Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
broschi2002 a scris:Pur si simplu am tras de ea si o iesit afara din suport , nu se intampla nimic, poti trage linistit


La mine a tras de ea fiul meu si s-a rupt o bucatica din lacasul in care statea nuca oglinzii Evil or Very Mad
Am lipit inapoi bucatica si am montat peste acea camasa un colier pe care il strang in functie de cat de greu vreau sa se miste oglinda.
Deci, problem solved.
Skip ads

  • danielul

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o are si subsemnatul! Ma refer la faptul ca oglinda centrala e foarte "moale", se misca incredibil de usor. Chiar si la o groapa (f.mare) ar putea sa se miste singura...

Astept si eu o solutie buna pentru rezolvarea acestei probleme...

Multumiri anticipate "pionierului"!!! Very Happy
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata! Am scos oglina din locasul ei, tragand usor de ea in jos. Daca aveti impresia ca nu iese sau se rupe ceva, nu va speriati, trageti mai tare. E o simpla nuca unsa cu vaselina.
Ce am facut: am luat o batisa din aceea umeda (pt sers bordul), am taiat o bucatica din batista si am asezat-o deasupra gaurii in care intra nuca. Am impins, de data asta putin mai tare, oglina a intratin lacasul ei, iar acum e mult mai rigida la miscari. Cam asta-i tot. Sper sa tina. Am facut si doua poze pt exemplificare Very Happy




  • calinbont

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
La mine oglinda se misca usor din cauza ca era crapat locasul in care intra nuca.
Eu am tras afara oglinda din nuca, am desfacut oglinda. Exista pe margini niste fante mici unde poti introduce o surubelnita si sa desfaci oglinda. Suportul in care se introduce nuca se trage afara prima data din partea de sus (unde intra nuca).
Crapatura am lipit-o cu Super Glue. Trebuie facuta o lipitura serioasa sa nu se crape cand se introduce nuca. Acum se misca greu oglinda.

Skip ads

  • nelu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2005

  • Mesaj Privat
salut baieti
eu am demontat oglinda si am strans partea sferica in care sta nuca cu un colier mai mic pentru furtunuri si vreau sa spun ca se misca chiar greu.
atentie in ce pozitie puneti colierul ca poate lovi in profilele din interiorul oglinzii.
succes
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
De regula oglinda se misca prea usor fiindca e fisurat locasul in care intra nuca. Acel locas se fisureaza tocmai fiindca a incercat cineva sa scoata nuca din el. Cat oglinda e noua, plasticul are o anumita elasticitate si permite intrarea respectiv iesirea nucii fara probleme. Dupa cativa ani de expunere prelungita la razele solare plasticul isi pierde caracteristicile si devine usor casant. Inainte de a incerca sa scoateti nuca de acolo, ar fi bine sa va uitati atent la locas daca e fisurat, respectiva fisura fiind vizibila cu ajutorul unei lanterne si a unei lupe, cu oglinda data jos din parbriz. Daca nu e fisurat, atunci evitati sa-l scoateti de acolo fiindca se poate fisura la scoatere.
  • NoX

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2008

  • Mesaj Privat
deci pana la urma..cei care au umblat la oglinzi..au avut probleme..adica s-au fisurat la scoatere?

@calinbont, tu o aveai fisurata dinainte?
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Nu neaparat ca ar fi umblat ei, poate a umblat vreun poprietar anterior al masinii.

Este de avut grija cu plasticul expus razelor solare vreme indelungata. la mine asa s-a intamplat, oglinda era foarte teapana, se rotea greoi, a venit cineva care voia doar bila, a tras de ea, dupa ce am pus-o la loc se misca singura. Concluzia e ca s-a spart bucsa la scoatere, masina probabil a fost expusa la soare vreme indelungata si plasticul a devenit casant.
  • leprone

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2010

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu. cu masina umbla si tata, iar reglajul la oglinda e diferit, motiv pentru care m-am obisnuit sa merg doar cu lateralele si sa vad in oglinda centrala capacul de la haion.
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Desi ultimul post e din 2010, vreau sa va anunt ca am reusit eu sa repar oglinda interioara. Oglinda mea se misca foarte usor deoarece acea bucsa de plastic in care intra nuca era crapata si la un moment dat oglinda a cazut singura. Avand in vedere ca nu am gasit la dezmembrari (model simplu fara antiorbire) m-am decis sa o repar singur dupa cum urmeaza:
1. Am demontat rama de la oglinda si am scos oglinda folosind o surubelnita;
2. Am pilit doua nervuri de plastic care se aflau pe bucsa pana am ajuns la nivelul bucsei;
3. Am bagat printre bucsa si carcasa oglinzii un colier din plastic (faseta sau soricel) si l-am strans pana aproape sa atinga bucsa;
4. Am pus rama oglinzii pe pozitie (pana a intrat nuca in bucsa) si apoi am strans cat de bine am putut colierul de plastic astfel incat capul colierului sa fie intr-o parte ca sa nu ma incurce la pus sticla oglinzii;
5. Am taiat surplusul de colier, am pus sticla oglinzii si apoi rama pe care am presat-o pt a intra pe pozitie. GATA

Aveti 3 poze in care se vad nervurile pilite, colierul de plastic si garniturile care stau sub oglinda si care la mine nu au picat.


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR