Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
As dori sa facem un topic unde sa postam doar buletine tehnice de service cunoscute si agreate de Opel Germania (de preferat in engleza ca poate intra si din alte tari sa ne aduca informatii noi). As dori sa incep eu primul cu cateva - stiu ca sunt mai multe tocmai daia as dori ca si voi sa postati in continuare. Ar fi ideal ca topicul ca contina doar buletine si nu vorbaraie, replay-uri si altele...

Technical Service Bulletin
Ref. Number 09-FR-49
TIS/TSB Ref. Number E0002540
Group A-10
Release Date 04/09/2009

Door Sill - Water Accumulation

Vehicles:
Insignia 2009-Onwards
Insignia Sports Tourer 2009-Onwards
All Engines

Complaint:
Water accumulates in sill area of front and rear doors.

Cause:
Poor fit of sealing clips allows water entry.
Production
Modified weatherstrip in production as of VIN WOLGM67C191115427.

Remedy:
In case of customer complaint apply additional drain holes (diameter 5 mm) into weatherstrip
Check in door below window glass if the weatherstrip clips are tight. If the weatherstrip clips are loose or can be pulled out easily, replace the clips.






Ultima modificare facuta de Lucifer_The la Mar 04 Jan, 2011 12:00 am
Skip ads

  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Technical Service Bulletin
Ref. Number 09-FR-64
TIS/TSB Ref. Number E0002581
Group H-05
Release Date 07/12/2009

Rear Brakes – Score Marks on Brake Disc

Vehicles:
Insignia 2009-2010 All Engines

Complaint:
Score marks on rear brake discs.

Cause:
Defective brake pads.

Remedy:
In case of customer complaint the brake pads and brake discs can be replaced.
Note: Scoring has no impact on braking performance.
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Service Update:

09-P-034 Insignia - Ignition Lock

Constant quality controls revealed that on a certain number of Insignia, MY 2009, the ignition key might stick and does not return into 'run' position. After 15 seconds the "Transport mode" becomes activated and the battery charging telltale flashes.

We advise Vauxhall Authorised Repairers to grease the ignition lock and program the Body Control Module (BCM) on all affected vehicles listed in the VIN information file.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Stiu ca ar mai fi o probleme cu electrovalva care actioneaza turbina,la motoarele diesel.
Toate service-urile Opel au primit aceasta instiintare si vor schimba piesa in garantie fara probleme,daca nu functioneaza corect.Cei ce au probleme cu asta,e situata chiar in spatele mastii cu sigla Opel,cum deschizi capota motorului,in partea de sus.Cand nu functioneaza corect,se aude un piuit suspect si motorul vibreaza foarte puternic la ralanti,se misca masca cu sigla Opel cu totul...Isi poate reveni pentru scurt timp daca ii dai bobarnace...Am un prieten care este sef la atelierul mecanic al unui dealer Opel,el mi-a spus asta,deci e sursa sigur autorizata.
Skip ads

  • TSC-U

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eddie a scris:Stiu ca ar mai fi o probleme cu electrovalva care actioneaza turbina,la motoarele diesel.
Toate service-urile Opel au primit aceasta instiintare si vor schimba piesa in garantie fara probleme,daca nu functioneaza corect.Cei ce au probleme cu asta,e situata chiar in spatele mastii cu sigla Opel,cum deschizi capota motorului,in partea de sus.Cand nu functioneaza corect,se aude un piuit suspect si motorul vibreaza foarte puternic la ralanti,se misca masca cu sigla Opel cu totul...Isi poate reveni pentru scurt timp daca ii dai bobarnace...Am un prieten care este sef la atelierul mecanic al unui dealer Opel,el mi-a spus asta,deci e sursa sigur autorizata.


cateodata mi se parea mie ceva suspect, dar nu bagam de seama. ms de informatie.
  • TSC-U

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
la cat se schimba dristibutia? ma refer la 2.0 cdti 160 cp. nu de alta dar asi vrea sa renunt la service-ul opel. prea scump pt ce fac.

multumesc anticipat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR