Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Salut!
Poate cineva sa ma lamureasca cum de masina mea prinde 201 km/h, iar in cartea masinii, certificatul de conformitate si alte documente informative tehnice se spune ca viteza maxima este 181km/h. Am un astra h echipare cosmo din 2004, z17dth. Am luat-o second hand, si m-ar interesa sa stiu daca se poate cati CP are si daca a fost tunata si prin ce metoda...
Va multumesc!
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ai verificat viteza cu un GPS? poate iti afiseaza in bord 201, dar de fapt ai mai putin. conteaza si dimensiunea rotilor
  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
rotile sunt pe 16'' gps-nu era disponibil atunci... motorina top euro diesel de la petrom..
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
redghola a scris:rotile sunt pe 16'' gps-nu era disponibil atunci... motorina top euro diesel de la petrom..


Atunci poti fi sigur ca nu 200 km/h e viteza reala....probabul aveai undeva pe la 185 km/h, adica f aproape de ce zice talonul
Skip ads

  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
pai masina e din fabrica cu rotile pe 16, sa nu fi calibrat ei vitezometrul cu viteza reala? si daca nu or fi calibrat(ceea ce mie greu sa cred) sa fie diferenta de viteza asa de mare?
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
redghola a scris:pai masina e din fabrica cu rotile pe 16, sa nu fi calibrat ei vitezometrul cu viteza reala? si daca nu or fi calibrat(ceea ce mie greu sa cred) sa fie diferenta de viteza asa de mare?

Diferenta fata de ceas creste pe masura ce creste viteza....daca eu la 100 km/h pe ceas am pe gps 97-98....fii sigur ca tu la 200 pe ceas ai maaaaxim 190 reali
  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
gps-ul este un talon de masura relativ, ieri am facut un drum in care mi-a spus ca am avut viteza maxima de 250km/h ori eu n-am depasit 100 pe ceasul masinii, asta cu un gps garmin, deci zic eu unul destul de bun... mda oricum nu sunt 100% convins ca masina a prins viteza maxima de 201 km/h, dar nici ca opelul nu ia- in calcul faptul ca iti livreaza masina cu niste jenti si gume, iar viteza este alta decat iti arata pe bord, deci sunt mai in ceata decat am fost cand am creat acest post..
  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
la voi gps-ul nu v-a aratat niciodata stand pe loc, viteza de deplasare 3km/h
Skip ads

  • redghola

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2005

  • Mesaj Privat
asta chiar nu am verificat-o dar e bine de stiut si probat
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
adexpert_com a scris:la voi gps-ul nu v-a aratat niciodata stand pe loc, viteza de deplasare 3km/h

Gps-ul pe care-l am imi arat 0 km/h cand stau pe loc, asa cum e normal...
  • misublu89

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
mia arata si mie gps faza cu 3km/h stand pe loc...sa vezi ce mam certat cu gagica care vorbea din el Smile)
si la viteza...eu am un h 1.6aspirat 105cai +filtru de aer sport, si evacuare finala magnaflow, jenti de 17, cauciucuri de 215/45/r17 , +distantiere , in cartea tehnica scria viteza maxima 180 , eu am prins pe autostrada 215, atat imi arata acul...
faza cu viteza maxima la 180 e ca pana la acea viteza opel garanteaza ca nu ti se intampla nimic...peste 180 dak se strica ceva ai puso...ioc garantie...ioc despagubiri....
  • vladutz24

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
asta daca o iei de noua...nu e cazul multora
Skip ads

  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
redghola a scris:Salut!
Poate cineva sa ma lamureasca cum de masina mea prinde 201 km/h, iar in cartea masinii, certificatul de conformitate si alte documente informative tehnice se spune ca viteza maxima este 181km/h. Am un astra h echipare cosmo din 2004, z17dth. Am luat-o second hand, si m-ar interesa sa stiu daca se poate cati CP are si daca a fost tunata si prin ce metoda...
Va multumesc!

Salut,
Viteza care apare in Certificatul de Conformitate (COC) este cea declarata de constructor, viteza maxima care poate fi atinsa in anumite conditii. Viteza trecuta in Certificatul de inmatriculare poate fi diferita de cea din COC, masuratorile fiind facute de RAR in anumite cazuri ( Omologari individuale etc.)
Ce iti arata tie in bord, poate diferi si cu 20 km/h, aceasta fiind o marja de eroare la viteza maxima reala, admisa de anumiti constructori.
Viteza maxima poate diferi si de dimensiunile anvelopelor, la fel si eroarea.
Acum 2 ani, m-a luat radarul undeva pe langa Marasesti cu 173 km/h, eu avand in bord aproape 190.
Acum tu tragi concluziile, eu sunt de parere ca daca in bord aveai 201 (desi mi-e greu sa imi dau seama cum ai aproximat tu viteza asta, in conditiile in care gradatiile sunt din 10 in 10 km) nu aveai mai mult de 185 km/h
  • sqryn

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
la orice masina e o diferenta intre viteza de pe ceas si viteza reala. diferenta creste o data cu viteza. asta o pot si eu confirma cu cateva amenzi radar Smile
  • rpp

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Astra G 1.7CDTI cu cauciucuri de iarna Dunlop M3 185/65/R15.

- Bord ~ 200kmh
- GPS - 192kmh
  • misublu89

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
daca vreti sa vedeti viteza maxima reala a masinii mergeti blana pe autostrada soarelui...un radar tot il prindeti...si va spune el cat aveati Smile)))))
  • marmotix

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
eu am acelasi motor si pe bord imi arata 210 si mai urca un pic...cred ca manevra ca sa se simta romanu bine:))
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR