Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • nando

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am o vectra A, 1800 cm3, monopunct. Cum imi dau seama daca lucreaza valva EGR si cum asi putea sa o curat in cazul in care nu lucreaza , ma refer la cea vacumatica .
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
tu ai probleme la masina...? sau esti doar curios...???

PS: daca functioneaza masina, las-o in pace, nu-ti baga nasul in ea.
  • nando

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2005

  • Mesaj Privat
am probleme , atunci cand scot acel furtunel din ea nu simt nici o modificare a relantiului , mi-a spus un mecanic ca este blocata pe deschis sau poate are membrana sparta pentru ca atunci cand trag si suflu aer pe acel orificiu al valvei este ca si cum ar fi printr-o teava goala , deci... ?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
atunci cand tragi aer pe orificiul valvei, si pui limba pe capatul la furtunas, ar trebui sa-ti ramana limba lipita....metoda e identica cu verificatul capsulei de avans vacuumatic de la dacie...in caz contrar, e sparta membrana....
Skip ads

  • nando

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am mai incercat o data treaba cu limba lipita si nici o sansa , cred ca este sparta asta inseamna ca trebuie sa o schimb. Aveti idee cam intre ce preturi se invarte una SH ?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
un prieten al meu a luat una moca...mecanicu' nu stia ce valoare are....cam la 50 euro se invarte
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sambata si-a schimbat babacul meu valva EGR.Una noua e 7 mil.Una SH (pentru care a optat si el) e 700.000.Am fost in 3 centre,se gaseste usor si nu scumpa deloc.Pusa pe masina,functioneaza!
  • nando

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2005

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Sambata si-a schimbat babacul meu valva EGR.Una noua e 7 mil.Una SH (pentru care a optat si el) e 700.000.Am fost in 3 centre,se gaseste usor si nu scumpa deloc.Pusa pe masina,functioneaza!
Am sunat azi la doua centre de SH-uri si mi-au cerut 1.500.000 lei , unde ai gasit octav_bz la 700.000 lei buc. ?
Skip ads

  • nando

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Asa mare sa fie diferenta de la un oras la altul sau la noi viata este mai scumpa ?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
E si viata mai scumpa, dar si oportunitati mult mai multe pt a rula banu'.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cum intri in Mun. Buzau dinspre Ploiesti,daca stii zona.Merei este comuna aia.Centrul este pe partea stanga cum vii spre Buzau,ca reper poate fi luat un pod.Mertita sa vii sa o iei de aici!Serios.Iti scoti drumul.
  • nando

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Azi am facut rost de valva EGR ( SH ) de la un tip care vindea piese auto Opel pe net , nu va spun pretul ca nu o sa ma credeti , este exagerat de mic fata de cei ce vand piese SH dar important este ca problema mea nu sa rezolvat , tot mai am intreruperi la relanti. Tind sa cred ca acele intreruperi se datoreaza unor scaderi de tensiune zic si eu... ce sa-i mai fac ? M-am uitat si pe intuneric sub capota si nu se vede ca ar pierde curent pe undeva. Am mai verificat si bujiile si am vazut ca au toate o culoare alba.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
poate ai o fisa defecta...adica nu mai poate transmite amperajul necesar la bujie, ce ai verificat pe intuneric e deteriorarea izolatiei instalatiei electrice de la delco la bujii...cred ca se poate verifica fiecare fisa cu un ohmmetru si vezi daca vreuna are o rezistenta electrica mult mai mare decat celelalte..un prieten al meu a fost la tester si i-a spus exact care fisa trebuie inlocuita...a imprumutat una de la cineva si a vazut ca acolo era baiul; pasul urmator: cumpararea unui set nou de fise ...poate gasesti un set de imprumut de la un prieten sa le inlocuiesti pe toate , de proba.
  • nando

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Dar in cazul in care nu lucreaza o fisa cum trebuie nu ar trebui sa vad si o modificare adusa bujiei , mentionez ca intreruperile apar doar atunci cand se incalzeste motorul. ghinionul meu este ca nu am nici un prieten posesor Opel sau Cielo.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
poate...dar e posibil ca din cauza amperajului redus, scanteia sa fie mai slaba iar amestecul sa arda complet cu o fractiune de secunda mai tarziu...amestecul arde dar nu cand trebuie....zic si eu, nu am aprofundat prea mult mecanismul asta
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
nando a scris:Azi am facut rost de valva EGR ( SH ) de la un tip care vindea piese auto Opel pe net , nu va spun pretul ca nu o sa ma credeti , este exagerat de mic fata de cei ce vand piese SH ....

Eu zic sa te risti, nu de alta dar asa mai aflam si alte surse de piese. Smile
In legatura cu intreruperile la relanti si apropo de ceea ce spune "livcro" eu zic sa cauti un electrician auto si sa faci un test cu lampa stroboscopica pe instalatia electrica . Poti avea surprize ( bobina de indutie, fise, bujii, etc.) , eu asa am gasit o bujie care nu "lucra" bine desi aparent nu arata ca ar avea probleme.
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
nando a scris:Am mai verificat si bujiile si am vazut ca au toate o culoare alba.


nu cred ca e ok ca sunt albe, ar trebui sa fie maro-deschis: bujie alba inseamna amestec sarac.

legat de verificat fisele:
- scoti cate una pe rand si o verifici cu un ampermetru: trebuie sa indice sub 15 kohmi, bine ar fi sub 10, de ex. fisele beru au 2.5 kohmi.
  • nando

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Multzam de sfaturi o sa va anunt dupa ce consult un electrician .
  • dorobelu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare. Spuneti-mi si mie de unde a-ti luat valva EGR. Am sunat la Buzau si nu mai au. E adevarat ca poate nu era acelasi dezmembrari, dar in fine. Am cautat astazi in Bucuresti si in Mihai Bravu Si in Colentina si nimic. Aveti idee unde mai pot gasi?
Sa dau o fuga si la Buzau? Poate imi dati si mie niste numere de tel de la dezmembrari. Ce am gasit pe net am cam sunat si nu aveau.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR