Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Buna,

As dori si eu sa stiu daca in cazul in care imi montez un eleron pe Zafira B ce avantaje imi aduce. Aici ma refer daca cumva dupa montarea lui s-ar reduce murdarirea lunetei pe timp ploios. Nu stiu cei care sunt posesori de Zafira B cati dintre ei au eleroane montate, si daca pot sa specifice avantajele sau dezavantajele acestuia.

Mi-ar prinde bine cateva impresii pro si contra daca merita sau nu investit in aceasta piesa.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La masina mea exista acest eleron montat din fabrica. Problema e ca nu pot face o comparatie deoarece nu am condus Zafira B fara eleron Smile Dar am condus destule modele fara eleron si pot sa-ti spun ca nu am observat nici un fel de avantaj "practic" - de genul mentionat de tine - la Zafira mea fata de alte modele opel pe care le-am condus si care nu aveau acest eleron. Exista insa un avantaj "estetic" daca pot sa-l numesc asa: la modul estetic masina arata mult mai bine ( Poti vedea poze in topicul de prezentare si faci o comparatia cu masina ta ). Asadar parerea mea este ca nu ai nici un al avantaj daca montezi acest eleron exceptand acest plus de "look". Oare se merita cei 100E ( cam atat ar fi un eleron )+ manopera? Este decizia ta. Oricare ar fi acesta decizie iti doresc succes Wink
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu pot sa spun ca nu ai nici un avantaj. Am condus zafira mea si fara eleron pana sa-l montez si nu mi sa parut ca luneta sta mai curata acum dupa montaj. Deci e vorba doar de ,,look,,.(arata mult mai bine acum, inainte parca nu era terminata)
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Dupa cum au spus si antevorbitorii, eleronul este pur estetic, si cred ca pentru viteze mari pe traseu intins, tine masina mai lipita de asfalt. Din punct de vedere al noroiului de pe luneta, tot de la rotile din spate apare. Cel mai recomandat ar fi un set de aparatori puse in spatele rotilor pe bara spate.
Skip ads

  • Hera

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Mai oameni buni, spuneti-mi si mie va rog, unde se monteaza acest eleron, in partea de sus a hayonului, deasupra lampii de stop pe frana?
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Da in partea de sus, iar eleronul cred ca are un decupaj daca nu ma insel, pentru stopul de sus. Am vazut mai demult si pe okazii.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
UIte asa arata, montat original din fabrica:

  • Hera

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Arata super! Spune-mi te rog, montajul e dificil sau il poate face oricine? Sau aproape oricine Laughing
Stii si unde as putea gasi?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Il poti monta si tu, trebuie lipit pe haion. Vine la pachet cu "kitul" de montare.
Pentru achizitie iti pot recomanda sectiunea "Publicitate" pe forum. Cere o oferta de pret si sunt sigur ca vei gasi mai ieftin decat la reprezentanta. Succes.
  • Valencio

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Stie cineva dacã se poate monta si unul second-hand, respectiv luat de pe o altã masinã si montat pe alta ? Solutia care se aplicã pentru lipire in primã fazã rãmâne cumva dupã dezlipire pe eleron, se poate curãta si apoi aplica o alta ? Întreb pentru cã intentionez sã cumpãr un eleron de la dezmembrãri si nu stiu dacã nu voi întâmpina greutãti în a-l monta la zamfirica mea. Multumesc anticipat repondentilor !
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Da, se poate lua și din dezmembrãri. Teoretic, ceva adeziv rãmâne pe ambele suprafețe dupã dezlipire/tãiere, dar se poate îndepãrta surplusul, prin tãiere, cu o lamã potrivitã...Ptr lipit (și chiar dezlipit) ți-aș recomanda niște bãieți isteți care monteazã parbrize...știu ei ce trebuie fãcut în ambele cazuri...manopera ar trebui sã fie rezonabilã...
  • Valencio

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns !
Skip ads

  • glont_d

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Trebuie sa iti mai iei in calcul ca daca pui eleron trebuie antena schimbata pentru ca altfel de fiecare data cand ridici hayonul o sa forteze antena in eleron.
Modelele cu eleron din fabrica au antena diferita
Cu stima,
Daniel
PS: Mai ai la vanzare sinele pentru flex organizer?
  • Valencio

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Glont, multumesc pentru sfat, el ar fi fost util daca ar fi venit la timp. Pentru mine este insa prea tarziu. Am pus eleronul, aratã super, insa pana sa observ eu ca antena radio loveste usor in eleron, mi-a lasat o urma urata pe vopsea, vizibilã. Am rezolvat-o inlocuind antena cu una shark (coadã de rechin).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR