul pentru ca mie frica sa nu rup ceva pe acolo sau sa decalibrez .. astept un rapsuns
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Alex_cjr88 a scris:o intrebare .. la corsa c 2005 cum dau acele jos fara sa stric ceva un tutorial sau o explicatie exacta instrumentele folosite calibrare tot ... vreau sa fac acele rosii am tot cemi trebuie mai putin cunostintele necesare de a desface bordul pentru ca mie frica sa nu rup ceva pe acolo sau sa decalibrez .. astept un rapsuns


Rotesti spre stanga acele si tragi de ele. Simplu Very Happy
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ce simplu asta stiam daca ai explica mai detaliat cap coada ar fi mai bine ... si cum le pui la loc ?
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Probabil ca restul stii sa dai jos inafara de ace , nu ? Ca sa montezi la loc acele , le fixezi cat mai spre dreapta(ex . la kilometraj spre 160 , turometru 4000 rpm) , le infingi pana auzi un "clanc" dupa care rotesti acul spre stanga usor pana ajungi la zero.
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am toata masina terminata mai trebuiesc acele facute am totul pregatit doar sa desfac bordul si sa instalez circuitele intauntru astept detaliat cum se face treaba daca vrei sa ma ajuti ajuta-ma cum trbuie cam coada sa nu raman cu el imprastiat prin casa
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu la mine pe astra am fixat acele pe masina.
am montat tabloul de bord pe masina,in acel moment "cuiele" de la ace se reseteaza cred si revin la 0(se si aude ca bazaie ceva motorase pe acolo),am infipt acele la loc cu 1,2 mm sub semnu de 0 si gata.ultima data le-am nimerit pozitia din prima ( am verificat cu diagnoza dupa).

Alex_cjr88 era bine daca faceai un semn cu creionul inainte de a le demonta,iti era mai usor acum la montaj.
  • kratt

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
alex_paval ,mi se pare mie sau mai exista ceva spoturi pe acolo prin bord?am luminat si eu cu albastru,totul perfect uniform,dar adio gradatii cu rosu!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR