Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
Solutie
  • Severineanu2003

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ceau.
Am si eu o intrebare.
Se tot aprinde la bord beculetul rosu, cel care ramane aprins cand ai ridicata frana de mana.
Problema mea este ca se mai aprinde si cand e lasata frana de mana si cand franez un pic mai brusc sau, am observat ca se mai aprinde pt cateva secunde la viraje. Am desfacut roata spate ( e pe disc fata- spate) si placutzele aratau bine chiar f bine zic eu aveau cam 4, 5 cm grosime , am desfacut si fatza - identic ca grosime , deci cred ca nu e de la senzorii de pe placutze)

Intrebarea mea este ce ar putea fi, lichidul de frana este peste minim ,deci nici asta nu ar putea fi. Daca v-ati intalnit si voi cu problema asta va rog sa ma ajutati. La o buna auzire.

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

Skip ads

  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
se aprinde din cauza ca placutele sau mai uzat si lichidul la fel e putin peste minim dupa cum spui tu
in capacul de la vasul de la lichidul de frana este dupa cate stiu eu un fel de sonda sau plutitor iar cand pui frane mai breuste sau in viraje avand mai putin lichid sa plimba prin vas dandu-i sondei semnal ca nu mai are destul lichid
incearca si mai completeaza cu lichid si vezi daca-ti mai face asa
bafta Wink
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mai poate fi de la contactul de la frana de mana care poate s-a defectat ori de la firele care merg la senzori shi care poate sunt scurtcircuitate pe undeva.
Totushi verifica intai ce a spus flavius1611.
Bafta!!!
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
completeaza cu lichid de frana in vas si apoi verifica daca mai ai acelasi simptom. problema pe care ar trebui sa ti-o pui este de ce a scazut nivelul lichidului de frana (daca a scazut).
Skip ads

  • Severineanu2003

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am pus lichid acum, de dimineatza si nu se mai aprinde, o sa fiu atent daca mai scade, atunci cred ca e ceva problema cu etanseitizarea. Multumesc mult pentru informatii.
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu e vorba de etanseitate cu cat ti se uzeaza placutele automat iti mai scade un pic si nivelul lichidului din vas
asa ca stai fara grija ca nu pierzi pe nicaieri
dar verifica totusi Laughing
  • Severineanu2003

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pai de acord cu tine, in principiu, dar eu am luat-o de aprox 3 luni masina, asa ca nu stiu de cand au fost schimbate placutele dar daca am pus aproximativ 300 ml eu cred ca e cam multicel.
O sa verific oricum ca nu-i de joaca cu franele. Mersi de sfat.
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
300 ml e destul de mult dupa parerea mea. recomand o verificare a etanseitatii sistemului de franare
Skip ads

  • andrei38

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
aceeasi problema la Corsa C 1.0...la frane bruste sau in panta se aprinde martorul de frana de mana...vreau sa incerc sa completez cu lichid de frana dar...unde este la masina asta vasu pt asa ceva? Sad thx
  • manyx

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
am si eu aceeasi problema, sincer ma gandeam ca ar putea fi nivelul scazut, pare logic la franare cand tinde sa se duca in fata lichidul si la curbe in parti.. o sa completez maine cu lichid si va spun. multumesc
  • ABinder

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Aceiași problemã am pãțit la o skoda fabia 1 si era nivelul la lichid scãzut și la apa tot la fel am pãțit
  • ABinder

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Am plãcuțele cam uzate si am cãlcat si frânã putin mai tare si mi sa aprins de odata
Skip ads

  • Swerige

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Mi s-a aprins in mers de 2 ori intr-un interval de 3 luni, martorul de la frana de mana. Din cate am citit una dintre cauze ar fi nivelul scazut de lichid. Masina are probleme cu ambreiajul in sensul ca se aude un "carait" cand apas pedala. Nivelul lichidului mi se pare normal dar am sa completez. Ce altceva ar mai trebui sa verific?
Astra H, motor Z17DTH
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR