Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • 23JOY

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
Am un Opel ASTRA H (Z17DTH) si trebuie sa schimb uleiul de la cutia de viteze pentru ca, desi am fost in service si nenea acela mi-a spus ca totul e ok, surprinzator, mi s-a aprins beculetul care ma avertizeaza ca "nivelul lichidului de frana si de ambreiaj este prea scazut" (citat din manual). Am tot cautat pe net sa aflu ce fel de cutie de viteze are masina mea si am aflat ca poate sa aiba F23WR sau M23WR. I'm a girl deci nu stiu mare lucru despre masini si nici daca uleiul care imi trebuie poate fi acelasi pentru ambele modele de cutii de viteze Smile
Asadar am trei intrebari:
1. Cum aflu ce fel de cutie de viteze are masinuta mea?
2. Ce tip de ulei trebuie sa cumpar (in functie de raspunsul la prima intrebare)?
3. Cati litri de ulei trebuie sa cumpar?

HEPL ME, please! Smile
Skip ads

  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Bine ai venit! Pai daca ti se aprinde beculeþul de nivel lichid de frana nu ai treabã cu uleiul de la cutie de viteze. Verifica sa nu fi pierdut lichidul de frana. Nu ºtiu ce model de cutie ai dar la opel e recomandat sa folosesti ulei original gm cu codul 19 40 182 dacã îmi amintesc bine. Iar cantitatea si modelul de cutie, daca nu gãseºti nimic pe forum, le poþi afla cu numãrul de identificare la orice magazin auto. Succes!
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
dami datele masinii si seria pe PM si incerc sa te ajut eu cu ce imi da EPC-ul si TechDOc-ul
  • 23JOY

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Hei, multumesc pentru info, nu pot sa trimit PM deoarece am mai putin de 10 posturi Smile

Am rezolvat problema, nu era suficient lichid de frana si nu erau nici semne ca ar fi pierdut pe undeva, am completat pana la semn si s-a stins beculetzul Smile

10x
Skip ads

  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Totuºi sa mai verifici lichidul de frana ca e cam periculos daca ai pierderi... Si stai liniºtitã ca daca pierzi nu pierzi pe la vas, pierzi la roþi ceea ce e mai greu de depistat. Cu franele nu e de joacã! Succes!
  • 23JOY

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ok si daca pierd pe la roti care poate fi cauza? poate fi de cand am schimbat lichidul (in service)? l-am schimbat saptamana trecuta si urmeaza sa o mai verifice o data saptamana urmatoare.
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca înainte ai schimbat lichidul e clar ca ori nu au aerisit cum trebuie ori nu au strâns bine aerisitoarele. Tu urmãreºte nivelul si daca mai pierde atunci trebuie sa vezi pe unde.
  • 23JOY

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ok, multumesc! Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR