Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • b64skj

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 1999 X1.0XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salutare, sunt interesat de un astra g ecotec 1.6 16 v benzina. an 2001... dupa mai multe studii si intrebari, am ajuns la concluzia ca e o masina destul de pretentioasa la intretinere, subiectul "consum exagerat de ulei", "vana egr".. si multe alte subiecte care m au pus serios pe ganduri.cei care aveti asemenea model ce parere aveti?
astept pareri si sugestii, multumesc anticipat
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
da, intr-adevar, cosnuma destul de mult ulei. are un prieten un astra g cu tipul asta de motor, adusa din germania, si cik e de la o baba pensionara Very Happy ar fi luat-o personal, si el s-a gandit ca nu a stiut baba sa mearga cu masina si a da-to pe ulei din cauza asta consuma Very Happy, eu l-am crezut prima data, dar la cateva zile am gasit o discutie aici pe forum despre consumul de ulei care e o boala din nastere a motoarelor 1,6 16v.
Legat de valva EGR sa stii ca toate tipurile de motor au probleme cu aceasta valva in cazul in care masina nu este folosita corespunzator(mers batraneste, carburant de la nea vasile sofer pe autobuz)
de ce nu et gandesti la un motor de 1,4?
  • b64skj

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 1999 X1.0XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
ideea e ca acu 2 ani am adus modelul ala de masina si motor pt un amic , masina fiind din elvetia. mi a placut enorm cu se comporta masina aia la drum.. turatii... sunetul motorului, consum....si asta o spun chiar daca am mai condus si alte masini mult mai performante...diesel si benzina....m am fixat pe motorul ala....dar studiind... am constatat ca nu e tocmai ok....sunt fan opel, in general astra g...combi..... multumesc de sfat....
  • astrasuceava

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salutare, cred ca in afara de un consum mai mare de combustibil si preturile de la anumiti dileri de intretinere este o masina ok si la cati bani costa cam atat si poate...
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cauta Z16XEP in loc de Z16XE; s-a pus pe Astra G din 2003; eu am pe a mea (e din 2006) si in 109.000 km nu a vazut completare de ulei.
Cu EGR-ul nu am avut niciodata probleme.

Singura problema la Z16XEP este bobina de inductie; eu am schimbat-o la 77.000 (~ 600 ron) si de atunci nu mai am treaba.
In rest, ca orice alta masina: schimb de filtre, ulei, becuri, benzina si talpa. Very Happy
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu detin o astra g 2002 Z16XE si sincer sunt foarte multumit de masina.mai apar probleme ca la orice masina mai veche.
la mine am depistat dupa 1 an de cand am luat-o ca discurile de frana de pe fata sunt putin ovalizate si la viteze de peste 90 km la franare volanul trepideaza putin.
in rest mie imi place cum merge iar ca si consum nu poti sa compari cu alte motoare mai mici sau diesel. piesele nu sunt scumpe si gasesti foarte repede.
consumul de ulei depinde de motor.si al meu papa dar nu exagerat cum am auzit la altii.
parerea mea e ca e o masina buna la un pret bun.(nu degeaba s-a produs ani multi la rand,daca nu era asa bun sigur nu se producea modelul asta 10 ani).
dar e doar parerea mea,fiecare cu cazul lui.
trebuie sa te gandesti ce asteptari ai tu de la o masina la pretul unui astra g.
oricare a avut probleme cu acest motor va spune ca e nasol si cei care nu au avut asa mari probleme il vor lauda.
  • valicu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut,
am si eu 1.6 16v din 2002 Z16XE si am facut cateva zeci de mii deja cu ea. Am luat-o undeva pe la 125k si acum am aproape 170k.
Depinde pentru ce iei masina, daca o iei sa mergi mai mult prin oras trebuie sa te astepti la un consum destul de maricel. Eu merg mai mult in afara unde scot o medie de ~7% (depinde foarte mult de stil, daca merg mai frumo scot consum si mai mic, altfel scot mai mare).
Cat despre "mancatul" de ulei, eu completez cu vreo 500-700gr la schimb (adica 10.000).
Probleme am avut cu bobina de inductie pe care am schimbat-o acum 1 an si cu niste lipituri in ECU (e pozitionat foarte foarte prost, exact pe motor) pe care oarecum le-am rezolvat.
In rest sunt multumit de masina..
  • Dannutzz

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eu am unu mai batranica...un x16xel...sunt destul de multumit de ea...consumul de benzina hmm...Eu nu prea merg mult cu ea...job-home...apoi un drum la bunici...nu am condus alte modele..dar imi place puterea motorului dupa 11 ani de functionare...consum de ulei...pff daca esti tamba cum am fost eu...de nu am strans bine filtru de ulei...il ai mare....chiar citeam pe forum..ca in general consuma cel mult 1 l la schimb...a mea papa peste 2Surprised...ca apoi cand am ajuns cu ea la un mecanic...mi-a spus ca e normal sa imi manance atata ulei...ba chiar 5 litri:)).
Skip ads

  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut!
Si eu sunt posesor de Astra G 1.6 16v Z16XE din 2002. Pot sa spun ca sunt foarte incantat de masina. Deocamdata are 110.000km si merge ca noua. Cu valva EGR si eu am avut o data "probleme" (se blocase tija de actiona pistonasul din interior), dar acestea se rezolva relativ usor (timp, decarburol) . Consumul de ulei nu cred ca este o mare problema, la 4000km de la schimb am completat 300ml, dar orice masina consuma putin ulei datorita frecarii, temperaturii, daca mergi la turatii mai mari etc...important e sa fie in limitele impuse de producator, cine spune ca masina lui nu consuma ulei minte (mai ales daca are motor de turatii), sau cum mai spun unii ca eu de la schimb la schimb nu completez nimic, pai bine nici eu nu completez nimic dar nu conteaza daca am 6-700 ml in minus la uleiul vechi Wink))
De consum ce sa spun, eu zic ca este destul de ok, depinde in ce conditii mergi cu ea exact cum spunea un coleg mai sus. In oras la mine unde nu este foarte aglomerat 8-8.5%, afara 6-6.5 iar un mixt cam 7% sau sub acest consum,in functie de stilul de mers(ai trecut peste 100km/h altul este consumul, ca la orice masina).
Sunt foarte multumit de aceasta marca (am in "curte" 2 opeluri si un VW)
Per total eu cred ca este o masina foarte buna,fiabila, cu care nu o sa ai mari probleme daca o intretii corespunzator si vorbesc din propia experienta nu din povesti "ca am vazut la un prieten".
In acesti 110.000km la masina s-au schimbat urmatoarele (asta ca sa iti faci o idee):
-Ulei
-Filtre (ulei,benzina,aer,polen)
-Bujii
-kit distributie + pompa apa + curea alternator
-baterie
-placute frana
-curatat throttle body
-curatat EGR
Ultimile doua operatiuni le-am efectuat singur, ajutat fiind de colegii de pe forum cu anumite sfaturi.
  • razvanvl

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Dannutzz a scris:Eu am unu mai batranica...un x16xel...sunt destul de multumit de ea...consumul de benzina hmm...Eu nu prea merg mult cu ea...job-home...apoi un drum la bunici...nu am condus alte modele..dar imi place puterea motorului dupa 11 ani de functionare...consum de ulei...pff daca esti tamba cum am fost eu...de nu am strans bine filtru de ulei...il ai mare....chiar citeam pe forum..ca in general consuma cel mult 1 l la schimb...a mea papa peste 2Surprised...ca apoi cand am ajuns cu ea la un mecanic...mi-a spus ca e normal sa imi manance atata ulei...ba chiar 5 litri:)).


Dannutzz in cartea tehnica a masinii iti da un consum de ulei de 0,6l/1000km, acesta fiind un consum maxim. Daca il ai mai mic sau cel mult egal cu aceasta valoare inseamna ca motorul tau este OK Smile
  • melinet86

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu un Astra G 1.6 16v Z16XE din 2003. Sunt foarte multumit de masina. Ca la toate motoarele de 16v consuma ulei dar imi place ca are compresie buna motorul si trage excelent. La chestia cu uleiul cred ca am rezolvat-o partial:) . La ultimul schimb am bagat Castol Edge 10W60 si am deja 3000 km si nici un semn de la computerul de bord (inainte cand vedeam ceck level oil turbam).
Vazuta din toate punctele de vedere masina zic ca este excelenta, orice masina are problemele ei indiferent de motor si de anul fabricatiei.
  • kadu

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu un astra g 16 16v cod motor x16xel din 1998 foarte multumit de acest motor ,detin masina de 2 ani folosesc ulei Castrol Magnatec 10w40 schimb la 8000 mii km consum ulei nu mai mult de 300 g de la schimb la schimb, adevarul este ca fac cu masina cam 6000 km pe an. adusa in tara an 2008 decembrie la 162000 si an prezent are 174600 km. Very Happy
Skip ads

  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@petcu marian: chiar daca faci sub 8000 km pe an e bine sa schimbi uleiul odata pe an...nici eu nu fac mia mult de 10.000 dar odata pe an e bine sa il schimbi.
  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu detin un astra G z16xe fabricatie 2001,eu o detin din 2008,,si probleme de gen-consum de ulei-sau EGR-ul blocat sau altele nu ma avut,cat despre consumul de ulei dak am pus unu cu o densitate buna ( 5w-30/5w-40) nu a papat deloc,aku depinde si de cum o calci,pana la urma,in rest consumabilele schimbate la timp si benzina sa fie,desi e tot mai scumpa...Sad
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Am un Astra G din 2003 despre care pot spune ca sunt multumit. E drept ca masina o folosesc mai mult in oras unde scot un consum de 10% indiferent cum as merge cu ea iar in afara depinde cat de tare ma grabesc...daca nu depasesc 130 km/h si merg constant scot o medie de 6.5 - 7 litri la suta. Despre consumul de ulei ma declar multumit - cam 700-800ml intre schimburi (10.000km), EGR-ul mi-a facut probleme insa ultima data cand am fost la service l-am anulat fara niciun pericol pentru motor dupa spusele celor de acolo. Deci per ansamblu sunt multumit de cum merge masinutza mea.
  • b64skj

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 1999 X1.0XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salutare, pana la urma am ramas tot fan opel dar la un nivel mai mic. corsa 99 motor 1.0 12 v x10xe
totul ok pana la o problema care am intampinat o.masina ok, merge.. consum mic..cand masina e mai in sarcina.. adica intr o depasire.. cand trag de ea....se aprinde martorul motor.. masina nu mai trage si se plafoneaza la 3000 turatii... si nu mai trage.ok merg la service, tester 50 de lei....apare eroare p0131. sonda lamda.....merg, cumpar ngk noua. o pun pe masina, aceiasi problema.masina face la fel cu sonda noua ca si cu cea veche. apare aceiasi eroare
ce sa fac?
  • b64skj

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 1999 X1.0XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
mecanicul... ceata.. nu stie....precizez.cand e in sarcina apare prob. dupa ce ridic piciorul depe acceleratie isi revine....
si tot asa
  • lenovor60

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2011

  • Mesaj Privat
eu am avut z16xe dar..nu manca ulei deloc ! maxim 100-200ml de la schimb la schimb,vi se pare mult? mie personal nu.o aveam de la undeva 70mii pana la 140mii si nu am avut o mica chestie la sonda lambda 1. au fost ambele schimbate si nu am avut in rest alta neplacere. masina a mers doar pe castrol de la schimbul al doilea de ulei pana la 142-143mii cand am vandut-o. deci...z16xe e dupa buzunar : dai putin,putin ai ..dai mai mult ai ceva calitate !
  • matu1985

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2012

  • Mesaj Privat
am un opel astra g 1,6 16 valve cumparat recent masina are 60 de mii de km ce ulei ma sfatuiti sai bag?
  • d3ath_sm0k3

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu am motor 1.4. Cand am luat masina...filtrul de aer era plin de ulei si motorul la fel. Am schimbat toate filtrele si uleiul ( Catrol 5W30). Acum nu am pic de ulei in filtru de aer. Din ce am inteles e normal sa iti consume niste ulei dar eu cred ca depinde si de calitatea uleiului.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR