Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De ce valabil la Frontera..?Pt.ca oglinda simpla costa 50 ron(sticla),iar una incalzita (tot numai sticla) costa 310 lei.Se gaseste din pacate numai pe original.
Eu am avut pe o singura parte cu incalzire,dar rezistenta nu mergea.Pe cealalta parte probabil o schimbase fostul proprietar,pt.ca era fara rezistenta.Asadar aveam de facut o investitie de 600 ron.Mai era varianta SH,dar puteam nimeri una defecta,sau ca a mea,sa mearga cand avea chef.Adica atunci cand nu aveam nevoie.Buuun,trebuia facut ceva.Dar ce..?Si cum?Am incercat sa dezlipesc oglinda de pe suport,sa bag o rezistenta de Astra G,gasita pe sub pat,si sa le lipesc pe toate,dar s-a crapat oglinda.Deci nu era o solutie practica,deoarece si cand am scos rezistenta de pe oglinda de G,sticla s-a facut bucatele foarte-foarte mici.
Cu o zi inainte vazusem pe un G caravan,ca plasticul ud in care sunt becurile de la numar era uscat DOAR in dreptul acestora.Daca usuca un plastic gros,oare nu s-ar putea aplica si la oglinzi?
Evident ca ideea mi-a venit intr-o dimineata(probabil ca imi venise in somn),iar eu cum fac ziua ce visez noaptea,am pus mana la treaba.Am scos becurile din plafoniere,si dupa cateva strafulgerari de inteligenta (cred),s-a ajuns la asta:
Am curatat capetele metalice ale becurilor,si le-am cositorit.Becurile le-am legat in paralel.Am pus si doua aparatori,sa nu dea lumina pe langa oglinda,dar ulterior le-am dat jos ,pt ca nu sunt de nici un folos.Lumina care trece pe langa oglinda nu numai ca nu deranjeaza,ci chiar se vede f.bine. Firele le-am lipit cu letconul de plasticul oglinzii,ca sa nu fluture pe acolo.Sticla becului NU trebuie sa atinga de plastic,pt ca dupa 10 min il topeste.E bine sa stea cam la 3-5 mm de acesta,cu ajutorul unor distantiere,tot din plastic,dar fixate sub partea metalica a becului,care am presupus ca se incinge mai putin.
La Frontera incalzirea in oglinzi sta `ON` 15 min,am cronometrat.Becurile mele dezamuresc si chiar usuca oglinda in 4-6 min,ceea ce e superbine.De mentionat ca am avut din fabrica incalzire in ogkinzi,deci nu am mai tras nici un fir.Si loc este destul in spatele olizii cat sa nu incurce reglajul electric al acestora. Nu stiu la cele manuale cum o fi.
Singura dilema pe care o am e referitor la firele care vin din instalatie,sunt cam subtirele,cred ca de 0.5 mm.Ambele becuri au 20 W,si nu-mi dau seama daca o fi prea mult pentru ele,nestiind cat consuma rezistenta originala.
Pt sugestii si reclamatii,postati cu incredere.


Ultima modificare facuta de SUPERDRAGOS la Dum 27 Feb, 2011 9:23 am
Skip ads

  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Foarte ingenioasa ideea ta, dar sincer cred ca tot mai eficient era sistemul original. Ai zis ca sticla se gaseste numai pe original si costa 310 RON, dar oglinda cu totu aktermarket cat costa? ai intrebat? Pentru ca vei fi surprins ca va fi mult mai ieftin. Intreaba de curiozitate la eduard
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris: cand am scos rezistenta de pe oglinda de G,sticla s-a facut bucatele foarte-foarte mici.


interesant...nu stiu cati ar gandi asa ceva
P.S. 7 ani de ghinion... Twisted Evil
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Crede-ma si eu am avut un soc..La Frontera gasesti foarte putine piese aftermarket spre deloc.Adica cel mult o curea,sau ceva care se potriveste de la alta masina,dar din intamplare.
Si da,intr-adevar tind sa cred ca sistemul original e mai eficient..
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
valycraciun a scris:
SUPERDRAGOS a scris: cand am scos rezistenta de pe oglinda de G,sticla s-a facut bucatele foarte-foarte mici.


interesant...nu stiu cati ar gandi asa ceva
P.S. 7 ani de ghinion... Twisted Evil

Era deja sparta,oglinda era donata pt experimente.Eu nu-mi pun ochelari de protectie nici cand tai cu flexul,dar acum am simtit nevoia...Sareau aschiutze fff mici,in toate directiile,cat firul de nisip.Una intrata in ochi insemna spital cu siguranta.
  • calotescu2007

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 x22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cumpara ce-a mai ieftina oglinda incalzita si cu un aparat de uscat parul o incalzesti bine si se dezlipeste banda cu rezistenta electrica , apoi aplic-o pe oglinda ta simplu(eu am facut multe asa).....bafta
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
calotescu2007 a scris:cumpara ce-a mai ieftina oglinda incalzita si cu un aparat de uscat parul o incalzesti bine si se dezlipeste banda cu rezistenta electrica , apoi aplic-o pe oglinda ta simplu(eu am facut multe asa).....bafta

Dupa cum era lipita precedenta,ma indoiesc..M-am gandit si eu la asta,dar ai incercat si la Frontera,in special?Un far de exemplu (de G) stiu ca se poate desface relativ usor,dar oglinda nu stiu ce sa zic.Si la volanul meu pot sa-ti spun ca a fost singura data cand am scos vechea piele de pe el bucatele de 1-2 cm,cu PATENTUL.La nici o alta masina nu s-a intamplat asa,deci ma gandesc ca au fost facute lipiturile mai temeinic..
  • lucian17crw

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2009

  • Mesaj Privat
super tare ideea ta bravo
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai simplu si fara lumina e sa pui niste rezistente de putere.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Dan....lumina face totu :> atat timp cat nu deranjeaza noaptea chiar ii ok Very Happy
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ingenioasa ideea
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
lumina aia chiar da bine.restul nici nu mai conteaza,parerea mea. Smile
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cu rezistenta de putere (cele TV ceramice ) am incercat eu la vechea Dacie. Se spargeau oglinzile .La fel si cu nichelina.
Cel mai bine este cu bec in spate. Eventual vopsit negru sa nu deranjeze noaptea.
O sa fac aceeasi treaba la un Matiz.
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Oare pot face si eu asa ceva pe o vectra A? mentionez k nu are oglinzi electrice
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Pentru cine vrea sa faca incalzire pe oglinzi DIY am eu ramase de la incalziri in scaune niste aripioare care au nichelina speciala cu izolatie de silicon. Am 8 buc. adica 4 perechi. E mai sigur decat cu becuri. Le dau la preturi modice ca nu le mai folosesc.

Apropo se poate face si incalzire in volan daca vrea cineva ca are cine sa le imbrace in piele Very Happy
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
moshu1 a scris:Oare pot face si eu asa ceva pe o vectra A? mentionez k nu are oglinzi electrice

Cred ca ai putea face pe orice oglinda (daca ai loc intre spatele sticlei si carcasa),dar nu stiu daca merita efortul,cat timp le gasesti la dezmembrari pe un pret de nimic,sau de noi la cateva sute de ron.
Referitor la incalzirea in volan,tb.kit original,nu merge cu improvizatii,m-am gandit si eu.Plus ca mai trebuie si o spirala cu un fir in plus.Care s-ar putea sa fie special (mai gros) avand in vedere ca e consumator mare,nu 2-3 leduri ca la comenzi.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu am montat la un matiz oglinzi incalzite , am cumparat din targ oglinzi cu incalzire de logan ( 25 ron bucata ) si le-am incalzit cu un pistol de aer cald , am dezlipit rezistenta de pe sticla si am adaptat-o la oglinda de matiz. referitor la firele subtiri , am citit undeva ( nu mai stiu exact ) ca daca pui fire prea groase ,nu ar mai incazi bine oglinda .
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:
moshu1 a scris:Oare pot face si eu asa ceva pe o vectra A? mentionez k nu are oglinzi electrice

Cred ca ai putea face pe orice oglinda (daca ai loc intre spatele sticlei si carcasa),dar nu stiu daca merita efortul,cat timp le gasesti la dezmembrari pe un pret de nimic,sau de noi la cateva sute de ron.
Referitor la incalzirea in volan,tb.kit original,nu merge cu improvizatii,m-am gandit si eu.Plus ca mai trebuie si o spirala cu un fir in plus.Care s-ar putea sa fie special (mai gros) avand in vedere ca e consumator mare,nu 2-3 leduri ca la comenzi.


Eu fac si montez incalziri in scaune si multe altele pe parte de electronica/electrica auto deci stiu ce vorbesc. Si nu lucrez nici o data cu improvizatii.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
m.nyck a scris:
Eu fac si montez incalziri in scaune si multe altele pe parte de electronica/electrica auto deci stiu ce vorbesc. Si nu lucrez nici o data cu improvizatii.

Pai atunci da-mi un tel,cand ai timp,sa ne intalnim cumva,sa vad ce ai,si sa studiem problema indeaproape..
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ideea e ok singura problema pe care o vad eu acum ar fi infiltrarea de apa si implicit arderea becurilor. In plus cand se arde unul dintre becuri, trebuie sa refaci lipiturile. Era mai scump dar ar fi fost mai misto cu niste supori pentru becurile alea. Merg cele de la Dacie.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR