Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
va rog, niste pareri si rezolvari despre uleiul care-mi curge? chiar nu a mai patit nimeni sau nu stie nimeni?( nu prea cred) Rolling Eyes
Skip ads

  • niculd

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Intre cutie si motor poate sa curga unul dintre semeringuri, de la priza cutiei sau de la palierul motorului. Trebuie sa identifici ce ulei este. Oricum ca sa schimbi unul dintre aceste semeringuri trebuie sa dai cutia jos si atunci vezi.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din poze e greu sa iti dai seama pe unde curge. Curata bine tot cu detergent pina e curat, pe urma vezi unde apare ulei.
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ori este coincidenta, ori da prin ambele locuri, deci..........mie mi s-a parut ca da pe langa furtunul care vine din turbo si intra in motor si se prelinge pana jos, intre cutie si motor dar.........

mi se pare c-am mult ulei sa pierd doar prin furtunul ala Rolling Eyes @dancuciureanu Am sa curat bine acolo si am sa mai urmaresc, se poate intampla ceva grav daca continui sa merg asa? @niculd mie mi s-ar parea ca ar fi ulei de motor, dar nivelul nu scade Rolling Eyes , ulei de cutie nu cred ca este ptr ca ala stiu ca este mai vascos. Nu mai stiu ce sa mai cred, clar trebuie un "doctor"
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ei bine sa stii ca cel de cutie este mai subtire. Curata si pe urma mai vedem.
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
aoleo, este subtire si negru cel care se prelinge, mai terminat daca este de la cutie Crying or Very sad dar inca ceva ........trebuie sa fie vreo garnitura sau ceva de etansare intre cutie si motor? ma refer la partea din fata de langa tampon de motor

am incercat sa pun niste sageti in chenar, acolo vreau sa stiu daca treb sa fie ceva de etansare? spre sageata din partea de jos, cred ca este baia de ulei( nu stiu sigur), iar la sageata de sus treb sa fie tamponul; de motor, fata.( asta ptr ati da seama de pozitie). Oricum am sa curat bine zona si sa urmaresc de unde vine uleiul Rolling Eyes
  • niculd

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
acolo unde ai pus sageata de jos este capacul de la cutia de viteze unde este o garnitura care probabil trebuie schimbata. Sau desfa si pune silicon si cu ocazia asta vezi si daca ai ulei in cutie.
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mama, ce praf sunt, deci acolo este capacul de la cutia de viteze Wink nu m-am uitat atent sa vad daca am vreo garnitura sau silicon ptr ca nu curge nimic pe acolo, pe mine ma macina curiozitatea, unde am pus cele 2 sageti, daca treb sa fie vreo garnitura Rolling Eyes acolo ce imbinare este ? motor si cutie? acolo este discul de ambreiaj? c-a sa-mi dau seama daca curge prin 2 locuri sau se prelinge de sus, dar oricum treb sa curat bine unde sunt petele de ulei si sa urmaresc (dar nu am avut timp). mersi ptr sfat
Skip ads

  • maxxi

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
e de la unul din semeringuri...aceeasi problema si eu...
  • maxxi

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
semeringuri originale opel ....26 lei fara tva....ulei febi bilstein 1L api GL-4 (se gaseste la carefour castrol tot API GL-4 cu 22 lei am vazut dupa ce l-am luat) si manopera si rezolvat
  • maxxi

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am dat 47 pe febi bilstein 1L
  • Razvan90

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salutare. Ce ulei imi trebuie pentru cutia de viteze si cati litri ? Am un Opel Astra H Z17DTL.
Skip ads

  • albertyyyyy

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 1l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

In weekend am schimbat uleiul la cutia de viteze.Am intampinat o mica problema cand am dat vechiul ulei jos deoarece nu exista gura de scurgere ci doar de umplere si de nivel.Am dat capacul jos si nu am stiut ca trebuia sa am garnitura noua, ci abia dupa ce am dat capacul jos s-a descoperit minunea.Am pus silicon si sper sa nu dau de belea.Am folosit ulei Hexol dar nu a intrat decat 1,2 l si in manual nemtii spun ca intra 1,6 l.Este Vorba de Opel Corsa C an 2001, motor Z10XE.Acum as dori sa-mi spuneti daca umplerea a doar 1,2 l din 1,6 (cat spun in manual) este ok, daca uleiul Hexol este bun de ceva si daca ar trebuii sa mai dau o data capacul jos sa pun garnitura noua sau nu exista nici un risc daca este pus silicon + vechea garnitura.

Multumesc frumos,
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pot sa iti spun ca trebuia sa pui ulei gm, cei care au incercat cu alte minuni de uleiuri, ca poate este mai bun, au intampinat probleme iarna.

garnitura este o bucata de carton si eu am cumparat ca ma gandeam ca voi fi pus in fata faptului implinit si de ce sa nu o iau, a costat 20 lei, originala.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Garnitura la capacul cutiei de viteze sau simering planetara.
  • dyass

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 zx18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut tutror.am si eu o problema.am o vectar b2 z18xe 2001 se de ceva timp cand plec dupa loc si accelerez mai tare caraie nush ce .precizez ca pe masura ce merg mai mult cu masina si se incalzeste nu neaprat motorul ci si celelte piese caraitul se aude din ce in ce mai putin.anul trecut mi-a pus cineva ulei nasol in cutie sa fie de la asta? va astept parerile.multumesc
  • tazyx

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Deoarece masina are 6 ani si 98000km m-am gindit sa schimb si eu uleiul la cutia de viteze.
Cumparat ulei GM, 2l, 30 RON/l, demontat capacul inferior cutie, scos buson, golit, uleiul vechi era vinetiu spre negru, cel nou este rosiatic; curatat, pus silicon, montat, testat OK.
Merge mai lin, se schimba f. usor acum.
Nu am avut scurgeri DAR dupa ceva timp calitatile dispar si nu-si mai face treaba bine.
Decit sa stau sa mesteresc prin cutie sau alte nazbitii, mai bine schimb odata la 5-6 ani uleiul din cutie.
Mai am distributia si lichidul de la servo si sint bun de plecat la mare ! Very Happy
Bafta si schimbati filtrele/uleiul cind trebuie si cind simtiti ca ar fi cazul.
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
subscriu la ce a zis tazyx, eu l-am schimbat dupa 60.000, 3,5 ani.

mai trebuia mentionat ca se gaseste destula pilitura pe acel surub de nivel cu magnet incorporat, dar si pe peretii cutiei de viteze, acolo unde accesibil, inclusiv pe capacul diferentialului.

putin mai greu este la desurubat, pentru ca au loctite pe ele, deci folositi chei de calitate.
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Zafira 2001 Motor Z16XE Cutie CV. F17
Eu pe 28.03.2012 am schimbat uleiul la Zarnesti lucreaza bine.

OPEL 1940182 75W85 Ulei cutie viteze manuala (inlocuitor am intrebat la GM romania)
OPEL 1940768 75W90 Ulei cutie viteze manuala (nu se mai fabrica)
(Cu capacul de la baia de ulei dat jos)
Manopera schimbat uleiul CV. 86.8 RON

Se baga pe la senzor marsalier daca nu ai siringa mare cu cioc in (L) sa-l bagi pe la busonul de nivel pana da afara.

Stiu uleiul CV. numai se completeaza avand in vedere:
Am zis ca daca (OPEL 1940768 nu se mai fabrica) sa schimb tot sa nu fie probleme.
Am vazut pe forum pareri Pro si Contra (OPEL 1940182) si am intrebat la sursa.

1 buc GM Garnitura baie CV.- 24 RON (daca ceea de pe cutie ramane la locul ei pe cutie se poate refolosi fara a fi data jos ok)
2 buc=2L(1L-1 buc) - 2*40=80 RON OPEL 1940182 75W85 (incape intre (1.6-1.9 L)

Sper sa va ajute aceste informati. Arrow

http://www.foltomkft.hu/autok/Opel.pdf OPEL 1940768

Arrow Cool
  • cirstean_florin_90

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Vã salut! Acele scurgeri de ulei se datoreazã unui singur fapt! Se pierde ulei pe la semeringul cutiei de viteze(nu mai etanseazã perfect pe planetarã!)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR