Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • Yonutz86

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Imi poate spune cineva ce tip de cutie de viteze am pe masina?
Datele masinii sunt:astra F,1.6 16v,74kw,1996,cutie automata 4 trepte+modul sport si cel de iarna.
Mentionez ca,vreau sa schimb filtrul si uleiul.
Daca mai are cineva cutie automata pe modelele astea mai vechi,rog sa ma ajute pt. aflarea mai multor informatii.
  • Alexia Pasat

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Yonutz86 a scris:Imi poate spune cineva ce tip de cutie de viteze am pe masina?
Datele masinii sunt:astra F,1.6 16v,74kw,1996,cutie automata 4 trepte+modul sport si cel de iarna.
Mentionez ca,vreau sa schimb filtrul si uleiul.
Daca mai are cineva cutie automata pe modelele astea mai vechi,rog sa ma ajute pt. aflarea mai multor informatii.


Buna.....am si eu un opel astra cu ,cutie automata tot 1,6 doar ca e din 1994....i-am facut schimbul de ulei si filtrul.....doar ca e o masina cu o multime de probleme....si din pacate nu prea ma descurc sa le rezolv....poate ne ajutam reciproc cu informatii
  • Yonutz86

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ai schimbat uleiul si filtrul la motor sau la cutie?
intre timp am aflat ce tip de cutie au modelele astea de masini.
vezi ca,tipul asta de cutie are filtrul in interior si nu poate fi schimbat decat daca dai cutia jos,asa ca e indicat sa schimbi decat uleiul la cutie.
  • tamara

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
am un opel astra caravan 1.6i benzina,X16SZ,cutie automata,1994.Am o problema la cutie,martorulS in coroana dintata se aprinde intermitent cand e rece dar nu numai.Am fost la tester si da defect fiind maneta schimbatorului.Ma poate ajuta cineva cu o informatie ,de unde as putea gasi second hand,si pretul.Va multumesc

pentru ionut86
De regula pe partea superioara a cutiei este o placuta de aluminiu,De acolo se ia tipul,de ex.40-60....
Pentru cei care poate au patit cu cutia automata,testerul indicand problema la comutatorul de pozitionare,recomand sa se desfaca acel comutator si s-ar putea a fi relativ simplu de reconditionat.Eu am patit-o,si a fost uzat un contact mobil din cupru.E drept ca nu intotdeauna se poate,dar merita incercat,un comutator nou costa cca.1900lei
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR