Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • DRAGOS77

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2010

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:l-am gasit si pe ala.intradeva e chin mare.cred ca mai degraba pe jos se ajunge.

Sal.
Eu nu am avut pilot si i-am pus si mi-am rupt mainile pe acolo. Evil or Very Mad
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
DRAGOS77 a scris:Motorasul se afla in stanga jos deasupra cutiei de viteze


Salut, aici te referi la motorasul ce actioneaza clapeta de acceleratie la modelul cu cablu de acceleratie? Oare pe x16xel este acel motoras? Te rog daca ai posibilitatea sa pui o poza cu acel motoras, ar fi mai usor de depistat. Multumesc.
PS. nu te mai supara atunci cand nu primesti un raspuns la o oarecare problema deoarece e posibil sa nu-l stie nimeni, unii isi dau cu parerea dar hotararea o ia pana la urma cel ce a cerut sfatul pe riscul sau.
  • DRAGOS77

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:
DRAGOS77 a scris:Motorasul se afla in stanga jos deasupra cutiei de viteze


Salut, aici te referi la motorasul ce actioneaza clapeta de acceleratie la modelul cu cablu de acceleratie? Oare pe x16xel este acel motoras? Te rog daca ai posibilitatea sa pui o poza cu acel motoras, ar fi mai usor de depistat. Multumesc.
PS. nu te mai supara atunci cand nu primesti un raspuns la o oarecare problema deoarece e posibil sa nu-l stie nimeni, unii isi dau cu parerea dar hotararea o ia pana la urma cel ce a cerut sfatul pe riscul sau.

Sal.
Da,ma refeream la acel motoras ce actioneaza clapeta de acceleratie.La x16xel din ce stiu este mult mai lejer si probabil se vede mai bine motorasul,la mine decat sa fac o escursie pe sub masina sa pot face ceva poze Evil or Very Mad ,din ce stiu la tine este acceleratie electrica si ma depaseste,as vorbi aiurea. Rolling Eyes
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
DRAGOS77 a scris:din ce stiu la tine este acceleratie electrica

si la mine actionarea clapetei de acceleratie este tot pe cablu.
Skip ads

  • DRAGOS77

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:
DRAGOS77 a scris:din ce stiu la tine este acceleratie electrica

si la mine actionarea clapetei de acceleratie este tot pe cablu.

UPS!
Atunci gandesc eu motarsul de actionare e foarte posibil sa fie ca al meu.Tu ai pilot pe ea s-au vrei sa-ti pui?
nu ma citit mai sus in posturi daca ai sau nu cu totte ca topicul este deschis de mine.apropo pe mine m-au costat piesele 100euro.noroc ca le-am pus eu ca altfel....
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
nu am tempomat, vroiam sa-i pun dar aveam o retinere din cauza lipsei acelui motoras, am inteles tot de pe forum ca ar trebui cumparat separat , acum aflu ca e posibil sa fie pe masina si ca ar trebui doar legat la instalatia electrica.
  • DRAGOS77

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:nu am tempomat, vroiam sa-i pun dar aveam o retinere din cauza lipsei acelui motoras, am inteles tot de pe forum ca ar trebui cumparat separat , acum aflu ca e posibil sa fie pe masina si ca ar trebui doar legat la instalatia electrica.

E aproape inposibil sa-l ai pe masina si decat sa-l legi,deci asta cade din start.
I-ti trebuie motoras,maneta si comutatorul ambreaj.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
am inteles acum, credeam ca aveai deja acel motoras montat pe masina si doar l-ai cablat, deci tu ai cumparat motorasul, maneta si comutatorul de la pedala de ambreiaj.,
Skip ads

  • DRAGOS77

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:am inteles acum, credeam ca aveai deja acel motoras montat pe masina si doar l-ai cablat, deci tu ai cumparat motorasul, maneta si comutatorul de la pedala de ambreiaj.,

Da am cumparat totul,norocul meu ca am avut acea mufa in care intra motorasul ca altfel probabil ma lasam pagubas Razz
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@radovan la tine e posibil sa nu ai nici cablarea facuta.
problema e ca sunt putine spre deloc informatiile. autodata da toata electrica de pe masina(boxe,bord,etc) dar nimic despre tempomat pe cablu.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
am cel putin o mufa sub capacul din spatele volanului. posibil sa fie si restul .... sau nu.
  • DRAGOS77

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:am cel putin o mufa sub capacul din spatele volanului. posibil sa fie si restul .... sau nu.

SAL.
In spatele volanului tre sa ai o mufa neagra astupata cu un dop albastru are cateva fire,si o mufa mult mai mare in dreapta pompei de ABS in jos cum te uiti este destul de mare si are un capac de protectie pe ea.Tre sa-te uiti atent eu unul nu am vazut-o din prima Shocked
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mai exact 4 fire are mufa pt tempomat. sa nu confunzi cu cea de bc care e identica dar are numai 3 fire.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pai la mine aceste mufe erau bagate una in alta. cand am desfacut la alta masina, aceste mufe erau separate asa ca le-am separat si eu pe ale mele.
  • DRAGOS77

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:pai la mine aceste mufe erau bagate una in alta. cand am desfacut la alta masina, aceste mufe erau separate asa ca le-am separat si eu pe ale mele.

ok.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,670
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca exista o solutie de tempomat si pentru un motor X17DT de pe Vectra B 1.7TD an fabricatie 03.08.1997 ? Unde sa ma uit si dupa ce mufe ?
Acceleratia e pe cablu si e durere ce tare e pedala de acceleratie (are niste arcuri suplimentare pe cablu la prinderea acestuia in pedala cu rol de a nu smuci la plecarea de pe loc sau la intrarea direct in frana de motor de la turatii mari ori la accelerari/decelerari repetate cu rol de incetinire a revenirii bruste a cablului de acceleratie). Pompa de injectie e BOSCH, arcul clapetei de acceleratie este si-asa tare si cu cele doua arcuri suplimentare la un drum intins chiar ca m-ar ajuta un tempomat clasic pe cablu.
  • franco

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salutari,am o maneta rotunda sub cea de semnalizare care nu stiu ce face ,am invirtit de ea si se desfileteaza pina ramii cu ea in mina,sunt tare curios care e rolul ei?.Vectra b x20xev cu pilot automat,an 98 .Rog o lamurire!
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
reglaj volan pe inaltime. nu invarti.trage de ea spre tine si poti cobora sau urca volanul.
  • franco

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc tare mult,functioneaza si chiar e util!
  • rzapo

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
DRAGOS77 a scris:
Radovan_eu a scris:am inteles acum, credeam ca aveai deja acel motoras montat pe masina si doar l-ai cablat, deci tu ai cumparat motorasul, maneta si comutatorul de la pedala de ambreiaj.,

Da am cumparat totul,norocul meu ca am avut acea mufa in care intra motorasul ca altfel probabil ma lasam pagubas Razz


poti sa pui niste poze cu el , am si eu o vectra si vreau sa ii pun motoras pet tempomat, restul l-am montat. mersi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR