Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
salut.cu ceva timp in urma am achizitionat o astra h 1.9 cdti, cod motor z19dth, varianta 150 CP + buton sport.toate bune si frumoase pana cand am schimbat kitul de distributie. imediat parca se auzea un zgomot in habitaclu, ceva mai gros, motorul paraca huruia mai tare. am intrebat mecanicul si a zis k e normal asta pana se mai uzeaza piesele(pompa apa si role).am observat insa k masina nu mai tragea ca inainte. intrebarea mea e daca la acest tip de motor, cand se schimba distriubutia, mai trebuie pusa la punct? am mai intrebat in stanga si in dreapta, dar parereile au fost impartite...unii zic ca da, ca totusi se pune in primul rand pentru a echilibra mersul motorului(de aici m-am gandit ca se aude si acel huruit la mine), iar altii susutin ca la CDTI nu mai e nevoie aceasta manevra.mentionez ca masina a fost pusa pe tester ata in partiular cat si la reprezentanta si nu are vreo eroare.aaaa si inca ceva, culmea inainte de achimba distributia aveam un onsum de 7,6-7,8 iar dupa cu toata forja pe care o lua nu sarea de 6,6!
Skip ads

  • gabby_

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum e treaba dar eu daca ii dau in gura la al meu 1,9 cdti 110 kw consumul mediu se duce si la 7.2,-7,5 asa ca sigur ajunge undeva la 10 in oras....
Legat de distributie sper ca ai schimbat si pompa de apa si antigelul.
Din cate stiu o data pusa distributia ...daca masina nu da erori ,chiar nu ai de ce sa mai umblii ea.Sper ca nu te-ai zgarcit la bani si ai pus piese klumea pentru ca de distributia aia depinde cam jumatate din valoarea masinii(motorul)
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
...am pus curea distributie BOSCH, curea accesorii GATES, role INNA iar pompa de apa nu mai stiu de care era. totul m-a dus la vreo 11 milioane, dar din care 3,5 milionane mi-au cerut jepcarii de la BOSCH SERVICE Ploiesti pe manopera....
  • costel.diaconu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ca manopera nu e mult stai linistit, zgomotul e posibil sa fie de la pompa de apa, in special cele Spaniole daca se monteaza fara garnitura si se da cu silicon paleta e posibil sa atinga in interior de blocul motor si astfel apar zgomotele descrise de tine, dar in timp e foarte posibil sa dispara ca se mai uzeaza paleta pompei de apa acolo unde freaca.
De pus la punc normal ca se pune, orice masina care are distributie pe curea se pune la punct.
Skip ads

  • victorstepan

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Rolling Eyes Eu stiu ca 1,3 si 1,9 cdti au distributia pe lant.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu! Stii gresit: motorul de 1.3 are distributie pe lant, cel de 1.9 are distributie pe curea Wink
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, distributia o pui la punct doar daca a fost montata prost
Pana la urma care e rolul distributiei? sa sincronizeze axul/axele cu came cu arborele cotit. Procedura corecta si completa de schimbare a distributiei implica blocarea acestor axe si a arborelui cotit cu scule speciale inainte de demontarea distributiei vechi. Asta inseamna ca la montarea distributiei noi, ea va fi pusa la punct (sau trasa la semne) by default.
Daca insa nu s-a montat corect distributia, atunci trebuie sa mergi la un mester sa o puna la punct. Adica sa o dea jos, sa alinieze axele (sunt niste semne dupa care se aliniaza) sa le blocheze si sa monteze distributia la loc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR