Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • djgoryla

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut.Am o curiozitate.Am inteles ca motorul de 1.9 101 cp a fost ,,inlocuit'' in timp cu cel de 1.7.As vrea sa cumpar o masina cu acest motor de 1.9 dar unele persoane mi-au recomandat mai degraba 1.7.Cica ar diferenta mare intre ele la consum si poate si la calitate.Niste pareri ?

Va multumesc !
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Vorbim strict de CDTI
E de 1000 de ori mai fiabil cel de 1.9,(injectie bosch fata de 1.7 care are injectie delphi- "celebra" si pe logan) e de generatie mai noua, mai rafinat, mai silentios. La cosum sunt comparabile... poate consuma cu 0.5 litri/100 mai mult, dar merita din plin.
Iti poti face o idee numai uitandu-te pe forum cate probleme sunt la 1.9 si cate sunt la 1.7...
Acum vor veni "expertii de fotoliu" si iti vor spune ei de volanta cu masa dubla de la 1.9 care pica pe la 200k km, care defapt o un consumabil... dar in rest, nu ai ce sa ii reprosezi.
Ps: la motorul de 1.9, exista in trei variante de putere 100, 120 si 150
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
alexx1402 a scris:Vorbim strict de CDTI
(injectie bosch fata de 1.7 care are injectie delphi- "celebra" si pe logan) e de generatie mai noua, mai rafinat, mai silentios. La cosum sunt comparabile... poate consuma cu 0.5 litri/100 mai mult, dar merita din plin.

Ambele, 1.7 si 1.9 au injectia facuta de Bosch.Nu este aceeasi injectie ca pe Dacia/Reno unde problema era ca pompa facea pilitura si infunda injectoarele iar producatorul era Delphi...
  • djgoryla

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Bun.Mulutmesc mult.Maine dimineata am plecat la Constanta sa iau masina Smile

Numai bine !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR