Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • x35nila

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Spuneti-mi si mie va rog daca acul de vitezometru si indicatorul de kilometraj au legatura cu calculatorul de injectoare.Pentru ca de cind m-i s-a umblat in el, astea doua nu mai functioneaza. Omul m-i l-a sigilat, mi-a dat garantie la el, dar mi-a zis ca nu este din calculator, ci de undeva din bord, din spatele ceasurilor. ABS-ul imi functioneaza foarte bine iar la tester nu am nici o eroare. Opel vectra B Z16XE. Acul de la vitezometru s-a blocat la 0 iar kilometrajul la 121045.00. Celelalte functii din bord functioneaza la parametrii normali cu tot cu becurile de iluminare. Am pus testerul la altcineva si nu stiu in ce program a intrat ca in momentul in care apasa tasta enter de pe laptop acul de la vitezometru se ridica putin cite putin. Acelasi lucru a facut si la turometru dar numai ca acesta nu se misca deloc, cu toate ca functioneaza perfect...Care sa fie problema? Daca voi reusi sa repar vitezometru automat imi va functiona kilometrajul sau invers?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ce problema ai la abs? viteza se ia de pe abs (senzorul stanga fata) dar merge si in ecu.
coduri de eroare? mai multe detalii.
ai pus de curand vreun mp3?
  • x35nila

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
as vrea sa stiu daca vitezometru si kilometrajul au legatura cu calculatorul de injectie...ca de cind s-a umblat in el nu mai functioneaza.Nu stiu...poate trebuie daor sa calibrez acul indicator...da-ti si mie un sfat
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
da au.adica senzorul de viteza da informatii si in ecu.si in mufa casetofon/cd si in bord si cine stie poate si in alta parte.
am scris si mai sus.
plus de asta mai sunt discutii pe forum.

tu nu mi-ai raspiuns la intrebare!
  • x35nila

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu...nu am pus nici un casetofon nou...la ABS nu am nici o eroare...in plus am o eroare, imi da eroare gen"senzor temperatura-ridicata"...este o eroare care se sterge si din tester si cind scot borna de la baterie dar care imi apare dinou...am schimbat ambele sonde lambda.si senzorul de temperatura de pa furtunul care vine de la filtru de aer, dar nu cred ca au legatura...nu?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR