Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • mitrugeorgecristian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut!
Cred ca in momentul asta sunt cel mai nou pe clubopel.
Fratilor, ajutati-ma: am un opel astra caravan 1,7 tdi, ysuzu si pierd apa(ulei) din vas. Am bagat pana acum antigel si apa de 1 mil juma. Am gasit lichid sub ea in dreptul fuliilor si pica apa pe la pompa. Am schimbat pompa de apa si curge in continuare, insa nu pe la pompa; la 4 service-uri am fost si nimeni nu a stiut sa imi zica . Am descoperit ca a crescut si nivelul la ulei, dublu aproape, insa este curat (am verificat pe la joja). Daca era apa am inteles ca trebuia sa faca spuma. Insa un fel de spuma de-asta gri se gaseste pe capac. Ce sa aiba? Poate cineva sa imi dea un sfat, va rog?
Multumesc!
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Da, sigur este de la garnitura de chiulasa, daca ai si ulei in vasul de expansiune...si nici spuma pe capac nu trebuie sa aia aia se formeaza tot cand intra in recatie ulei cu apa.
Verifica si sub presurile din fata, dreapta respectiv stanga poate curge apa si pe la garniturile de la radiatorul sistemului de incalzire habitaclu.
Si eu am acelasi tip de motor, si vad ca de ceva timp am si eu cateva picaturi de ulei in vas.
  • ion-marin

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 1999 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2011

  • Mesaj Privat
fii putin mai explicit,ai ulei in antigel?(in vasul de expansiune),daca da atunci verifica termoflotul
  • draghici florin

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1,7dty
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2010

  • Mesaj Privat
si la mine dispare cam 1 litru la 2 saptamani si am mai observat ca in vasul de antigel exista spuma de ulei pana acum am circulat asa am mai auzit ca asta e boala lor , garnitura de chiuloasa dar cred ca e destul de grav .
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
draghici florin a scris:si la mine dispare cam 1 litru la 2 saptamani si am mai observat ca in vasul de antigel exista spuma de ulei pana acum am circulat asa am mai auzit ca asta e boala lor , garnitura de chiuloasa dar cred ca e destul de grav .

pai si la mine la fel, in cca 2 saptamani consuma 500 grame de antigel concentrat, si am ulei depus pe marginile (peretii) vasului de expansiune un fel de pasta de culoare gri inchis, eu zic ca de la ulei e, dar eu stiu pe unde curge lichidul de racire la mine, pe la oringurile din bord.
  • ion-marin

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 1999 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2011

  • Mesaj Privat
la acest tip de motor racirea uleiului se face cu ajutorul apei spre deosebire de x17dtl la care racirea uleiului se face cu aer. Asadar verificati tormoflotul.Am un prieten cu acelasi tip de motor 1.7tdi care ii baga ulei in vasul de expansiune,a schimbat termoflotul si problema s-a rezolvat
  • ion-marin

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 1999 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2011

  • Mesaj Privat
astra g caravan x17dtl
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Imi explica si mie cineva rog frumos, ce rol are termoflotul, in conditia in care apare ulei in vasul de expansiune? cu alte cuvinte de ce treaba are termoflotul cu uleiul din vasul de apa?
Skip ads

  • ion-marin

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 1999 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2011

  • Mesaj Privat
termoflotul are rolul de a raci uleiul, lucru care se face cu ajutorul antigelului din motor si de aici si legatura cu ulei de motor in vasul de expansiune.TERMOFLOT=RADIATOR ULEI
  • mitrugeorgecristian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de raspuns. Treaba sta in felul urmator: da, am ulei in vasul de exp si asta era din cauza termoflotului pe care l-am schimbat cu cu vreo 2 luni in urma, insa vasul nu l-am curatat. Am schimbat si oringurile pentru ca imi baga apa sub presuri, inauntru. Am schimbat toate astea si tot curge, inclusiv pompa de apa. Treaba e ca nivelul de la ulei era crescut, dublu aproape. Am mai dat afara din ulei sa vad daca mai creste nivelul. Daca aveti vreo idee, ziceti-mi va rog...
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Sa nu cumva sa iti bage motorina in ulei.Eu asa am patit.Si am vandut masina.Vinde-o si tu,ca te usuca de bani,la mine intr-o luna,m-a mancat de 600 de euro..chiulasa defecta....alternatoru dus...injectoarele bagau motorina in baia de ulei... VINDEOOOOOOOOOOO
  • evilbrain

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Proasta idee sa vinzi masina cu probleme. Parerea mea. scuze de off
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
evilbrain a scris:Proasta idee sa vinzi masina cu probleme. Parerea mea. scuze de off

+1000
de aceeasi parere sunt si eu. de ce sa dea masina cu problemele alea grave unei persoane nevinovate, care probabil ca isi doreste de mult asemenea masina, si probabil ca s-a chinuit sa stranga bani sa mearga si el cu o masina mai buna fata de vechea dacie, sau ma rog ce masina avea el inainte. Omul o cumpara apoi isi blesteama soarta si sfintii bagand bani in piese. Multi care isi strica masinile si nu vor sa le mai faca, le vand fara sa spuna noului proprietar de eventualele probleme, tocmai spre a nu-si pierde clientul si a obtine o suma cat mai buna de bani.
Despre partrea mea poti sa faci ce vrei cu masina, e masina ta, in joc sunt banii tai.
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Fiecare face cum il duce capul,dar cand investesti o gramada de bani,si vezi ca tot nu merge,si cand te uiti in portofel si vezi ca e gol...ce iti trece prin minte? nu sa vinzi masina?si sa scapi de belea?...eu a mea am vanduto,dar am si pierdut o gramada.Banii pe care i-am bagat in reparatie nu i-am mai scos,sau pe acte...etc...Am zis sa o vanda,dar m-am referit sa o dea la pret mai mic si cel care o cumpara sa o faca.Stiu ca multi sunt impotriva la ce am zis,dar cei care au patit intamplari nasoale cu masinile si isi smulgeau parul din cap dupa ce investeau si vedeau ca tot nu merge,stiu la ce ma refer si imi inteleg gestul...repet: mai ales cand te uiti in portofel si vezi ca e gol Sad
  • draghici florin

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1,7dty
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da ai dreptate si tu dar ca sa-iti iei alta masina la mana a doua mai ai nevoie de bani sau chiar si nouo tot in portofelul ala gol te uiti si daca o mai iei si la mana a doua mai trebuie sa bagi bani in ia din prima zi cand o iei asa ca macar asta sti ca ai schimbat aia ....aia si mai schimbi cate ceva si o faci ca pentru tine , parerea mea
  • evilbrain

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
parerea mea, si va fi ultimul post offtopic, este ca daca masina respectiva nu se mai preteaza a fi reparata cerand din ce in ce mai multi bani, solutia este dezmembrarea. Daca iti place munca si te pricepi putin la surubarit poti sa o dezmembrezi in regie proprie scotand un pret pe piesele dezembrate aproape de cel real pe care il are masina la momentul respectiv. Gata cu offul hai sa il ajutam pe om sa isi rezolve problema.

ON: Eu cred ca este garnitura de chiuloasa. cu temperatura la bord cum stai ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR