Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am achizitionat un bloc lumini cu buton proiectoare sh de la un utilizator de pe forum si simbata l-am montat, masina mea neavind acel buton proiectoare si nici proiectoare evident. Am adaugat mai de mult siguranta 12 (de 15A) si releu proiectoare (pozitia 5) in tablou. Blocul de lumini cumparat era cam strimbutz si l-am montat pina la urma un pic fortat. Functioneaza partial: se aprind farurile si lumina interioara dar nu functioneaza reglajul intensitatii luminilor din bord, reglajul motoroaselor de faruri si lampa ceata si nici nu se aprinde martorul de proiectoare (inca nu am montate proiectoarele in bara) Am zis ca e defect blocul si l-am pus pe al meu inapoi - dar ciudat se comporta exact la fel. Mentionez ca inainte sa montez blocul de lumini sh mergeau toate (mai putin proiectoarele fata- pt ca nu aveau buton). Cum rezolv ? As tinde sa cred ca s-au stricat ceva contacte intre blocul lumini si ...caroserie ca nu stiu cum sa ii zic.
Skip ads

  • popmari

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Cand afli spune-mi si mie.
Eu asta am patit: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=81944
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am citit la tine si practic sunt lucruri diferite, tu ai umblat la fire, eu nu, doar daca s-a umblat in blocul care l-am cumparat.
Am verificat citeva sigurante si relee si sunt ok, ma gindesc sa deconectez citeva secunde acumulatorul masinii.
Nu am nici o idee...
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@pascaru_val
incearca sa scoti blocul de lumini, il desfaci si curata locurile in care fac contact arculetele cu placa, posibil sa fie oxidate si sa nu fac contact cum trebuie
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pai si blocul meu de lumini si cel cumparat se comporta la fel - daca nu s-a inteles.

Luminile functionau OK, am inlocuit blocul de lumini cu unul cu buton de proiectoare si nu mai merge reglajul intensitatii luminilor din bord, lampa ceata spate si reglajul pe inaltime al farurilor (asta nu stiu daca mergea - ca nu am folosit-o niciodata)
Am pus apoi blocul meu inapoi pe masina si la fel nu mai merg cele 3 enumerate, nu stiu daca e o coincidenta sau nu, ledurile de la plafoniera se aprind destul de slab- dar asta o sa o verific, ca e usor.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@pascaru_val
verifica locasul in care intra blocul de lumini e prins cu un torx
scoate-l afara si verifica papuci sa fie la locul lor, e posibil sa ii fi impins in spate cand ai fortat sa bagi blocul de l-ai cuumparat
  • popmari

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut
lucio85 a scris:@pascaru_val
verifica locasul in care intra blocul de lumini e prins cu un torx
scoate-l afara si verifica papuci sa fie la locul lor, e posibil sa ii fi impins in spate cand ai fortat sa bagi blocul de l-ai cuumparat

Cum verific acel lacas?
Am scos blocul de lumini si am desfacut grila din jurul acesteia.
Din punctul meu de vedere lacasul in care intra blocul de lumini este situat deasupra tabloului de sigurante si prin urmare ar trebui sa scot blocul de lumini ca sa vad ce este in spatele acestui lacas.
Este vreo alta posibilitate fara sa scot tabloul de sigurante sa verific acest lacas daca a scapat vreun papuc?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@popmari
desfaci compartimentul ala mic de acte, scoti blocul de lumini si rama din juru lui e prinsa cu un torx
parca si mufa in care intra blocul de lumini are niste cleme in spate cu o surubelnita le apesi si in scoti in partea de jos, nu e nevoie sa demontezi tabloul de sigurante,ala e mult mai in spate Wink
bafta
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ca sa scoti rama unde e prinsa mufa in care intra blocul de lumini, ai 2 suruburi torx in gura de ventilatie! le desfaci p`alea si iese grila ... sa nu fi scos mufa din locas cand ai impins blocul (eu am patit asa)
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu cumva calc. masinii a inregistrat erori de becuri arse atunci cand ai scos blocul? In acest caz se intrerupe alimentarea acelor circuite.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc lucio85 mi-ai dat idee cu desfacerea spatelui blocului cu lumini, la ventilatia stinga!
Am dat blocul de lumini jos, am gasit mufa ce intra in blocul de lumini am desfacut-o e ca o placutza si am dat jos si zona aceaa cu grilaj unde se dirijeaza aerul catre geamul stinga. Am tras crezind ca e prinsa in capse, Nu era si am rupt prinderile.
Acum merge totul perfect, inclusiv reglajul farurilor pe inaltime.
Blocul de lumini era ok dar avea o lamela strimba si eu am fortat-o sa intre..
Caz rezolvat.
Oricum, nici acum nu imi dau seama cum se scoate suportul unde intra blocul de lumini in bord si imi trebuie unul nou Smile
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@ pascaru_val ... de ala care l-ai rupt ti-am zis ca ai 2 suruburi torx in ventilatie (grilajul cu care dirijezi aerul spre geam) in partea de sus ... le vezi daca inclini grilajul spre jos ...
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Acum am inteles ce ai zis, dar cind tu scriai eu deja rupsesem piesa aia. Oricum o sa iau alta.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@pascaru_val
bine ca ai gasit defectul Rolling Eyes imi pare rau ca ai rupt prinderile acelea, si ca nu ti-am dat informatia completa, am uitat de cand l-am desfacut la mine Embarassed
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si mie mi s-a intamplat anul trecut sa mi se stinga fata scurta aleator, am scos blocul si toate picioarele le-am indoit putin unul spre stanga unul spre dreapta (ff putin evident); de atunci n-am mai avut nici o problema. Inca o faza in legatura cu blocul de lumini, nu toate sunt compatibile, luati asta in calcul! Am facut schimb de blocuri cu un coleg cu o astra g x17dtl din '99, lui ii mergea perfect, dar mie nu mi se aprindeau pozitiile deloc nici pe fata nici pe spate(in rest mergea faza scurta, ceata, intensitate etc)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR