Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Defapt nu stiu daca e motorul sau pur si simplu constructia masinii ? E vorba de un Astra F '98 , 1.6 8v. Pe la 3000 ture intra parca masina in vibratie si "suna" destul de tare motorul Embarassed Din motivul asta o tin de obicei sub 3000 ture , desi zic eu ca pana in 4000 nu ar trebui sa dauneze motorului , corect ? (avand in vedere ca de la 6000 incepe zona rosie) ...

In concluzie , e oarecum normal ? Rolling Eyes Daca da , ziceti pls la ce turatie putem zice "chinuim masina" ? Si da , motorul are ceva kilometri (221.000km) dar sunt facuti cu masina in continua verificare si ingrijire Smile
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nici un diesel nu se supara la 3000 rpm... deci nu e normal... Sa iti raspunda cei care se pricep la benzine..
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Daca o calc pana la 3000 ture cand e rece motorul suna incredibil de urat Shocked .. sunetul acela "rotund" parca e un cârâit .... Altadata s-a urcat un prieten la volan (nu stia ce motorizare e) a turat-o si a crezut ca e Diesel ...

Ceea ce ma deranjeaza pe mine e ca sub 3000 ture degeaba o tin daca am nevoie de acceleratie , nu musca deloc.

Stiu ca e cam aiurea topicul , nu prea am cum sa descriu , dar pur si simplu parca intra masina in vibratie din spate pana in fata ...

Ciudat.
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
dute la un service URGENT!!!! ce descrii tu suna a bataie de: boltz/piston fisurat/vibrochen uzat la palier sau descentrat.oricare ar fi e GRAV.
NU trebuie sa se auda batai la motor nici in 8000 de ture, zgomotul ar trebui sa fie "acelasi" ca la 1000 de ture, dar de intensitate mult mai mare, normal.
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sau poate ai injectoarele infundate si atunci cateva pistoane au mai mica forta, deci motorul nu e echilibrat.

Insa acelasi lucru se poate intampla si daca pierzi compresie, sau altceva mai grav cum zice radu
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ai incercat sa localizezi zgomotul (sus la chiulasa, jos la arborele cotit de ex) si da-i si o descriere (a zgomotului, de ex. "metalic" sau "ascutit")
  • wtf

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Sad O sa merg la service cat de urgent posibil , dar masina la relanti de'abia daca se aude , nici nu iti dai seama ca merge motorul ... Confused

Nu e o bataie , nici sunet metalic sau ascutit , e pur si simplu o vibratie a masinii la mai mult de 3000 ture .... oarecum ...
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
poate ai vre-un suport rupt
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Poate zic o prostie, dar daca e de la toba din mijloc?
Mie mi-a cazut mai demult un suport si cam tot asa se auzea, mai ales in frana de motor de la 3000 rpm pana pe la 2000 rpm.
La ralanti nici nu se auzea, dupa 2800rpm... huruia chiar bine si vibra.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR