Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • micron1

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
In primul rand , salut toti utilizatorii forumului si posesorii Opel . Am aceasta masina ,Vectra B1 hatchback de 2 ani , nu am avut pana acuma probleme cu ea deloc , in afara de consumabile nu am schimbat nimic . De cand a dat frigul am observat ca mi s-a incretit chederul de la geamul stanga spate (geamul mic) . Ieri am iesit sa dau zapada de pe masina si am observat ca a iesit chederul in coltul dinspre tripla aproape cu geam cu tot . Am incercat sa-l introduc pe rama inapoi dar nu mai vrea sa intre . Ce sfat imi puteti da ? Unde pot gasi cheder nou ? Multumesc
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai stiu sigur, dar geamurile fixe de pe spate nu sunt prinse direct cu adeziv, iar chederul are rol de frumusete si sa nu intre apa inspre lipitura? La B2 Combi si Sedan geamurile fixe de pe laterale sunt prinse cu adeziv.

Incearca sa dai jos doar chederul. Geamul ar trebui sa ramana acolo daca e cu adeziv. In cazul in care e cu adeziv te duci la un centru de parbrize si vor rezolva ei problema. Daca e fara adeziv, cumpara un cheder de la dezmembrari.

De asemenea verifica si caroseria in zona respectiva sa nu fie stramba.
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut
acele gemulete sunt prinse cu suruburi.Aceste suruburi sunt incastrate in cheder,iar cand acesta se coace,se crapa suruburile nu mai strang.Am avut si eu problema asemanatoare,m-am dus la un centru de parbrize,au dat geamurile jos au pus silicon pt parbrize si l-au montat la loc.Astfel stau prinse in suruburi si etansate cu silicon nu cu chederul lor original.cat despre un geam nou este mai scump decat parbrizul fata.

operatiunea o poti face si singur,demontand ornamentele interioare ca sa poti ajunge la piulutele geamurilor.
  • micron1

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru sfaturi . Adrian , vorbim de hatchback sau de sedan ? Te intreb pentru ca am miscat de coltul care a iesit si se misca cu tot geam . O sa ma duc zilele astea la un centru de parbrize .
Skip ads

  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
la ambele este la fel

si eu am hatchback si la fel misca geamul cand apasam pe coltul lui
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@adrian terinte nu stiu daca la sedan este cu suruburi si la hatchback este cu silicon(mastic).Cred ca sunt la fel.Poate la caravan sa fie lipite. @micron1 foloseste-te de functia cautare:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=69845
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
la hatchback este 100 % in suruburi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR