Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • xmary

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut.

Am si eu o problema la o zafira B din 2006 1.9ctdi 150cp. Imi apare in bord stop frana si pozitie ars iar becul in momentul franarii sau aprinderii pozitiei palpaie vreo 2 sec dupa care scade intensitatea si se stinge. Astea se intampla doar pe partea stanga. Dreapta functioneaza normal. Am schimbat becul, la fel. La ce sa ma uit?
Skip ads

  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut, verifica daca becurile puse sunt de aceiasi putere (w) ca cele recomandate de producator, sunt becuri cu acelasi fasong dar puteri diferite si daca tot desfaci curata si cu un spray de contact.
Bafta
  • xmary

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Da, sunt becurile corecte, iar contactele sunt ok.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Vezi sa nu fie lamelele de cupru (din locasul unde intra fasungu' becului) prea departate sau oxidate. Ia o surubelnita si mai trage de lamele spre interior sa faca contact mai ferm. S-ar putea sa fie slabe contastele si dupa ce se incalzesc sa se dilate si sa nu mai atinga cum trebuie. Bafta.
Skip ads

  • xmary

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
aflorii nicusor a scris:Vezi sa nu fie lamelele de cupru (din locasul unde intra fasungu' becului) prea departate sau oxidate.


Le-am apropiat. Am verificat cu aparat de masura direct in mufa si scade tensiunea. Pe pozitii de la 3.5v la 2.5 dupa care la 1 si apoi 0. Iar la frana de la 6.5v la 5, la 4...la 0.nu e de la contacte.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Sigurantele din tablou, poate sunt alea de vina. Verificale poate gasesti si acolo ceva in neregula. La sectiunea ,,documentatii zafira"gasesti documentatia in romana si ai si tabloul de sig. ,sa te descurci mai usor. E posibil sa fie un contact imperfect pe circuit. Numai bine.
  • xmary

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
aflorii nicusor a scris:La sectiunea ,,documentatii zafira"gasesti documentatia in romana si ai si tabloul de sig. ,sa te descurci mai usor. E posibil sa fie un contact imperfect pe circuit. Numai bine.


Am manualul in romana, dar nu imi apare nici o siguranta pentru stopuri frana sau pozitii.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Te-ai uitat in ambele tablouri? Este cel din fata de la motor langa baterie si este si cel din spate din stanga (in porbagaj).
Skip ads

  • mikismit

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu cred ca e siguranta, pentru ca nu mai aveai curent deloc daca era arsa
  • xmary

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am deconectat bateria si am lasat asa 30 min. dupa care am conectat-o la loc si nu a mai facut , dupa 15 km din nou eroare ( bec ars ) si la fel.
ce poate avea?
exista ceva electronic care face becul sa-si schimbe intensitatea? ( becul are un singur filament)
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ai facut testul ,, agrafa"? Vezi ce coduri eroare ai? Eu tind sa cred ca tot undeva in zona tabloului de sigurante sa fie ceva.
  • xmary

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ma duc miine sa o bag pe test.
Skip ads

  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pana la tester , fa ,,agrafa". Tot aceleasi coduri apar numai ca nu mai dai bani pe tester. Gasesti pe forum cum de face si tot aici vezi si semnificatia codurilor.Succes.
  • xmary

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu stiu cu se face testul agrafa
  • ionascu pavel

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ai verificat si cat incarca alternatorul? exista o mica posibilitate ca acele fluctuatii de tensiune sa fie de acolo. Nu strica sa faci un test cu aparatul de masura pe baterie.
  • Catarator

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,
intampin si eu exact aceeasi problema cu o Zafira 2006, 1,9 cdti, 120CP. Am observat ca aceste probleme apar cand este multa umezeala (dupa ploi). La mine a facut acum o luna exact ca la tine si s-a rezolvat de la sine (am curatat si contactele dar tot aveam erori), si spre marea mea bucurie erorile au aparut iar. Acum sunt afectate si becurile de pozitie si cele de frana. Functioneazã cateva secunde intermitent, apoi se sting. Am mers la cineva care mi-a suflat cu aer cald in zona mufelor si usor-usor si-au revenit. Erorile insa au ramas in bord. Nu cred ca am rezolvat problema.
A mai intampinat aceasta problema si daca da, cum a rezolvat-o?
Va multumesc!
  • emt71

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara si bun-gasit tuturor! Sunt nou pe forum si mi-as fi dorit ca prima postare sa nu fie legata de probleme. Am o Zafira B si problema este legata de becurile de pozitie si frana din lampa stanga. Am schimbat becurile (P21W), am curatat lamelele de contact si dupa multe insistente becul de pozitie functioneaza (INSP2 din bord a disparut) insa la apasarea pedalei de frana becul nu se aprinde, in schimb cel de pozitie isi mareste intensitatea luminoasa. Ma gandesc la un contact imperfect din moment ce ”INSP2” a disparut... Ce ar putea fi? Orice idee, sfat, sugestie sunt binevenite.
Va multumesc!
  • PMarinel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2017

  • Mesaj Privat
inca nici o rezolvare? Am aceeasi problema cu stopul pe stanga, cand este umezeala, ploi, ceata etc. nu vrea sa mearga sau merge cu intermitenta.....
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut, dupa mine ai contacte imperfecte la mufele REC, as incerca o curatire cu spray de contacte, zvintat bine apoi si mufate cu grija la loc, sa nu se indoaie vreun pin, infipte bine sa nu joace.
  • CTurcea

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2006 Z1.9dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2023

  • Mesaj Privat
Eu am avut aceiasi peoblema si am luat bornele de la baterie si am scos panoul de sigurante din fata afara la suflat si lam pun inapoi acolo am avut 2 pini oxidati lam montat si acum merge fara nici o problema
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR