Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • mariusp42

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Imi cer scuze daca s-a mai discutat dar nu am gasit sfaturi in legatura cu problema mea. Fratilor ajutati-ma sa schimb cureaua de la alternator! Am un Opel Vectra B motor Isuzu 1.7 TD si nu reusesc sa slabesc cureaua din mijloc, cea care se afla intre cureaua de la alternator si cea care actioneaza compresorul de AC, prima de la stanga la dreapta, pe asta de la AC o elimin si pe cea de la alternator dar la aia dintre ele nu gasesc nimic care se poate slabi si in acest caz nu o pot scoate pe cea de pe alternator. Trebuie sa dau compresorul de AC jos ca sa ajung la ceva surub?
  • crazy

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cureaua de alternator se regleaza de la rola de ghidaj,adica acolo se slabeste si acolo se stringe.Daca vrei sa-l scoti trebuie sa-l slabesti de la rola de ghidaj si de la alternator si sa inpingi alternatorul catre motor,atuncea poti sa-l scoti cureaua,dar acesata difera de la motor la motor dar la toate c-am asa este.Eventual vezi ce tine alternatorul si daca desfaci si inpingi catre motor il poti scoate de pe el cureaua.Daca e slabita putin eu zic ca poti sa-l scoti si daca slabesti rola de ghidaj.La strins cred ca se regleaza automat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR