Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • florinp13

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sal nu reusesc sa gasesc la cati km se schimba distributia prima data la
vectra c 1.9 ; 88kw ;2007 am citit cred ca peste tot si nu reuseste nimeni sa ma faca sa inteleg
care zic la 90 000 care 150 000 mi se pare o diferenta cam mare intre 90 si 150
poate cine va sa ma lamureasca
Skip ads

  • dany_ionutz

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 2.2 dti 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cureaua originala se scimba cam pe la 100 000km
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
in cartea masini scrie ca se schimba la 10 ani sau 150000 mii km. la motorul asta, reprez.din romania te cheama mai devrem chipurile ca e mult praf in romania, eu mi-am luat din belgia o zafira b cu acelasi motor ca al tau anul trecut dar i-am schimbat distributia cum am luat-o cureaua arata excelent la 64 000 doar pompa de apa parca agata un pic si ca sa merg linistit am mai facut un efort si am scimbat-o la di bas pt. ca cunosc pe cineva acolo si am si garantie 2 ani sau 60000
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
La a mea schimbul s-a facut la 60000km la reprezentanta Kamsas CT. Masina fiind achizitionata de noua de la ei.
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
badea daniel a scris:in cartea masini scrie ca se schimba la 10 ani sau 150000 mii km. la motorul asta, reprez.din romania te cheama mai devrem chipurile ca e mult praf in romania, eu mi-am luat din belgia o zafira b cu acelasi motor ca al tau anul trecut dar i-am schimbat distributia cum am luat-o cureaua arata excelent la 64 000 doar pompa de apa parca agata un pic si ca sa merg linistit am mai facut un efort si am scimbat-o la di bas pt. ca cunosc pe cineva acolo si am si garantie 2 ani sau 60000


Confirm, in cartea tehnica 10 ani/150.000 KM. Valorile sunt date nu sa se rupa la 150.000 fix, ci undeva peste aceste valori. Daca vrei s-o schimbi mai repede, nu are ce sa strice, cel mult niste bani aruncati.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
eu am schimbat-o caci la nici o masina sh. nu sunt sigur de km real am testat-o pe mai multe tipuri de testere inclusiv tech 2 cat era in bord atat era si pe tester ba chiar erau in doua locuri, dar multi zic ca pot fi rescrisi asa ca am dat-o jos si am pus alta distributie noua ,cumnatul meu la o nubira mai avea 5000 de km pana sa faca 60000 si i s-a rupt cureaua a facut praf motorul
  • florinp13

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2010

  • Mesaj Privat
deci pana la urma aceleasi pareri intre 100 si 150 dar mai e un semn de intrebare de ce pe ciprinel l-au chemat la 60 mii ?/
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
in manualul de intretinere sunt trecute tarile unde sunt vandute masinile si in functie de zona geografica se fac reviziile Romania este trecuta cu Germania ,nu stiu insa de ce difera perioada de revizii singura scuza a reprezentantelor romanesti a fost ca este mult praf si drumuri proaste daca nu te duci cand te cheama ei pierzi garantia ,eu fac 150000 de mii de km in 15 ani sau cu pretul asta la motorina chiar mai mult. Asa ca va dati seama ca te duci de 3 ori sa schimbi distributia fata de alte tari din vest comparand nr. de km parcursi La Nubira am uitat sa specific ca trecuse perioada in nr. de ani cand trebuia schimbata cureaua
Skip ads

  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Schimba curea ,pompa de apa ,role,antigel si nu mai ai treaba 60.000km .....nu stiu cati km are masina ta dar cu siguranta pstee 60.000km....o curea care sta 10 ani pe masina imbatraneste si 150.000km la noi e mult(,vara cald iarna frig se "coace").Eu am schimbat la 60.000km tot kitul aceiasi masina (sper sa nu am probleme).....nu te zgarci ca rola "x" mai merge sau pompa nu are nimic ca te poate lasa oricand si faci praf motorul......pe forum sunt destui care au avut probleme .....daca gasesti o firma care iti da garantie la piese si manopera 1oo .000 km sau 150.000km pastrezi garantia si factura si atunci esti linistit ,daca se rupe raspund ei daca firma lor mai exista peste 10 ani sau pana cand faci tu 150.000 km.Conteaza si stilul de condus .....sa nu aiba franari bruste de motor , plecari de pe loc fara "cauciucuri"si chestii de genul asta ....cei care fac lucrul asta se cred foarte interesanti si importanti ....Sunt mult mai fericit cand cineva imi zice ca ingrijesc masina si sunt foarte calculat si prudent in condus .....decat sa aud ca zic unii ....ce tare merge ,ce la milimetru a scapat ,ce viraje si plecari de pe loc face etc....
  • florinp13

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2010

  • Mesaj Privat
masina mea are 100 000 km acum si eu am luat-o p la 85 000km si nici macar nu stiu daca sunt reali km dar cel care mi-a vandut-o mi-a zis ca el nu i-a schimbat cureaua de distributie niciodata si de schimbat pompa nu cred ca este nevoie din cate am inteles
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
un schimb de curea distributie + curea accesorii + role + pompa apa + filtre + ulei + antigel + manopera m-a costat pe mine 1250 RON
daca nu schimbam pompa ma costa cu vreo 80-100 RON mai putin
sfatul meu ca coleg de forum e sa o schimbi cat mai urgent mai ales ca nu stii istoricul acestei masini...
e pacat ca pentru 300 de euro sa risti sa distrugi motorul...
nu ca ar fi o mare avere sa-l schimbi sau sa-l repari dar problema e cat tii masina pe dreapta pentru asta...

PS: cacofonia de mai sus e 100% intentionata...
  • costiy

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ai dat pompa de apa jos si a zis mecanicul ca nu trebuie schimbata?Iti garanteaza ca pompa mai tine macar 60.000 km daca schimbi doar cureaua?sau asta e doar presupunere ca iti pare rau dupa 100 lei.Daca se blocheaza pompa de apa se va rupe cureaua si paguba poate fi enorma daca esti un bugetar cu 650 lei /luna ,iti poate strica supapele ,chiloasa ,pistoane etc .depinde de noroc si nu cred ca vrei asta ,distributia nu o schimbi lunar si nu umbli toata ziua la ea .Stiu ca ar fi bine sa nu schimbi nimic la masina si sa tina cat mai multi km ,dar din pacate nu este asa .
Skip ads

  • florinp13

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2010

  • Mesaj Privat
poi cureaua de distributie nu invarte si pompa la modelu asta daca nu ma insel asa am auzit ca este separata in caz ca se blocheaza pompa se strica doar ea poate ca pompa este invartita de cureaua de la alternator si daia nu este nevoie asa mi-a zis un baiat de la piese auto sper ca nu m-a mintit
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pai daca tu stii ca nu trebuie sau ai auzit de nu stiu unde dar nu esti sigur ca nu trebuie ,de ce ne mai intrebi pe noi?Sau vrei sa ne verifici cunostintele.Eu ti-am zis mai sus cum ar trebui facut ,tu daca nu vrei nu esti obligat sa schimbi nimic ,astepta sa cada pe rand ......iti spun cu certitudine ca pompa de apa e angrenata de cureaua de distributie daca e motorul amintit mai sus de tine......dar daca masina are 100.000 km si nu are mai multi in realitate nu cred ca mai tine inca atat daca schimbi numai cureaua de distributie care invarte si pompa de apa........astept sa vii sa ma contrazici ca nu e asa .Dar ca sa lamurim problema, te duci cu masina la o reprezentanta Opel sa iti zica ei cine invarte pompa de apa concret fara presupuneri banuieli etc ......Cei care ti-am dat sfaturi avem de regula aceleasi tipuri de masini sau cel putin habar,nu suntem angajati de cateva luni ca vanzatori de piese auto.....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR