Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • elvectra

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salutare, am o astra 1.9 cdti cu ambreaj hidraulic, si am probleme la schimbatul vitezelor ,
trebuie facut de doua ori pedala la ambreaj, sau dat tare si repede in pedala, pentru a schimba viteza,
este moale la apasare pedala si tine cam jos,

iese foarte usor din viteza dar intratul e greu pt ca pierde presiune cred,
nu pierd lichid .
va rog sfaturi, detaliat ,nu ma pricep foarte bine , si sa ma duc la mecanic si sa schimb la intamplare nu imi permit
sa fie cilindru de ambreaj, pompa sau rulmetul de presiune , ce anume,

multumesc anticipat
  • dascalusorin

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
in primul rand verifica nivelul lichidului de ambreiaj de regula se alimenteaza din vasul lichidului de frana ,alimentarea lor au nivele diferite sa ramai intai fara ambreiaj si apoi fara frana,apoi verifica cursa pedalei si a furcii de ambreiaj una dintre ele nu lucreaza cat este necesar si prezenta aerului in instalatie micsoreaza cursa
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Din ce spui tu, ai aer pe instalatie, de aici si nevoia de pedale, si de aici si pedala elastica! Acum, de unde prinde aer e alta problema, poate sa fie de la cilindrul pompei de ambreiaj sau de la rulmentul de presiune care are uzura mare! Ce poti face, e sa aerisesti instalatia si vezi daca se rezolva problema! Verifica circuitul ambreiajului! Daca problemele apar iar, verifica mai intai garniturile de la pompa, si la urma rulmentul de presiune, ca acolo tre sa dai jos cutia de viteze si e mai scump! Bafta!
  • elvectra

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2010

  • Mesaj Privat
am verificat lichidul, nu pierde deloc, am facut o aerisire si doar pe moment a mers putin mai bine,
multumesc pt sfaturi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR