Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • crys123

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
As vrea sa stiu si eu ce sa fac pt ca mi s-a aprin martorul de emisii noxe depasite din bord si nu mai dispare. Mi s-a aprin de vreo 3 zile. Am facut testul cu acceleratia si frana apasate si mi-a dat codul 04005A. Poate sa imi zica cineva care este problema. Sunt din Iasi ma poate indruma cineva la un service serios daca problema este grava.
Multumesc.
Skip ads

  • Whois321

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Si la mine se aprindea , datorita filtrului de particule care nu reusea sa isi faca regenerarea, eu mergand distante scurte prin oras si oprind motorul chiar cand incepea regenerarea. Mergi cinci-zece minute cu motorul turat peste 2000 .
PS: ...si nu mai opri motorul cand vezi ca consumul instantaneu la relanti este peste 4.8- 5.5 l/h Smile
  • Baldur

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2010

  • Mesaj Privat
E posibil sa fie si valva EGR. Oricum e bine sa mergi la un tester. Personal am avut martorul de emisii noxe aprins insa era legat de a doua sonda lambda si am rezolvat la BTM service (personal bine pregatit). Sper sa rezolvi.
  • crys123

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
din ce am mai citit pe net altcineva scria ca la acest cod valva EGR este problema si ca de la service i-a recomandat sa mearga turat cu ea mai multi km i o sa dispara. Eu am mers mai toata iarna distante scurte in oras servici - acasa asta inseamna undeva la 4km dus si 4 intors insa dimineata merg bara la bara o bucata de drum, merg mai mult cu a 2 a si e posibil din cauza asta se se fi depus zgura. O sa incerc sa fac un drum mai lung si sa merg in 3000 - 3500 de ture vreo 10-20km si daca nu dispare beculetul o sa merg la service.
Skip ads

  • mycky22

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
azi am ramas surprins knd am fost cu masina firmei la service (o duba d 3.5tcare are 45 mii de km)cu aceeasi problema si acolo baietii mi-au gasit in filtru de aer un soricel cv mai mare....si cik din cauza asta debimetru nu dadea voie la motorina sa vina mai multa spre injectoare......iar din cauza asta mi s-a aprins EGR..acuma s-a stins sunt curios si eu sa vad cum o sa mearga si cat timp scuze dak am facut un mic offtopic dar sper sa fie de folos.
  • crys123

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
revizia am facut-o acu cateva zile si mi-am schimbat filtrele si uleiul s tot a ramas aprin beculetul. la ce service ai fost? Este serios?
  • mycky22

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
din cauza soricelului computerul mi-a dat eroarea EGR.....dupa c la scos mi-a umblat pe langa tabloul d sigurante si a sters eroarea.....la ROMIL SERVICE a fost....cum tiam spus e vb d o duba...tie iti trage masina?
  • crys123

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
masina merge normal, am calcat-o prin oras si se infinge nu da nici un rateu sau alta chestie. Deocamdata nu am iesit in afara sa o testez mai bine.
  • mycky22

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2011

  • Mesaj Privat
dak masina mere si e numai EGR aprins e posibil sa fie vreo eroare din computer...nush c sa zic...asta am patit la eu cu duba si amu mere ff bn.....totusi roaga si u pe cineva care are cablu d diagnoza ptr opel sa te ajute
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR