Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

in februarie anul viitor imi expira permisul,daca se pricepe cineva,rog sa-mi relateze ce acte trebuie sa atasez la dosar si am auzit ca daca te duci inainte sa depui dosarul cu o luna de expirare, nu mai faci controlul medical (mi-e scarba sa stau pe la toate usile alea) ,este adevarat ?
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
StefanTolos a scris:Salutare,

in februarie anul viitor imi expira permisul,daca se pricepe cineva,rog sa-mi relateze ce acte trebuie sa atasez la dosar si am auzit ca daca te duci inainte sa depui dosarul cu o luna de expirare, nu mai faci controlul medical (mi-e scarba sa stau pe la toate usile alea) ,este adevarat ?

nu trebuie control daca nu a expirat
trebuie o taxa la cec, apoi cu cel vechi si buletinul eu am apelat la o firma din zona ce se ocupa cu asa ceva, iar pentru o suma modica dupa mine mi-au facut dosarul si gata, permisul il primesti acasa prin posta destul de repede.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

deci sa inteleg ca scap de controlul medical,super, pentru ca il consider o pierdere de timp,stii cumva trebuie sa ma duc neaparat cu o luna inainte adica in ianuarie ?

Multumesc pentru raspuns.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu, este destul sa mergi doar cu o zi inainte de expirare. Eu am fost cu 4 zile inainte si totul s-a rezolvat in 2 ore. Nu ai nevoie de control medical, numai in cazul in care mergi dupa expirarea termenului limita. Succes Wink
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Excelent, uite domne o lege care-mi place si mie,sper sa nu o schimbe astia acuma Very Happy ,este perfect, mersi pentru raspuns.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Si asa controalele medicale ce tin de siguranta circulatiei, oftalmologie, orl, psihologic, se fac mai mult cu spaga decat pe bune...asa ca este o lege pe placul multora! Pe cei apti ii scuteste de timp si bani, iar pe cei inapti ii introduce pe soselele patriei pentru a ingrosa numarul accidentelor! Din pacate asta este realitatea....
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da, de acord ,dar te rog sa ma crezi nu vreau sa scap de acel control ca sa ascund ceva ci sa nu mai pierd timpul pe la usile alea si sunt multe,oricum eu fac controale periodice la firma unde lucrez,daca as fi inapt iar te rog sa ma crezi, nu as mai prelungii permisul auto ci as renunta la sofat.
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
un prieten si-a dat seama dupa 2 luni ca ii expirase permisul Very Happy
s-a dus cu tupeu la militie si le-a zis ca vrea preschimbare.ciudat...nici aia nu s-au uitat pe el daca era expirat.cum nu si-a dat nimeni seama,nici el nu a facut fisa medicala.in unele judete,te duci personal sa il ridici,nu vine prin posta.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu s-au uitat sa vada daca e expirat sau nu pt ca sunt prosti de tuna. Eu am umblat cu buletin expirat un an de zile, si nu a zis nici unul din baietandrii cu ciupica care m-au tras cateodata pe dreapta ceva de asta. Am si facut anumite contracte cu el...
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu se stie ce articol mai baga in decret peste noapte.Pentru 66 lel (la cec) si nu mai stiu cat pentru fisa de preschimbare,eu l-as schimba acum.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@StefanTolos
Nu am inculpat pe cineva anume Stefan. Cu putin timp in urma, stationand pe motor la culoarea rosie, m-a lovit unu cu un Tico! Nu a fost rau, dar cand s-a dat jos si i-am privit chipul, am constatat imediat ca Basescu are o privire angelica fata de ochii astuia, ce unu privea catre maslina, altul la slanina Smile ... si mi-a spus....te-am vazut in ultimul moment! Am incercat sa-l ajut sa-si recapete macar responsabilitatea daca nu vazul....si i-am dat cu sete o casca in cap. Prin ce examen oftalmologic o fi trecut ala...greu de inteles! Crezi ca majoritatea procedeaza ca tine si sunt responsabili? Eu nu cred.....multi dau bani grei pe un act medical favorabil..ajungand de multe ori sa-si omoare ulterior familia sau alti aprticipanti la trafic...
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor,

va anunt ca am reusit sa preschimb permisul auto,sunt in posesia unei dovezi si astept permisul acasa.

Pasii facuti au fost urmatorii:

Taxa de 68 de ron platita la BCR.
Copie CI.
Cerere scrisa dupa un model de al lor plus o declaratie scrisa pe verso.
Predare permis vechi.
Fara fisa medicala daca permisul este inca valabil.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Stefan, in cat timp ti-a venit acasa permisul dupa preschimbare? Dar exact.
Am depus si eu actele azi dimineata la 9 si am nevoie urgenta sa ajunga pana miercuri. Urmeaza sa plec o perioada lunga in Germania.
Din cate stiu dovada inlocuitoare nu e valabila pe teritoriul altei tari chiar daca nu scrie implicit asta pe ea.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daniel, mie mi-a venit in 3 zile Wink Sunt 99% sigur ca pana miercuri il vei primi si tu Wink
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc Edwin. Din multe motive sunt obligat sa plec cu masina.
Va astept cu drag daca aveti drum prin Magdeburg.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sa ai drum bun si cale batuta,permisul a venit exact cum a spus si Edwin.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sa nu mai deschid alta discutie,intreb aici:in cat timp trebuie schimbat permisul auto in cazul schimbarii domiciliului?
Pt ca am depasit cu aproape 1 an [neschimbarea de adresa permis]aveti idee daca se da amenda/puncte penalizare ;cum trebuie procedat?

Multumesc

ps. adresa s-a schimbat de pe Giurgiu pe Bucuresti
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Trebuia schimbat imediat ( in acelasi timp cu C.I. ).Esti pasibil de o amenda cand te opreste militianul.Nu platesti amenda , daca il schimbi acum.
Eu am fost cat pe ce sa mi-o iau.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR