Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o problema. am cumparat un bmw de cateva zile si m-a oprit rutiera. s-au luat de jante ,pt ca am talon vechi si am trecut in el r15 iar pe masina am jante r16 cu buza lata. nu am vrut sa le dau talonul ca mi-l luau. Acum as vrea sa le omologhez in carte daca se poate , ca sa scap de probleme. Are cineva idee, ca sa le omologhez la rar , imi va trebui procura? Masina nu este pe numele meu dar am cartea si talonul. acum in talon am dimesiunea 195/65r15 iar eu pe masina am 205/45r16. eu cred ca nu mi le va omologa , deoarece in mod normal ar trebui sa am 205/55/r16. aveti alta idee, cum pot rezolva problema aceasta?
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Da! Pui la spalat cu pantalonii Certificatul de Inmatriculare, il declari distrus si iti scoti altul nou. Iar la ITP te descurci cu Maria Sa spaga!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Du-te si tu la un samsar. Da-i 30 RON si ti le omologheaza la RAR in carte. Eu asa am rezolvat mai multe masini la Craiova. Cred ca si pe la tine samsarii conlucreaza foarte bine cu inginerii RAR.
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
da,ma intalnisem acum cateva luni cu un samsar care spunea ca rezolva tot pe la rar. daca ma duc eu personal la rar nu se poate sa rezolv si fara procura sau asa este procedura si trebuie si asa ceva? Varianta cu pantalonii nu tine. cum sa scot alt talon, ca masina nu este pe numele meu si proprietarul este la vre-o 300km de mine? N-am decat sa incerc sa dau de proprietar,desi cred ca sunt slabe sanse.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pai cat timp mai pierzi pe la reprezentanta BMW sa iti dea hartia necesara, plus nervii pe care ti-i fac aia, plus contravaloarea modificarii CIV la RAR etc mai degraba rezolvi cu un samsar. Laughing
  • Eugen Ripanu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Se rezolva sigur cu samsarul la RAR, in special ca odata cu schimbarea sistemului informatic la punctele de frontiera si la politia de frontiera au schimbat sistemul informatic si la RAR. Deci........
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
va rog sa nu mai dati informatii din auzite

procedezi in felul urmator
te duci la reprezentanta si obtii o hartie pentru RAR cu toate dimensiunile de anvelope si jante posibile pentru masina ta
te programezi la RAR pentru modificare CI
te duci in ziua programarii cu rabdare de otel (ca de obicei se intarzie, nu intri la ora care esti programat)
platesti aproximativ 90 RON
ti se trec in CI toate dimensiunile de anvelope conform cu ce scrie in hartia de la reprezentanta
pleci fara griji si circuli fara griji

eu asa am facut

acum daca esti baiat de baiat si dai o mica atentie la baiatul de la reprezentanta iti va scrie pe hartia aia si dimensiunile de anvelope care le ai pe masina chiar daca nu sunt si in realitate bune pentru masina ta.
la mine nu a fost cazul sa dau atentie pentru ca dimensiunile de anvelope de pe masina se gaseau in specificatiile producatorului.

ideea e urmatoarea:
sa nu cumva sa ai vreun accident (nici din vina ta nici din vina altuia) cu anvelope care nu sunt trecute in CI a masinii pentru ca esti bun de plata
si platesti din buzunar (adica nici RCA si nici casco nu vor despagubi daca masina nu corespunde cu ce e in CI
foarte mare atentie la detaliul asta
legea s-a schimbat deja si e in vigoare.

modificarile care le fac samsarii la "RAR" nu sunt trecute si in sistemul informatic al RAR.
stiu sigur asta.
cunosc personal samsari care pur si simplu modifica CI la imprimanta si pun stampile false pe aceasta
scapi la ITP sa zicem insa in caz de accident esti bun de plata.
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Da exact la asta ma refeream si eu. Samsarii astia pur si simplu le modifica ei. cunosc multi care ''inscriau'' masini la bg cu 400 eur si de fapt le inscriau cu imprimanta. chiar un amic si-a cumparat un bmw d-asta cu belele. asa pur si simplu, isi face oricine o copie dp cartea masinii si isi trece in ea acolo alte dmensiuni. dar din cate stiu politia le pot verifica prin statie.
Skip ads

  • nimo23g

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ms jgyprime, am sa procedez si la fel.
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sa va povestesc ce am patit eu cu privire la jante... Am cumparat direct din Germania o masina pentru tatal meu, pe brief avea 2 dimensiuni de anvelope si implicit jante, pe 14 si 15". Masina a fost inmatriculata dar pe cartea de identitate si pe certificat nu mai apare decat dimensiunea de anvelope care era la momentul respectiv pe masina, respectiv 14". Ma gandesc ca vreodata sa nu vreau sa pun jante de 15" si sa am probleme. Oare de ce nu mi-or fi trecut si jantele de 15? A mai patit cineva asa ceva?
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
competenta tipic romaneasca a celor de la rar. Pai la masina mea cu motorul ala mic de 3.5 ti se pare normal sa merg cu anvelope 195r15? Le trec asa pt ca asta este dimensiunea standard probabil si asa ne mai ia niste bani in plus. Inca o chestie, in germania de ce o masina din 98 de exemplu este trecuta euro 3 si la noi este euro 2?Sa fie oare din cauza ca taxa la o masina euro 2 este de cateva ori mai mare decat la una euro 3 sau 4 si asa se mai fac si ei cu bani? Laughing de ce la noi benzina este mai scumpa ca la toti si salariile mai mici? spera sa murim draq de foame intr-o zi! Nimic nu mai este normal in tara asta! traim in romania si ne ocupa tot timpul! scuze de off topic!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
alcapone a scris:Inca o chestie, in germania de ce o masina din 98 de exemplu este trecuta euro 3 si la noi este euro 2?

Nu confunda norma Deutsche Regeln(D3, D4) care e o norma fiscala cu norma de poluare euro.
La Craiova modificarile in CIV nu se fac cu imprimanta de acasa. Am vazut cum se face treaba cand am fost sa iau o CIV. Cand se verificau masinile i-a dat inginerului de la RAR si cartile care trebuiau modificate. Deci modificarea e facuta de RAR.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
oameni buni modificarea de CI fara chitanta e NULA
fara o serie de chitanta nu se poate modifica in sistemul informatic.
modificarea CI costa aproximativ 90 RON

chiar conteaza daca e facuta pe imprimanta RAR sau pe imprimanta samsarului?
mare economie faci daca dai 50 RON la samsar sau 90 RON pe chitanta RAR...
da, per total poate pierzi cateva ore la RAR si la reprezentanta dar macar stii ca esti acoperit de o chitanta in caz de ceva...
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Hai ca m-ai facut curios rau, pai si daca esti plecat cu masina si te opreste rar-ul trebuie neaparat sa le arati chitanta? Sau cum? sa nu intelegi ca eu sunt adeptul smecheriilor astea cu documente oficiale, nu se pune problema in cazul de fata dar de multe ori te poate costa libertatea, asa ca aveti grija ce si unde modificati.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu te intreaba de nici o chitanta dar cauta in sistemul informatic sa vada daca iti corespund
in certificatul de inmatriculare nu mai sunt trecute anvelopele dar tot ce e in cartea de identitate e in sistemul informatic al RAR
inainte de a se modifica in sistemul informatic trebuie bagata seria chitantei, fara de care nu se poate modifica nimic...
eu am un amic care a muncit la RAR pana acum cateva luni si vreau sa-ti zic ca stie foarte bine cum se procedeaza...
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca ai dreptate! S-ar putea sa scrie si pe carte seria chitantei... Am in fata cartea unui camion caruia i-a fost schimbat motorul... atasez o poza:
Vedeti ca e o serie acolo si o data , aia cred ca e seria chitantei....
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da, confirm, aceea e seria chitantei.
  • Gatica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Azi am avut drum pe la R.A.R. si mi-au confirmat faptul ca nu e nevoie de imputernicire pt trecerea in CIV a altor dimensiuni de anvelope, in cazul in care persoana care se prezinta cu masina nu este proprietarul.
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
merci pt veste! am primit astazi de la reprezentanta din bucuresti bavariamotors sau cum se numeste, un mail care contine un fisier in care sunt trecute dimensiunile compatibile cu masina mea. Din fericire apare si dimensiunea 225/55r16 . eu am luat de curand niste anvelope cu dimensiune 205/55r16, dar sper sa nu faca figuri cei de la rar. Nu am reusit sa gasesc exact dimensiunea 225, dar cred ca nu are nimic ca sunt mai inguste atata timp cat au inaltimea de 55.
  • lucsparkless

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2012

  • Mesaj Privat
a reusit cineva sa omologheze in CI roti pe 17" ?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR