Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • C400

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Va rog ceva pareri(Vectra B1,6/16v '9Cool Rolling Eyes
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
clar nou! numai ca ai nevoie de sudor.
  • C400

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
La "universale"nu conteaza capacitatea cil.?
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
nu prea. sunt pana in 1600 si peste 1600 del putin asa am gasit eu. eu am universal si nu pot spune ca a facut ceva. mai bine puneam teava. recomand seccond daca nu ai bani de unu nou ~800 ron
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am avut pt motorul meu catalizator Bosal tot de la autoa.ro(cred ca asa ai vrut sa scrii) la 320 ron
Si a tinut 1 an, adica acuma in ianuarie a inceput sa zornaie ceva sub masina si cand am ajuns la service de tobe am descoperit ca zornaia tabla carcasei catalizatorului , doar aia ramasese.
Catalizatorul era gol complet , nu ca se sparsese ceramica si zornaia pe acolo, nu mai era nimic in el. A ramas si mesterul masca, si a zis ca nu a mai vazut asa ceva. adica se dispara fara sa se sparga mai intai plus ca a zis ca e cam mic pt motor de 2.0 si ca ar fi cam de 1.4 cum vede el plus ca nu are sens de motaj.
Cica numai cele de la 1600 in sus au sens de montare, au si alta forma la intrare si la iesire.
Acuma am montat catalizator pe masura ca marime si pret, la firma respectiva.(600Ron cat+ xx cat a mai fost montajul)

Posibil ca respectivul cat sa fi fost contrafacut sau dat aiurea de importator, pentru ca pe el nu se mai vede nici o stanta nimic acuma.
  • roccatgaming

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pai... ceramica din cataliator se poate sparge si bucatile din ea sa plece pe evacuare in jos. Dar tot se vor opri undeva, ca nu au cum sa iasa de tot (decat daca in spatele catalizatorului ai o teava directa fara coturi prea mari pana in spate). Poate al tau nu a avut de fel filtrul catalitic in el... nu stiu ce sa zic. Cert e ca nu am mai auzit de chestia asta... sa dispara de tot ceramica din catalizator fara urme. La majoritatea fie se infunda in catalizator, fie se sparge si pleaca pe evacuare, oprindu-se in alt loc si mai apoi, se infunda acolo.
  • all3ex_wly

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2010

  • Mesaj Privat
cel universal e bun ca sigur nu e infundat,,,, singura problema e ca daca nu e compatibil cu masina ta poate sa consume f mult...eu as merge pe varianta de la dezmembrari cu conditia sa il poti verifica sa nu fie infundat...adica sa se vada prin el...spor la cautat
  • all3ex_wly

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2010

  • Mesaj Privat
....si inca ceva,... eu am incercat de i-am pus la o masina o bucata de teava in loc de catalizator...si m-a socat consumul dupa.... era diesel si a ajuns sa consume mai mult ca o benzinara
Skip ads

  • roccatgaming

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cel luat de la dezmembrari nu iti ofera in schimb nici o garantie ca intr-o luna nu se infunda iarasi. La cum e de curata benzina la noi... daca iti mai consuma masina si putin ulei ai reteta de succes spre infundarea lui!
  • all3ex_wly

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2010

  • Mesaj Privat
cele de la dezmembrari sunt si mai scumpe ca cele universale pt ca se cauta pt ceramica din ele... dar si sa cumperi unul original cred ca poate ajungi si la 1000 de euro
  • roccatgaming

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
2500 de RON e original. Cam 1200 unul bolt-on, identic cu originalul la montaj, dar facut de firma 3rd party (Magnaflow).
  • ionutzb

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salutare.
Și eu mã confrunt cu o problema asemãnãtoare...In urmã cu ceva timp am scos catalizatorul, dupã o lunã mașina a luat-o razna, a început sã se accelereze singura , poluare, consum exagerat de combustibil...
Am dus mașina într-un service auto, la service testerul a detectat sonda lambda 1, am înlocuit-o, problema persista, am revenit la service, dupã o altã autodiagnoza a rezultat supapa egr + sonda lambda 2, in prezent problema persista in continua.
Acum aș vrea sã schimb catalizatorul...
Un catalizator original costã între 1500-2400 lei...(prea sump)
Ar mai fi o varianta, un catalizator universal, care costã în jur de 300 lei. ÃŽntrebare mea este, acest catalizator universal daca este așa de ieftin își face treaba?
Ce sfaturi îmi dați?
Sau dacã cineva a avut o problema asemãnãtoare cum a rezolvat-o.
Mulțumesc anticipat.
Cu stima și respect Ionuț.
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Poate iti rezolva problemele cu erori dar noxele in nici un caz.
La 300 de lei poti sa faci o proba si vezi ce rezultate ai.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR