Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • ace

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Patzanie, ca numai din astea am parte.
Pe masina "aveam" cutie de viteze in 4 trepte. Am reusit sa cumpar o cutie in 5 . Cand am fost la service sa-mi monteze cutia noua m-au intrebat oamenii: de ce vrei sa schimbi o cutie in 5 cu alta cutie in 5. Sa lesin nu alta. Adica ... ori mi-am luat tzeapa si am mers vreo 5 0000 de km cu 140 cu viteza a 4-a ori mecanicii sunt niste idiotzi si nu au habar pe ce planeta traiesc. Se poate sa fie carcasa cutiei la fel ? si la cea de 4 si la cea de 5 trepte ? Nu de alta , dar sa stiu ce anuntz pun.... vand cutie in 4 sau in 5 trepte ? Laughing
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Foarte interesanta faza Smile teoretic este posibil sa nu fost bine reglata timoineria la a ta si sa intre doar patru din cele cinci, il auzeam pe dragoshel spunand ca se poate modifica o cutie in patru trepte sa o faci cu cinci, invers insa...
PS la modul general ne-ar ajuta daca ai trece la semnatura la ce model de masina/motor faci referire
  • ace

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2005

  • Mesaj Privat
masina este opel kadett e sau d fabricatie 1988 motor 1,3
Problema este in felul urmator. Eu cand am cumparat-o acum 6 luni am cumparat-o cu 4 trepte. Maneta de viteze de fapt este sigur de 4 trepte. Deci , chiar daca cutia avea 5 trepte , nu se putea ajunge la a 5-a pentru ca nu era prevazuta maneta si plasticaraia aia de la maneta( nu stiu cum se numeste). Am vazut si eu cutia veche. Este identica cu cea in 5 trepte pe care am cumparat-o( de la ZED, ca il stiti), chiar are desenat pe carcasa semnul ala cu 5 viteze. Intrebarea este daca este posibil sa fie aceeasi carcasa pentru cutie in 4 sau in 5 .

PS. Ansamblul manetei de viteze este acum tot in 4 dar am pilit eu cate ceva pe acolo sa poata intra lejer si in 1-a, a 2-a si a 5-a.
  • ZeD

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2005

  • Mesaj Privat
pai pana la urma cum e ca mine:))?
Skip ads

  • enache cristi

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
sal
daca mai ai cutia in 5 , e cam tirziu dar as fi interesat daca o vinzi, la ce pret?
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Se poate sa fie carcasa cutiei la fel ?

Cutia in 5 trepte este mai lunga cu vreo 10cm aprox.

chiar are desenat pe carcasa semnul ala cu 5 viteze

Toate cutiile au desenat pe el semnul cu 5 dar de fapt nu este.

Ai avut pe maneta un distantier (langa viteza 3) si daca iti intra calumea in toate vitezele, trebuie sa tai acel tampon de plastic si ai viteza 5 fara sa reglezi nimica.
  • mccrya

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1988 13 NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
salut la toata lumea ! Si eu am un kadett din 88 1.3 benzinar si aceeasi chestie o am si eu cu cutia de viteze ..pe capacul de timonerie de deasupra cu cutiei de viteze imi arata ca este cu 5 viteze iar pe schimbator ca este cu 4. Sa fie si la mine aceeasi problema sa o pot face in 5 trepte ? A mai facut cineva asa ceva ? Daca da , sa spun ce si cum ..eventual si o poza de unde trebuie schimbat ceva Shocked
  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
da asa aia originala de pe mashina e cu 5 viteze si eu la fel am facut acu ceva timp cand am demontat-o de pe mashina sa pun alta de pe un break cu acelashi lucru m-am confruntat...
Skip ads

  • mccrya

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1988 13 NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
si ce anume trebuie facut ? Embarassed Trebuie modificat ceva ...trebuie taiat ceva ? Nu de altceva ..dar sa nu o fac in 3 trepte Shocked Cine a mai facut treaba asta ...va rog frumos sa puneti o poza sa vedem si noi ce si cum Laughing
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
mccrya a scris:pe capacul de timonerie de deasupra cu cutiei de viteze imi arata ca este cu 5 viteze iar pe schimbator ca este cu 4. Shocked


PE TOATE CUTIILE IN 4 SI IN 5 DESENUL ESTE ACELASI ADICA IN 5!!! (nu luati in considerare acel desen)
DACA ESTE IN 5 ATUNCI CUTIA ESTE MAI LUNGA!!!!!!!
va postez cateva poze poate va ajuta,SA FITI SIGURI CA ESTE IN 5.....DOAR ATUNCEA SA MODIFICATI MANETA ALTFEL GREU VA INTRA IN A 3 SI 4!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Capac cutie in 4:



Capac cutie in 5:



diferenta intre cele 2 capace,cel cu 4 are 1surub la capat (acopera axul cutiei!!)dezsuruband acel surup se poate scoate axul si la randul lui discul de ambreaj.
Iar in 5 capacul!! se desface pt a scoate axul, nu are acel surubbbb.

Cutie in 4:



Cutie in 5:



Observati diferenta?!
Cutia in 5 este mai lunga!
Daca aveti cutie in 5 (100%) atunci este simplu de modificat maneta,DAR ATENTI SUNT 2 TIPURI DE MANETE(din cate am vazut eu).DOAR UNA DIN ELE SE POATE MODIFICA SI MERGE PERFECT!!!!!!
Aici este poza(doar de un tip am poza "1988"):







Manetele vechi ce nu pot fi modificate sau daca da nu intra perfect in viteza sunt mai lungi si nu au inprejur acel plastic (cutie) ce directioneaza vitezele! daca o sa reusesc sa gasesc la dezmembrari voi posta pozele.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La cumpararea cutiei sa fiti atenti la tipul lui : F10 -in splecial pt 1.3, F13 - 1.6, F16 -1.8 si 2.0.
F10 -ambreajul este mai mic, planetarele sunt subtiri.
F13 -ambreajul este mai mare, planetarele sunt subtiri.
F16 -nu sunt sigur (din auzite: ambreajul trebuie schimbat), planetarele sunt mai groase.






De exemplu eu am avut F13 in4trepte(kadett 1.6i , 88, caravan) tot cu unul F13 5trepte am schimbat de vectra 1.6i totul s-a potrivit in afara de capatul axului centra dupa rotita dintata era mai groasa(vezi poza)....




La 5 mecanici am fost ...."EXPERTI OPEL!!!!!!!!!" analfabeti ,,,,,toti au spus ca nu se potriveste ...bla bla bla si am umblat pe la dezmembrari 1saptamana 1groaza de bani mi s-a dus si in zadar nu am gasit la aceasi dimensiune in5trepte.
In majoritatea cazurilor (vectra) pe capat de ax se afla un rulment sau 1bucsa(kadett) la am meu nu a avut nimica(Schimbatorul a intrat perfect si de 2 saptamanu umblu cu el) si daca nu as fi asculatat de mecanici, de mult aveam pus schimbatorul!!!!!!!
  • mccrya

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1988 13 NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
multzam frumos pentru poze si sfaturi ... o sa ma uit sa vad ce tip de cutie am Embarassed
Skip ads

  • dodo_f2k

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Kadett 1988 13NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am kadett 1.3 88" motor 13 nb si se pare ca tot cutie in 5 trepte ar fi dupa descrierile voastre desi eu stiam ca e in 4 .defapt si maneta de viteze tot 4 indica.Masina nu a suferit nici o modificare pe la motor si cutie.Atunci care e faza..de ce astia de la opel ar fi montat o cutie in 5 pe care sa o folosesti doar ca fiind in 4.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Dupa ce te-ai luat ca este in 5? De unde esti asa de sigur?
maneta este ca si la mine? sau cu brat mai lung?
  • mikutz2003

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: galati
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
dodo_f2k....sunt din galati ca si tine....faza e ca pe toate cutiile de kadett(C D E)scrie 5 viteze....
faza cu capacul din spate al cutiei, daca are sau nu surub....nu e adevarata....la mine e in 5 viteze si are acel surub....
treci intr-o zi pe la sediul Meteor din galati si mai vb.....
k?
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Depinde unde scrie ca e in 5. Daca e vorba de schema de pe selector, aia e universala, indiferent daca cutia e in 4 sau in 5. Si a mea avea din fabrica pe cutia originala, selector pe care scrie ca e pt 5.
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
adamopel a spus bine ce a spus ... eu recomand cutie f16 pe motor de 1.8 ... exact cum este pus pe unele vectra A , eu am kadett 1.8 carburatie cu cutia f16 de vecdtra A , nu era asa dar sunt f multumit ... atinge 200 , nu consuma mult si e destul de nervoasa .. citeam pe forumurile de afara si multi si-au pus pe gsi-uri care au f20 (e aia mai sport pusa si pe calibra) f16 ... pt consum ... are a 5-a f lunga ... si cu toate astea tot nervoase sunt .. vbedeti si comparatii pe net intre cutii ... cuplul .. si pierderile de putere
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR