Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut !

Inainte de a crede ca am de gand sa fac ceva lipsit de etica va rog sa cititi si apoi eventual va rog sa ma ajutati daca stiti !

Deci, masina mea nu avea turometru pe tabloul de bord, am cumparat un tablou cu ceasuri de la un shrot care contine si turometru. Toate bune si frumoase, acesta functioneaza fara nici cea mai mica problema, insa buba este ca eu pe contorul original aveam aproximativ 120.000km (kilometrii reali trecuti si pe cartea service) iar cel cumparat are aproape 180.000, lucru care sincer nu ma incanta deloc, mai ales ca dupa el stiam si cand trebuie sa schimb uleiul si aveam toate notarile facute in caietul cu evidenta reparatiilor si cam ce schimb pe la masina. Am incercat sa schimb ceasul de kilometraj cu totul insa nu s-a potrivit de la un tablou la altul Sad Cum nu am facut niciodata asa ceva, si habar nu am cum se face asta, ma poate ajuta cineva ?

Vreau sa mai fac o precizare ... masina nu este de vanzare, si nici macar nu se pune in discutie sa o vand, mai ales ca am investit serios in tuning ! Asta ca sa eliminam orice suspiciuni !

Daca se considera ca eventualele sfaturi nu sunt bune a fi facute public, va rog sa imi trimiteti un PM in care sa imi spuneti care este cea mai simpla solutie !

Multumesc anticipat !
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
cu ceasul in mana,cu un cap ca cel de cablu si cu o bormasina sau insurubator dai inainte pana ajungi la km "care este"
daca vrei inapoi, dai pe reverse....
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am incercat aceasta varianta insa nu merge ... sau cel putin la mine nu a mers Sad
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sal. nu stiu cum se dau kilometrii inapoi, insa iti pot spune ca ar trebui sa se potriveasca ceasurile de la un bord la altul.
La mine s-au potrivit... am avut mici probleme cu vss-ul insa a trecut Smile
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:cu ceasul in mana,cu un cap ca cel de cablu si cu o bormasina sau insurubator dai inainte pana ajungi la km "care este"
daca vrei inapoi, dai pe reverse....


Pe "reverse" ar fi frumos sa mearga, tu cand mergi cu spatele cu masina iti inregistreaza km descrescator?
Si pe inainte de dai la bormasina tot iti vine acru sa faci km pana la 999999.
I-am dat solutia omului pe PM... sa nu dau idei unora pe forum... Wink
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
e simplu-pe spatele ceasului se vad niste piedici care daca le ridici putin poti roti zecile de mii si totul e ok.
  • schiller

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut, mi-am luat inima in dinti si mi-am cumparat bord cu turometru pentru astra f, a mea nefind dotata cu asa ceva din fabrica, problema e ca bordul are 349.000 km si masina originala are 203.000. Din cauza ca ceasul l-am primit, nu l-am putut returna. E plin de ulei si nu stiu daca a fost reparat sau "uns" pentru a functiona. Oricum masina nu vreau sa o vand si nu am alte intentii pentru modificarea km din bord. Vreau doar sa pot folosi bordul nou pentru aceiasi masina pentru care am inregistrate chitante si facturi pe nr real de km. Am incercat sa ma uit, sa desfac bordul, sa dau jos ceasul, nu am reusit sa fac nimic, l-am stricat mai tare, folia s-a rupt toata. Rog dati-mi o sugestie cum pot sa modific kilometrajul de pe bord. Multumesc
  • schiller

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
azi am incercat sa schimb vitezometrul de la bordul vechi la cel nou si nu incape in aceiasi carcasa. La bordul vechi este mai simplu de modificat, la cel nou nu... o sa mai astept sugestii de la cineva care ma poate indica in directia corecta
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Desi recunosc ca am citit cam toate topicurile dedicate acestui aspect, respectiv inlocuire bord, scoatere ac (kilometraj, ulei, apa samd), calibrare ace, recunosc faptul ca nu am inteles exact procedura acelei calibrari, in speta in cazul kilometrajului; spun asta, intrucat vreau sa schimb acea folie din dreptul kilometrajului, care este facuta praf si automat am umblat si la ac; pe langa acest lucru, cu ce mai exact ati inlocuit acea folie decojita, deoarece zilele aceastea as dori sa fac si eu acelasi lucru?
Va multumesc.
  • mircea.pele

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
si eu tot cu bormasina am auzit de la multi ca ar merge
  • catalin-g3

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Am incercat eu cu bormasina si cred ca dureaza cam cat ar dura sa mergi in tp real km aia Smile)
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu merge cu bormasina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR