Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • nitu cristian ionut

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2010

  • Mesaj Privat
vreau sa imi zica si mie cineva cu sa fac si eu sa imi mearga luminile de marsalier ca nu ii dau de cap


Ultima modificare facuta de nitu cristian ionut la Vin 20 Aug, 2010 10:05 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • ionut.96

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 1.3 DTJecoFlex
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa spun, dar poate fi din sugurante sau ai becurile arse, daca nu ii dai de cap, du-te la dealer.
Eu asa iti recomand, dar fa ce vrei.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@nitu cristian ionut, in dreapta sus ai butonul "modificã". Apasã acel buton ºi modificã titlul. Titlul pe care l-ai dat nu este acceptat pe forum. Exemplu de titlu corect; "Corsa B: nu se aprinde lumina la marsarier". La subtitlu poti scrie: "sfaturi ºi soluþii pentru remediere". Astfel totã lumea va ºtii despre ce este vorba.
ªi acum sfatul pentru remediere: pe cutia de viteze ai un contact pentru marsarier. Scoti firele de pe contact ( sunt douã ) si le conectezi "pe direct", dupã care pui contactul si vezi dacã se aprind luminile. Dacã da, atunci contactul este defect ºi trebuie schimbat. Dacã nu, verifici siguranþele, becurile. Dacã nici aºa nu-i dai de cap mergi la un electrician. Succes.
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nu stiu la tine cum e dar la mine la corsa c luminile de marsarier sunt legate pe siguranta de la bricheta, sa nu fi umblat cumva sa ai curent la bricheta si sa fi anulat si luminile de marsarier... asa era sa fac eu, norocul meu ca am vazut la timp. cauta in manualul masinii daca il ai si vezi care e siguranta sau daca nu becurile. sa stii ca poate fi sarit si contactul de la levierul de schimbat viteza... salti mansonul si vezi care e treaba pe acolo! bafta
Skip ads

  • VECTRA_C_GTS

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Poate fi sonda la masalier .eu am avut problema cu ea .
  • Pupak

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Bluecorsa-PDG are dreptate, luminile de la marsarier sunt legate cu bricheta. saptamana trecuta din cauza unui pompa electrica de aer pt saltea gonflabila a ars siguranta de la bricheta si s-a dus si luminile de marsarier.

Atasez o poza cu siguranta, am incercuit, e unu mic de 20A.



Cel putin la corsa c asa e, la corsa b nu stiu Rolling Eyes
  • nitu cristian ionut

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:@nitu cristian ionut, in dreapta sus ai butonul "modificã". Apasã acel buton ºi modificã titlul. Titlul pe care l-ai dat nu este acceptat pe forum. Exemplu de titlu corect; "Corsa B: nu se aprinde lumina la marsarier". La subtitlu poti scrie: "sfaturi ºi soluþii pentru remediere". Astfel totã lumea va ºtii despre ce este vorba.
ªi acum sfatul pentru remediere: pe cutia de viteze ai un contact pentru marsarier. Scoti firele de pe contact ( sunt douã ) si le conectezi "pe direct", dupã care pui contactul si vezi dacã se aprind luminile. Dacã da, atunci contactul este defect ºi trebuie schimbat. Dacã nu, verifici siguranþele, becurile. Dacã nici aºa nu-i dai de cap mergi la un electrician. Succes.

  • nitu cristian ionut

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Mersi pentru poza dar vad ca la tine este alfel.Tu ai sigerantele in fata la motor nu eu le am langa volan in stanga jos
Skip ads

  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nu conteaza unde ai sigurantele.... poti sa le iei pe toate la rand,(o scoti cu un patent sau cu clestisorul ala special, o verifici sa fie filamentul continuu, nears, si o pui la loc tot acolo, daca toate sunt bune inseamna ca nu e de la sigurante).daca e arsa pui una de aceeasi valoare. apoi verifici becurile si contactul de la maneta, trebuie sa rezolvi!
  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu am patit de doua ori sa nu-mi mearga luminile de marsarier. de fiecare data a fost de vina contactul/bulbul de la cutia de viteze. am un unchi electrician auto care mi l-a rezolvat de fiecare data printr-o metoda... ciudata.
scoti mufa de la bulbul respectiv si daca ti se aprind luminile "pe direct" atunci desurubezi bulbul din cutie si apesi cu degetul pe capatul din cutie al bulbului (ca si cum deschizi/inchizi un pix) de mai multe ori, repede. la mine a functionat de fiecare data. explicatia? cica ar fi intrat ulei in el, in bulb, iar prin miscarea de inchidere/deschidere l-a "pompat" afara (zice meseriasul).
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ulei nu intra in el ca nu prea are cum, insa se poate oxida si nu mai face contact,prin miscarea deasa si forta de frecare se curata cat de cat oxidatia si iarasi face contact.Dar oricum nu este o investitie prea mare(40ron parca) se poate inlcuii cu unul nou si stai linistit cativa ani:)
  • RazvanD

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Aceasi problema am si eu.Nu mai merge lumina la marsaier.
Am verificat sigurantee,sunt ok,am schimbat becurile(ok) dar nu-mi dau seama unde sa mai umblu.
Eu am avut fata de bord data jos,de cand am pus-o la oc am observat ka nu mai merge umina marsaier.
Sa aiba vre-o legatura pe la bord?
Skip ads

  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu,uitate la Bulb la cutie.
  • RazvanD

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Asta unde se mai afla Confused
Sincer nu ma pricep unde sa caut
Lorand a scris:Nu,uitate la Bulb la cutie.

  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...59&highlight=

piesa 2 este
  • RazvanD

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am inteles.Ms frumos
Lorand a scris:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=53159&highlight=

piesa 2 este

  • RazvanD

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
M-am uitat dupa piesa 2 cum ai zis,dar nu pot sa-mi dau seama de ea.....
Poate sunt eu prea .... Very Happy
Joi la intalnire poate ma poate ajuta cineva Smile

Lorand a scris:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=53159&highlight=

piesa 2 este

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR