Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • opelnew

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutari la toata lumea. Citesc de ceva vreme forum-ul insa am decis deabia acuma sa imi fac curaj sa intreb ceva.

1. Ma intereseaza sa stiu ce parere aveti de un Opel Astra 1,6 (benzina) din 2007 (hatchback), ce stiti despre motor si orice altceva credeti ca e important.

2. Tot referitor la masina mentionata mai sus as vrea sa stiu cand trebuie schimbate consumabilele adica aici ma refer practic la cureaua de distributie si placute de frane (stiu, cand se duc...dar cand e recomandat).

Va multumesc mult pentru comentarii si nu uitati orice parere ajuta.
Skip ads

  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Distributia se schimba la 60000 km aici la noi in romania, in afara la mai mult dar nu au drumurile noastre. Placutele frana de obicei au un senzor de uzura (adica o lamela care o sa atinge pe disc cand s-au tocit placutele) si ai sa auzi un scartait de fiecare data cand franezi. Mai exista posibilitatea sa nu ai acel senzor de uzura si atunci dai roata jos si te uiti la placute. Durata de viata a lor depinde de care sunt (mai moi, mai dure, intermediare) si de stilul de condus. Celelalte consumabile (ulei, filtre) se schimba cam la 10000km, acum depinde si de bugetul tau, o poti face si mai des. Mai cauta pe forum ca sigur s-au discutat si astfel de chestii. Bafta!
  • opelnew

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspuns este foarte util! As mai avea doar o intrebare, destul de generala e drept...

Am posibilitatea de a alege intre 2 masini: un astra 1.6 benzina din 2006 si acelasi lucru din 2007, acelasi numar de km, aceleasi optionale pana la ultimul detaliu. Evident singurul lucru care difera sunt banii din cauza anului de fabricatie apare si diferenta. Intrebarea ar fi, reprezinta o diferenta atat de mare incat sa merite ca e din 2007 fata de 2006 ?
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Depinde de diferenta si de model. Cel din 2007 e facelift? Testeaza-le pe ambele si vezi care iti place mai mult. Vanzatorul e si el un factor important de decizie...(samsar, proprietar...) Bafta.
Skip ads

  • opelnew

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu e facelift si ambele ar fi luate de la reprezentanta. Dar cred ca ai dreptate, trebuie testate si vazut care pare mai buna. Multumesc mult.
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
eu zic sa optezi pentru cea care merge cel mai bine, si cu cele mai putine hibe.

1 an diferenta e egal cu zero, masina merge la fel de bine.
  • adrian_Jciurariu

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
sal
si eu zic sa faci un test drive sa vezi care e pe gustul tau. bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR