Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am citit topicul colegului ''mateivn'' si mi-a fulgerat ideea de a deschide acest topic ptr a posta fiecare ce sistem de incalzire foloseste, centrala de apartament sau sistemul centralizat si ce costuri implica dpdv al consumului si confortului termic, iar la final sa putem trage o concluzie, care sistem e mai eificient.
Incep eu: apartament 3 camere, 5 calorifere, temp ambianta pe timpul iernii ~23grd, pe luna dec costul caldurii a fost de 175lei iar pe ianuarie vad ca e 200.(am trecut aici numai incalzire apartamentului, fara celelalte costuri-apa, gunoi, etc).
Am uitat sa specific ca sunt ''abonat'' al sistemului centralizat de incalzire.
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Apartament 4 camere, incalzirea de la sistemul centralizat, 6 calorifere cu repartitoare + 1 necontorizat in baia mica (intra la parti comune), etaj 4 (ultimul) pe colt de bloc, pe dec. 2010 doar caldura 358 RON, iar pe ian. 2011 doar caldura e 500 RON. Am luat in calcul centrala pe gaz, dar cum nimeni nu mai are in bloc m-ar fi costat prea mult instalarea. Apoi m-am interesat si pentru centrala pe curent monofazic si trifazic, ar merita numai sa nu uit sa-mi odata bilet la bingo ca sa castig si sa-mi pot permite alta sursa de caldura.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
apartament 2 camere + 1 bucatarie + 1 baie
4 calorifere supradimensionate fata de suprafata incalzita (adica in sufragerie aveam nevoie de 16 de elementi, eu am pus 20 de exemplu),
centrala termica de apartament (ariston 24 kw),
robineti termostatati pe fiecare calorifer, temperatura medie in casa e 22-23 de grade
pe luna decembrie am platit gaz 150 RON + 60 RON partea comuna pentru tevile care trec prin casa pe la mine...
in cei 150 RON e inclus si gazul pentru furnizarea apei calde si cel pentru aragaz (care stim toata lumea ca e mai mult pentru ca se fac pregatirile de sarbatori).
nu pot sa estimez exact cat vine fiecare...
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
casa p+1 total 140 mp:
- incalzire electrica cu plase din metale amorfe ( sub parchet sau gresie).
- nu se incalzesc sufrageria + un dormitor ( nu sunt gata)
- temperatura in dormitoare =22grade
- temperatura baie 22 grade
- temperatura holuri + bucatarie - 20 grade

consum electricitate pe o luna calendaristica ( si dec si jan la fel) aproximativ 1100 kw ( aici se include tot curentul din casa ( hidrofor, masina spalat, becuri, frigider, cuptor microunde, etc).Asta inseamna aproc 450 RON/ luna cheltuielile casei.
Eu zic ca-i bine:)
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Postez si eu, desi concluzia pana acum este ca sunt costurile mai mici la cei ce se incalzesc individual (cu centrala pe gaze) decat la cei din sistemul centralizat.
Deci apartament cu 3 camere (etaj 2 din 4), bloc fara izolatie termica (anul asta se va face, sper), doar 3 calorifere (in bucatarie l-am scos, in cele 2 bai nu functioneaza), fara repartitoare, temperatura ambientala 23-24 gr Celsius. Costuri, numai incalzirea: Decembrie 320 lei, ianuarie 352 lei.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
- centrala Ferroli (cel mai simplu model)
- apartament 65 mp utili, ultimul etaj, bloc izolat cu polistiren 10cm si vata de 30cm sub acoperis
- cost gaz (include si plita de la bucatarie+apa calda)
=>Noiembrie 75 lei
=>Decembrie 90 lei
=>Ianuarie 120 lei

Parti comune nu am pt ca toti vecinii din scara au centrala.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu folosesc sistemul de incalzire centralizata standard (energie termica furnizata de CET), cu caloriferele standard si repartitoare. Nu sunt probleme decat cateva zile-maxim 2 sapt toamna si primavara cand afara este frig si RADET-ul nu mai furnizeaza caldura; atunci trebuie sa suplimentez cu aparatele de aer conditionat, mai mult nu e nevoie
Am avut un radiator pe ulei pana a fost copilul mic, dar dupa ce a facut un an, l-am expediat (radiatorul)

As vrea sa mentionez ceea ce am remarcat, mi se pare interesant, dintr-o discutie avuta cu cineva din Austria: noi, romanii, suntem cam obisnuiti cu o temperatura ambianta destul de mare in locuinta pentru a o considera confortabila. Daca in majoritatea apartamentelor din Ro (ude se poate, evident) vei vedea cca 23-24 grade temp ambianta, ei bine, in Austria oamenii stau frumusel la 19-20 si seara putin mai mult spre 21.
In timp ce noua ne place sa stam in casa iarna in tricou si pantaloni scurti in timp ce afara sunt -10 grade, prin occident pantalonii lungi si puloverele sunt la ordinea zilei chiar si in casa.
Si imi pare ca asa e si indicat, diferentele prea mari intre temperatura ambianta si cea exterioara nu fac bine organismului (nici vara, nici iarna).
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Centrala termica Imergas cu termostat de ambianta, temperatura 22 grade. Costul este la acelasi nivel cu cel al vecinilor fara centrala dar confortul este mai mare iar cele cateva zile de frig din primavara si toamna cand eu am caldura iar vecinii nu, justifica toti banii investiti in ea.
Skip ads

  • stanstan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@indy
Si in Germania,Danemarca si Irlanda este la fel(economie la caldura).
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@stanstan- Romania e o tara atipica dtpdv. Shocked
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Apartament cu 2 camere (50mp), izolat termic, incalzire "proprie" (gaz contorizat individual), factura gaz=170 lei/decembrie; 122 lei/ianuarie (asta incluzand, bineinteles si consumul de gaz la bucatarie, apa calda etc.). Blocul este debransat de la reteaua de incalzire centralizata (de fapt tot orasul este debransat, in micul Sat Mare nu mai sunt centrale termice).


Ultima modificare facuta de dstefan la Mie 23 Feb, 2011 9:53 pm
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
apartament cu 3 camere (aprox 80mp), 22-23 grade, factura gaze: dec - 170 ron, ian - 220 ron; blocul este debransat de la sistemul centralizat;
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sunt prea multe variabile pentru a face comparatii: temperatura ambientala, temperatura exterioara (sunt diferente mari intre regiunile tarii), casa sau apartament, conteaza izolatia si din ce sunt peretii, daca apartamentul e la parter, pe colt, la mijloc, ultimul etaj, centrale clasice sau in condensatie, sistem centralizat revizuit (schimbate toate conductele, schimbatoarele de caldura, tevile in subsolurile blocurilor si coloanele etc.), incalzire electrica etc.
De ex., am avut un coleg care doi ani la rand nu a avut nici un fel de incalzire in apartament si nu i-a scazut temperartura sub 14 grade. Apartamentul era la etajul doi, pe mijloc, orientat spre sud. Toti vecinii lui aveau centrale si ambientul in jur de 24 grade. In schimb, la casa, iarna ai toate sansele sa-ti inghete apa daca e neincalzita.
Fiecare grad in plus pe ambient inseamna o crestere exponentiala a consumului. De ex. am un var care avea centrala cu combustibil lichid. Lasand la o parte randamentul centralei si izolatia casei, in prima luna (noiembrie) i-a consumat 3600 litri in conditiile in care ambientul nu depasea 18 grade. Termostatul pe tur era reglat la 60 grade si nu declansa pentru ca apa nu atingea acest prag in conditiile in care centrala functiona continuu. Am reglat termostatul la 55 grade (am redus pana a declansat) si consumul s-a redus la jumatate, in conditiile in care temperatura ambianta nu a scazut sub 17 grade. In prezent are centrala pe gaz si costurile sunt mult mai mici.
Am vecini (pe aceeasi scara) care si-au montat centrala si calorifere identice (temperatura ambientala reglata la fel, apartamente identice, dar la etaje diferite) dar consumurile difera cu pana la 50%.
Exemple sunt multe, dar nu sunt concludente. Una e sa ai sub tine un vecin care iti incalzeste pardoseala la 30 grade si alta e sa stai la parter si sa ai in pardoseala buletinul meteo.
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Casa P+1 ~ 130 mp
- Centrala Beretta Green 35kw in condensatie
-13 calorifere
-temperatura medie in casa ~21 grade in afara de dormitor unde sunt 19 grade
Factura 250 lei.
Eu personal sunt foarte multumit de aceasta centrala.
  • CJ04MNJ

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Ascona 1988 E18NV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Apartament in bloc izolat, 2 camere, 43mp. Factura pe decembrie 260RON(doar caldura), de la radet. Mentionez ca merge doar un calorifer in toata casa, si ala mai mult nu merge. Celalalt e infundat returul si oricat am facut reclamatie la radet nu s-a facut nimic in acest sens. Mai mult, am rabdat si frig cat duce trenu'. De-abia astept sa vina vara si sa pun si eu centrala. Mie mi se pare exagerat de mult. Oare cat as fi platit ca sa fac un 19-20 de grade in casa? In mod normal am cam 17-17,5.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
depinde de mai multi factori
depinde cati pereti ai in exterior, daca sunt izolati sau nu cu polistiren
daca stai pe nord sau pe sud
daca vecinii au apartamentele incalzite sau ba
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ca sa raspund strict la acest topic :
intotdeauna este mai rentabil o instalatie centralizata.indiferent ca locuiesti la bloc sau casa.
unele plusuri:
- cost mic de racord la instalatie .
- nu cumperi nimic
- temperaturile sunt setate in conformitate cu variatiile de temperatura exterioara
- cost 0 de intretinere
unele minusuri:
- atit timp cit vor fi lucrari pe instalatie , poti sa ai lipsuri de agent
- la noi inca nu sunt asa performante aceste sisteme , ca sa asigure confortul termic necesar si nici nu ai cum sa faci un contract individual cu ei.

dar per total , o instalatie centralizata ( RADET, modul termic ) este mai rentabila , daca socotesti toate investitiile pe o perioada de 20-30 ani , cu tot ce implica : interventi , montaj ,verificari , tras teava gaze, centrala , etc, etc..
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Apartament 3 camere, aproximativ 70 mp cu balcon cu tot, pe care l-am inchis si "apartine" de sufrageri.
Centrala cu tiraj fortat Baxi, 5 carolifere, din care cel din sufragerie putin supradimensionat, temperatura o tin undeva la 23 de grade, am un senzor wireless, pe care il mut in care incapere doresc.
Blocul a fost izolat pe exterior in intregime anul trecut. Pe noiembrie am platit 120 RON, decembrie 135, ianuarie 165.
Parti comune: uscatoria, de pe scara s-au demontat toate caloriferele.
La asociatie mai platesc in jur de 100 RON/pe luna.

Eu zic ca e bine.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@02tes
nu e rentabil deloc
si sa-ti zic de ce

daca de exemplu jumatate din vecini nu platesc intretinerea, se opresc toate la toata lumea.
daca eu platesc la zi si sunt altii care au datorii de zeci si sute de milioane de lei (vechi) eu de ce sa sufar din cauza lor?

si ca sa-ti mai zic ceva
daca ai totul separat, factura iti vine pe numele tau, calculata la cat consumi tu, nu la cat consuma tot blocul impartit la numarul total de persoane sau la suprafata (in functie de tipul cheltuielii)
si sa fim seriosi ca in unele apartamente stau 7-8 persoane si sunt trecute 2 la intretinere...
la mine in bloc cei car sunt la pausal platesc aproape 29 lei de persoana pentru gaz
eu cu centrala termica de apartament, 4 persoane platesc 150 RON la gaz
daca faci un calcul ies in pierdere cu aproximativ 34 RON
insa trebuie sa iei in calcul ca ceilalti platesc si agentul termic si apa calda pe care eu le am incluse in cei 150 RON

eu am facut un calcul fata de cei care se incalzesc la sistemul centralizat si am tras concluzia ca din cei 6000 RON investiti in centrala + calorifere + tubulatura + manopera in vara lui 2008 pana acum am amortizat aproape 30% din investitie.
si asta prin faptul ca am platit mai putin decat daca eram la sistemul centralizat in fiecare luna...
chiar si in lunile de vara tot platesc cu 30% mai putin decat restul...

si inca o chestie, daca se sparge o teava la subsol (si sa fim seriosi ca blocurile in care locuim sunt varza prin subsoluri) agentul termic se opreste si nu mai ai apa calda sau caldura...

nu de multe ori s-a intamplat ca la inceputul lui martie sa fie foarte cald si agentul termic sa se opreasca iar la jumatate sa vina valuri de frig
eu dadeam drumu la centrala si nu ma durea capu'
ceilalti puneau paltonul pe ei...


Ultima modificare facuta de jgyprime la Vin 25 Feb, 2011 4:52 pm
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pentru cine era raspunsul asta?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR