Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@Dan, Slash
Puncte de vedere foarte pertinente. Pana la urma totul se reduce la prioritati in viata.

P.S. Problema cu "majoritatea modesta" e ca nu-i chiar asa majoritara. Sunt foarte multi care inca o duc bine.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
O masina noua are avantaje fara drept de replica la modul ca 100-150,000km sau 8ani nu ai mare lucru de facut la ea. De cat baga x sau y in masina deja este dupa bafta sau informare sau mecanic avizat, aici treaba e foarte discutabila.

Eu am muscat-o cu prima masina, banii de la nunta si plus ce aveam eu dati pe o Dacie ca asa era pe atunci, cu aia faceam multe si de masina chiar ma durea la basca, daca aveam nevoie musai imprumutam una. Sincer regret ce am facut, acum coasca e la un cumnat de verisor de bla bla, motorul la altul, cutie+cauciucuri+etc. vandute pe doi lei, am scos pe ea exact un cupon la pret de piata adica bani de tigari.
Imi pot 'permite' masina noua sau doua sa nu faca figuri sotia DAR oare merita ? Dupa mine nici gand ! Multi ma critica ca sunt zgarcioaba, asta e treaba mea si cum gandesc eu. Eu pe o tabla nu mai dau doi bani si nu ma doare de dotarea cu luminite, BC si alte cucurele.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Se cheama ca esti zgarcioaba cand stai pur si simplu pe bani fara sa faci nimic folositor cu ei. Si dupa cate stiu eu nu este cazul Smile


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Mar 25 Jan, 2011 4:31 pm
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pai atunci, lasati-i si pe altii sa dea cu capu, ca pana omu nu da cu capu nu se lumineaza din vorbe, cica esti invidios pe el
acum treaba cu retinutu de la mancare din cauza masinii, poate e buna si asta, poti spune ca tii cura de slabire si astfel arati mai suplu, n-ati vazut ca dolofaneii nu-s pe placul tuturor doamnelor si astfel impaci mai multe, ca doar burta n-are geam, sau, nu pleci cu casa-n spinare
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
virgil grigoras a scris:.....ca pana omu nu da cu capu nu se lumineaza din vorbe, cica esti invidios pe el


Asa-i romanu', mai cu mot...
  • dezmembreaza

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2011

  • Mesaj Privat
eu am cumparat numai masini sh nu mi-am luat una noua si parca imi pare rau
cumperi o masina noua 2-3 ani nu schimbi decit ulei si bagi gas, nu stii ce e ala rulment , ambreaj , cauciucuri , turbina, discuri de frina, distributie, voi chiar credeti ca nemtii aia sunt prosti de vind masinile dupa un anumit nr de km noi neam invatat sa cirpim de la raposata dacie si preferam sa ne rupem cu bmw si alte marci si sa reparam la ele de sa ne rupa de bani sa sa bagam in ele motorina de la coltul strazii..
ps. parerea mea.
  • lucian_yd

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu cred ca se merita sa fii primul proprietar .
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ca tot vorbiti de masini noi!

De ce se ''emotioneaza'' barbatii cand vad o femeie imbracata in rochie, panaloni, ce vreti voi, din piele? Simplu: miroase a masina noua. Shocked
Skip ads

  • Termopan

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Deci am citit cam toate commenturile postate si pot sa zic ca s-a discutat pe topicu asta chiar si la top gear Smile Desi noi vorbim de masini de 10 mii euro aici fac o exceptie si sar la niste preturi cu 5 cifre Smile Un aston martin db9 parca care il cumperi nou cu 150 mii lire peste 1 an si 20-30 mii km parcuris valora 50 mii lire adica e ca si cum ai arunca cu bani pe geam ! Revenind la masinile noastre ..ziceti voi ca daca va cumparati masina noua 4 ani nu aveti probleme cu ea si ca daca iei una sh ai probleme si tre sa schimbi ici si colo ei bine nu pot sa zic ca va inselati dar totusi gresiti . Eu unu daca ar fi sa schimb ceva uzat pe masina mea l-as schimba cu ceva diferit ..adica ai suspensie standard cand se uzeaza amortizoarele dai 200 euro si iei una sport si intr-un fel iesi mai ieftin ..spre ex am platit pe 2 amortizoare fata 6 milioane pt o vectra b ..recent am intrat pe net sa ma uit cat costa o suspensie sport ..era doar 200 euro fixa 300 euro reglabila daca mai puneam 4 milioane luam si amortizoare pe spate si arcuri si erau si mai bune ! Parerea mea e ca se merita sa-ti cumperi o masina noua doar daca apare un model nou ..gen ai vectra b a aparut vectra c si vrei sa faci "trecerea" asta de la b la c altfel nu . Adica sunt o groaza de astra h pe piata sh cu preturi f bune si in stare f buna ..ce rost are sa ma duc eu de la dealership sa ma minta ala pe fata ca x ca y si cand ies cu ea de acolo sa stau sa ma uit ca prostu la ea pana expira garantia sa nu pot sa-i fac nici o modificare si sa mai dau si preturi exorbitante la revizie doar sa se uite nea gica cu lanterna la motor si sa zica ca totu e ok si nu are nimica sau cum a zis cineva mai inainte ..intri cu 1 problema iesi cu 3 . Ori ca iei masina sh ori ca o iei noua ..ulei ii bagi /benzina ii bagi / filtru aer ii bagi / filtru benzina iar / filtru polen si tot asa si ca sa inchei punctu de vedere . Ori ca e noua ori ca are 5-10 ani si e aceasi marca + model si tot ziceti voi ca "este mai sigura" daca va e sortit sa aveti accident tot il aveti si tot va raniti / muriti in el indiferent de masina
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
eu am avut numai sh.-uri de cand ma stiu pe cest pamant si cu carnet
am facut cele mai bune alegeri si toate mi-au mers unse.niciodata dar absolut niciodata nu-mi voi cumpara masina noua cu toate ca mi-as permite.
nu doresc a supara pe nimeni dar sunt sigur ca cei ce si le-au luat noi de multe ori au regretat.costul reviziilor si ratele exorbitante te fac sa o platesti cu pana la 50 la suta mai mult in 3-4 ani.
sh toata viata
sa va mearga la toti si noi si sh. Smile
  • neagutiberiu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu unul sunt adeptul masinii noi. Acum sunt in dilema intre o Insignia modesta si o astra mai dotata amandoua pe motorina. Consider ca masina sh e rentabila daca o schimbi in fiecare an sau max 2. Din punctul meu de vedere e important sa ai o masina pe care sa te poti bizui si sa nu te apuci sa-i faci o reparatie generala inainte sa pleci la drum lung cu ea. Poate sunt naiv, poate gresesc (foarte posibil) dar fiecare cu opinia lui. Acum inclin spre astra din cauza costurilor prea ridicate la casco si revizii. Nu ca nu mi-as permite dar nici sa arunci banii prosteste. Succes si sa faceti cat mai multi km fara probleme!
  • neagutiberiu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Doar ce mi-am amintit de un reporter la o revista auto consacrata in Romania care sustine ca el prefera sa-si cumper un BMW 335i sh la 11000 eur decat o masina noua la aceeasi bani. Intrebarea mea ar fi.. Isi permite sa alerge masina aia asa cum ar merita si sa-i faca reviziile si reparatiile cu consumabile si piese originale? Nu judec pe nimeni, dar ce este important e ca masina sa nu iti ia de la gura si sa iti aduca un zambet pe buze cand te urci in ea.
Skip ads

  • Vava

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Imi pare bine ca discutia a tras atata interes, sincer. Dincolo de parerile pro si contra, eu Citeste Regulamentul!
Numai bine.
  • iordantonio

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 Turbo Ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Sunt avantaje si dezavantaje la ambele optiuni. Depinde si de utilizare: ori iei un SH, mai ieftina, pe care o exploatezi la maxim, platind mai mult pe intretinere, ori o iei noua, cu garantie si asigurari si nu te doare capul, dar sa o schimbi mai des. Mai conteaza si impozitul, care va creste la masinile SH (care-s mai vechi, mai poluante si cu CC mai mare). Si daca tot au aparut modelele noi (Astra J), am preferat sa evoluez si atunci nu am optat ptr. SH, chiar daca a costat cam cat doua Astre H second. Dar satisfactia a meritat efortul, mai ales ca nu o prea "hingheresc" si rulajul anual la mine e foarte mic. Am o singura observatie-offtopic: Astra J sau Insignia imi par cam mari ptr. mers in oras, in rest... e o mare placere, iar noile dotari chiar merita.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu constat ca cei mai muti vad in masina o expresie a virilitatii proprii si a standingului social... Wink
Platiti, mosilor, mergeti sa ingrasati si garajele in garantie. NEAPARAT Exclamation
Luati si masini proaspat scoase pe piata, sa serviti drept cobai pentru constructori (Astra J, Zafira cu "suicide doors"...)
Nu de alta, dar dupa 2-3 ani, astia "smecheri" ca mine vor fi foarte selectivi, vor cauta fiecare defect, cat de minim si vor negocia la sange, atunci cand veti dori sa va scapati de "noutatea" devenita intre timp o masina banala.
Precizez ca am bani de o masina noua FARA rata (ma rog... pentru un Corsa Wink )
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pica piese si la masinile noi scoase pe piata, nu sunt testate (cobai vorba lui Sorin) si incep rechemarile, buletinele info etc. Pana se descopera toate masina nu mai are garantie deci banu' jos.
Citeam zilele trecute un studiu facut de germani cu cat se devalorizeaza o masina in 4 ani, cele mai convenabile abia atingeau 53-58% din valoarea ei de noua. Deci nu cat ai dat tu atunci ci din cat costa noua acum ca ea mai scade la pret. Daca cumva ai avut rate atunci sa vezi cat pierzi. Daca masina a avut coliziuni scade si mai mult valoarea ei si tot asa.

Se mai gasesc masini SH excelent intretinute, piese noi schimbate degeaba (bagate pe gat de reprezentanta), fara julituri, de nefumatori si altele pe care omul o vinde ca e veche si s-a saturat sa bage bani in ea Laughing E drept ca pupi mai greu asa masina ca de obicei o cumpara reprezentanta sau prietenii lor.
Mai exista alta varianta, omul cumpara masina SH aproape noua si 'mecanicul' de incredere si posesorul neavizat schimba mai tot de o face perfecta, se satura de bagat bani intr-o 'rabla' (cand masina este acum perfecta) si o vinde pentru a cumpara una noua Wink
  • Vava

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sorin, ca la noi masina e indicator de status, e clar, din pacate. In rest, nu sta in picioare ce spui, decat la un anumit segment financiar. Acum, asa cum am spus, nu as mai lua nici eu noua pt ca nu mai vad utilitatea, dar vbsc dintr-o anumita perspectiva financiara. Totusi, daca ai avea posibilitatea sa iti iei orice masina vrei, hai sa zicem pana in 35/50 k euro, nu imi spune ca ti-ai cauta un SH prin targuri, sa stai cu toti samsarii care vad "full-full-extra full" (masini care nu au toate optiunile), ca nu cred. Laughing
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La 35-50k euro iti faci casa la rosu minim sau cumperi un apartament. Multi din cei care afiseaza masini scumpe sunt vai de steaua lor. Nu intra in discutie cei care se scotocesc de maruntis in buzunar de banii astia sau averea lor inseamna echivalentul a 200 de masini sau indreapta aripa cu ranga.
  • Vava

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu tine. Dar , iar spun, vbm amandoi din acelasi segment de pret. Si din acest segment, este normal sa gandim asa.
  • sqryn

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
eu unul nu as da mai mult de 7-8k pe o masina. nu merita. am mers si cu dacie si cu masini de peste 100k euro, de la un anumit nivel de dotari incolo nu mai simti asa mult diferentele. da, e fain sa ai HUD, scaune cu masaj la fund, volan incalzit, ACC, suta in 6 sec si o gramada de alte prostii dar cu diferenta de bani poti face o gramada de alte chestii.
ai masina de 50k euro si iti deschide unul usa in usa ta in parcare la superkarket. parca la una de cateva mii de euro nu doare asa rau Smile
la fel si cu masina noua, prima zgaraietura e mai grea, apoi incepe sa nu iti mai pese.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR