Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Sunt proaspat posesor de Omega B din 1996, X20XEV. Masina o am de vreo luna, timp in care am folosit ocazional butonul de avarii, fara nici o problema.

Zilele trecute am vrut sa pun avariile si mi s-a ars siguranta de la avarii. (Se pare ca pe ea sunt conectate si MID-ul, casetofonul si panoul de climatronic, s-au stins toate si au revenit cand am schimbat siguranta, MID-ul avea data resetata).

Azi am folosit din nou butonul de avarie, si mi-a ars releul de semnalizare. Am inlocuit releul, dar tot nu a functionat semnalizarea. WTF-uri prelungite, am reusit sa fac sa functioneze semnalizarea dupa ce am fortat putin in jos butonul de avarii (am introdus un cutit deasupra lui si l-am apasat in jos), insa dupa cateva minute de mers in configuratia asta mi se arde siguranta de la luminile de frana (am schimbat deja 3), iar releul de semnalizare se incalzeste bine.

Maine dimineata am sa desfac butonul sa vad ce se intampla in el, insa vreau sa intreb si aici: a mai avut cineva problema asta ? Exista vreo solutie temporara simpla, pana reusesc sa inlocuiesc butonul ? (acum sunt la sat, pana luni-marti n-as vrea sa merg fara semnalizare...)

Multzam Smile
  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Revin cu rezolvarea pe care-am gasit-o.

Mai jos e o diagrama cu contactele din soclul butonului:


Am facut scurt intre pinii 2 si 5, si acum am "pe jum'ate" semnalizare; adica se aprind becurile dar nu clipesc.
Am mai observat ca pe pinii 1 si 2 vin 12V, si daca fac scurt intre 2 si 4 mi se arde siguranta de la luminile de frana.

Sper sa fie de folos cuiva Smile
  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR