Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • ramirez cm

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Am o problema si caut raspuns:atunci cand apas frana,se aude un pufait care vine de sub bord ,din zona unde este montata pompa de frana,si care tine pe toata perioada cat tin frana apasata cu precizarea ca pufaitul/suieratul respectiv scade in intensitate.Mai nou ,am observat ca motorul urca in turatii pana aproape de 1200 si ca aceste turatii sint neregulate, desi,la ralanti merge foarte bine(900-rotund)atunci cand nu calc frana.mentionez ca distanta de franare a crescut simtitor Rolling Eyes , pedala e tare si nu o pot calca pana la podea,dar in conditii extreme(mi-a virat stanga in intersectie,taindu-mi fata, un alt conducator auto Shocked )frana ,desi pedala era tare cum am spus ,a reusit sa blocheze rotile. Astept sfaturi ,pareri si multumesc anticipat.Astra F C18NZ 1992
Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Schimba servofrana .
  • ramirez cm

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2010

  • Mesaj Privat
victor_gl a scris:Schimba servofrana .
Ce presupune asta? Sa schimb doar pompa de vacuum, am banuiala ca membrana este fisurata, sau toata servopompa?
Se poate realiza in spatele blocului sau trebuie sa merg la service? E complicata operatiunea?Si daca stiti ,servopompa de la alte modele se potriveste la F ? Ma refer la G, H sau alte modele de opel.Multumesc


Ultima modificare facuta de ramirez cm la Mie 19 Jan, 2011 10:58 pm
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Doar tulumba aia rotunda fare pompa de frana .
Nu e asa complicat ai 2 piulite la pompa de frana , mai ai pe la pedale inca 4 suruburi si boltul de la pedala . Pe frigul asta macar un garaj sa ai .
Skip ads

  • ramirez cm

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Si ar mai fi ceva:pufaitul se aude doar in interior,nu si in apropiere de tulumba.Am incercat cu capota ridicata si nu am auzit.Ar putea fi vreun furtun/piston sau altceva?a mai avut cineva o astfel de problema?
  • vali.stop

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ai un furtun si o supapa pe el ,iese din servofrana si intra in admisie . Undeva pe supapa ai 1 sau 2 furtunase subtiri ,verifica daca sunt sparte ,crapate .Trebuie sa fie totul etans , sa nu aspire aer ,altfel ai pedala de frana tare si ineficienta . Ca sa dai un diagnostic sigur : servofrana sau furtun(supapa) trebuie sa le verifici .
  • djfllo

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
si eu am o problema asemanatoare, cand calc frana nu prinde sus decant un pic mai jos si e grea pedala de tot....mecanicul a zis tot asa din explicatii nu s-a uitat ca trebuie pompa servo de frana...deci trebuie doar chestia aia rotunde de sub lichidul de frana?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR