Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut,vreau sa-mi montez maneta tempomat si nu stiu daca i-mi mai trebuie altceva in afara de maneta.Am inteles ca mai trebuie montat un switch sub pedala de ambreaj nu stiu pentru ce si activat cu Tech 2?dar trebuie siCar Pas-ul masinii?Astept raspuns de la cei care au facut aceasta operatiune sau de la cineva care poate sa-mi de-a un sfat,multumesc!
Skip ads

  • cornel f

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 16 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut eu am montan CC pe astra H 2008(Z16xer) dar nu am schimbat decat maneta de semnalizare si am activat functia cu OP-COM,restul switch-ul era montat din fabrica . Se aprinde si martorul in bord.Toata operatia ma costat 150 lei maneta si activarea am facut-o cu un prieten.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cornel f a scris:Salut eu am montan CC pe astra H 2008(Z16xer) dar nu am schimbat decat maneta de semnalizare si am activat functia cu OP-COM,restul switch-ul era montat din fabrica . Se aprinde si martorul in bord.Toata operatia ma costat 150 lei maneta si activarea am facut-o cu un prieten.
Unde este montat swith-ul,stii cum arata?ce este OP-COM?stiam ca merge doar cu Tech 2!
  • cornel f

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 16 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Switch-ul este un intrupator legat la petala de la ambreiaj care dezactiveaza CC la actionarea pedalei de frana sau ambreiaj,iar Op-COM este un frate mai mic al Tech 2 cu care se pot activa diferite functi. Cauta mai multe informati despre OP-COM pe forum.
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc de ajutor,toate cele bune!
  • cornel f

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 16 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Bafta si mult noroc la procurarea si activarea CC.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
cornel f a scris:Salut eu am montan CC pe astra H 2008(Z16xer) dar nu am schimbat decat maneta de semnalizare si am activat functia cu OP-COM,restul switch-ul era montat din fabrica . Se aprinde si martorul in bord.Toata operatia ma costat 150 lei maneta si activarea am facut-o cu un prieten.



Cat costa in general maneta de semnalizare + manopera + activare ? aprox. ?
  • cornel f

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 16 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Maneta cu CC a costat 150lei sh, manopera am facut-o singur dupa ce ma-am documentat pe forum,activarea cum am mai spus ma ajutat un prieten cu OP-COP-ul.
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cornel f a scris:Maneta cu CC a costat 150lei sh, manopera am facut-o singur dupa ce ma-am documentat pe forum,activarea cum am mai spus ma ajutat un prieten cu OP-COP-ul.
Pentru activare ti-a trebuit si CarPas-ul masinii?
  • cornel f

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 16 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Da pentru a activa CC iti trebuie si CarPas-ul
  • eugenica

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut, am o astra h, motor z16xer, 2008 si sunt si eu interesat sa-mi montez maneta tempomat, se monteaza greu ?
CarPasul masinii este acel cod de bare de pe plasticul legat de cheia de rezerva?
''Cornel f '', swith-ul nu trebuie sa fie sub ambele pedale?, eu am numai sub pedala de frana, tu spui ca trebuie sa ai swith-ul sub ambreaj care actioneaza cand apesi frana, nu inteleg cum vine asta? Vad ca ai aceiasi masina ca mine, cate swithuri ai si sub ce pedala? Multumesc anticipat.
  • cornel f

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 16 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Swith-ul se afla sub pedala de ambreiaj si actioneaza si cand apesi pedala,sub pedala de frana au toate masinile.Uitate atent sub pedala de ambreiaj,desfa acea aparatoare de plaitic sa poti vedea ce ai acolo.Cu montajul si cu activarea te pot ajuta daca ai maneta si ce am scris mai sus.
Skip ads

  • eugenica

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca tu ai swith sub ambele pedale? Sunt la fel ambele swith-uri?
Eu nu am sub ambreaj. Care aste carpasul masinii? Merci
  • cornel f

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 16 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Da toate mașinile au din fabrica sub pedala de frânã,iar cele care au si CC au și sub ambreiaj.Car Pas-ul este numãrul care este trecu pe cardul care trebuie sa îl capeți odatã cu mașina (Security Code) te-ai uitat sub pedale.Ce ai vazut
  • eugenica

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2010

  • Mesaj Privat
cornel f a scris:Da toate mașinile au din fabrica sub pedala de frânã,iar cele care au si CC au și sub ambreiaj.Car Pas-ul este numãrul care este trecu pe cardul care trebuie sa îl capeți odatã cu mașina (Security Code) te-ai uitat sub pedale.Ce ai vazut

Am swith numai sub pedala de frana, nu si sub ambreaj. Swith-urile sunt la fel sau pentru ambreaj are alte caracteristici?
  • cornel f

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 16 XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Da sunt la fel .Poti sa-ti cumperi unul cred ca costa in jur de 50-60lei
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
eugenica a scris: Am swith numai sub pedala de frana, nu si sub ambreaj. Swith-urile sunt la fel sau pentru ambreaj are alte caracteristici?

Nu sunt le fel ! Nici hardware nici din punct de vedere al prinderii !
Cel de la frana are contacte duble normal-inchis, normal-deschis. Cel de la ambreiaj are numai un contact !

CristianTM.
  • eugenica

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2010

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:
eugenica a scris: Am swith numai sub pedala de frana, nu si sub ambreaj. Swith-urile sunt la fel sau pentru ambreaj are alte caracteristici?

Nu sunt le fel ! Nici hardware nici din punct de vedere al prinderii !
Cel de la frana are contacte duble normal-inchis, normal-deschis. Cel de la ambreiaj are numai un contact !

CristianTM.

Salut
Ai idee swith-ul se monteaza greu, in Tulcea nu avem reprezentanta Opel si am mai multa incredere in ce fac eu decat in "meseriasii"din service.
Maneta tempomat am inteles ca se inlocuieste relativ usor, se scoate cea veche, deblocand-o cu ajutorul unui ac mai gros si se infige pur si simplu cea noua ?! Apoi sa ramana sa o activez in Constanta pe Tech 2. Multumesc anticipat
  • eugenica

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut, astazi pentru ca s-a mai incalzit afara, m-am uitat mai atent sub pedale, am dat jos acea aparatoare de plastic de la pedale si am constatat ca am switch la pedala de ambreaj (este de culoare verde), dar in schimb la pedala de frana nu am observat nimic in dreptul pedalei (ca la ambreaj) ce este putin in dreapta pedalei, ceva asemanator cu cel de la ambreaj, dar care este intrerupatorul de la stopurile pentru frana ( actioneaza si in cazul CC ?) sau trebuie sa fie altul ? "Cornel f" pentru ca ai acelasi model de motor ca mine, poti sa te uiti si sa-mi spui daca la pedala de frana mai este vreun switch sau numai cel care intrerupe lumina de la stopul pe frana ? Multumesc anticipat
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am switch-ul sub pedala de ambreaj,iar sub pedala de frana nu am observat nimic.Cred ca are legatura cu intrerupatorul de la stopul de frana.Am achizitionat maneta de tempomat,acum urmeaza sa merg la reprezentanta sa scot CarPas-ul masinii si apoi activarea! Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR