Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu am dat pur si simplu copy si paste din lege ( de pe site ) si asta mi-a iesit . Ce este ciudat in calculatorul asta de rate ca am bagat Bertone din 2001 1798 , eur 4 si mi-a iesit 800 si ceva fara TVA .
Apoi am bagat masina din 96 , eur2 , 1598 si 2972 fara TVA .

Sa vedem daca e o greseala . Unde ? Ca daca calculezi masina din tabelul meu iese asa :

1757 fara TVA .

Gata . M-am prins . E trecuta prost formula de calcul in lege ! Si coeficientul de corelare e altul la calculatoarele astea . E de 2,7 fata de 2,5 la vechimea de 10 ani .
Nu stiu . Sunt in ceata .
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
[quote="ovidium"]Taxele vamale???
Da, daca vrei sa-ti aduci masina fabricata in afara UE...
Pentru ca tot ce vine din UE are de pe 01.01.07 taxa vamala 0, acciza 0, TVA 0Ma rog, nu stiu exact cum este cu TVA-ul pt. masinile noi: daca TVA-ul nu a fost platit in tara de origine, atunci se plateste in Romania, dar daca a fost deja achitat acolo, aici nu o mai platesti.

MAN!stii ce scrii?????cu sa fie asa Shocked
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Stai sa vad eu... daca am inteles: Am intrat acolo pe EVZ si am facut asa... masina e 2007 + anii cand se termina perioada de finantare leasing.... rezulta o vechime de 4 ani... la 1686 capacitate cilindrica rezulta un 929.49 Euro de platit (fara tva) ~ 38milioane. Shocked Evil or Very Mad
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
musicall a scris:Stai sa vad eu... daca am inteles: Am intrat acolo pe EVZ si am facut asa... masina e 2007 + anii cand se termina perioada de finantare leasing.... rezulta o vechime de 4 ani... la 1686 capacitate cilindrica rezulta un 929.49 Euro de platit (fara tva) ~ 38milioane. Shocked Evil or Very Mad

Oameni buni .. aceasta este taxa pentru PRIMA INMATRICULARE !!!
Daca iti iei masina noua, platesti taxa cea mai mica. Daca ai avut leasing pe ea, si ti-o reinmatriculezi la sfarsitul leasing-ului, nu se mai plateste taxa, pentru ca esti deja la a doua inmatriculare.
Daca iti aduci masina de afara, de 1 an, doi, etc .. PRIMA INMATRICULARE in Romania, iti aduce ca bonus si taxa asta, evident, in functie de masina.
Skip ads

  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ahhh Embarassed merci mult de lamuriri kata chiar imi faceam griji... mi-am dat seama acum ai dreptate !!
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:
MAN!stii ce scrii?????cu sa fie asa Shocked


La ce te referi??
Bineinteles ca stiu ce scriu!
Orice produs (nu numai masini) fabricat in UE va fi introdus in tara fara plata taxei vamale (ceea ce era si pana acum pt. produsele din UE, cu mici exceptii - carnea de exemplu parca avea ceva taxe) TVA-ului (noutate) si accizei.
Mai mult!
Daca masina a fost anterior importata din afara UE intr-o tara UE, unde s-au platit toate taxele aferente, si este obtinut documentul 2L Dovada de statut comunitar, NU SE MAI PLATESTE TAXA/ACCIZA/TVA.

Si crede-ma ca stiu ce vorbesc!
Lucrez in domeniu.

Acum ce sa zic, nici Vama nu prea stie de capul ei, asa ca daca gresesc ei, gresesc si eu... Smile
Dar m-as mira!!!
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca am inteles eu bine din siteul de mai sus la taxa se mai aplica o taxa(adica TVA)- chiar ca suntem tara lui Papura voda in care impozitam impozitele si taxam taxele.
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
kata a scris:
musicall a scris:Stai sa vad eu... daca am inteles: Am intrat acolo pe EVZ si am facut asa... masina e 2007 + anii cand se termina perioada de finantare leasing.... rezulta o vechime de 4 ani... la 1686 capacitate cilindrica rezulta un 929.49 Euro de platit (fara tva) ~ 38milioane. Shocked Evil or Very Mad

Oameni buni .. aceasta este taxa pentru PRIMA INMATRICULARE !!!
Daca iti iei masina noua, platesti taxa cea mai mica. Daca ai avut leasing pe ea, si ti-o reinmatriculezi la sfarsitul leasing-ului, nu se mai plateste taxa, pentru ca esti deja la a doua inmatriculare.
Daca iti aduci masina de afara, de 1 an, doi, etc .. PRIMA INMATRICULARE in Romania, iti aduce ca bonus si taxa asta, evident, in functie de masina.


Esti sigur kata ca pentru masinile cu leasing extern de genul B12345 care nu au carte de identitate definitiva nu se plateste taxa? Masinile aste din cate stiu eu sunt inmatriculate temporar in Romania.Vreau sa stiu sigur nu din presupuse, caci am o astfel de situatie si mie neclar.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
iulian, eu zic sa intrebi la soc. de leasing.
sint obligati sa te informeze.
o sa-l intreb pe cumnatul meu care are un hyundai in leasing (la BCR)
chiar sint curios in ce masura chestia asta modifica inchiderea leasingului.
din cite imi amintesc pe factura finala (in 2004) am avut valoarea reziduala, niste taxe pt inmatricularea definitiva si inca niste maruntisuri (evident chestii pe care nu ti le spun la inceput.... dar pe care tre' sa le platesti....
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:Daca am inteles eu bine din siteul de mai sus la taxa se mai aplica o taxa(adica TVA)- chiar ca suntem tara lui Papura voda in care impozitam impozitele si taxam taxele.


Acum am un maaare semn de intrebare!!
Oare la taxa de inmatriculare se va aplica TVA???
Ar fi culmea, dar nimic nu ne mai mira.

Oricum, eu unul aveam si inainte mari greutati Smile in a intelege cum de te poti gandi sa pui TVA la taxele vamale si la accize...taxa la taxa.
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
TVA se va plati la valoarea din factura, iar ulterior se va achita la Trezorerie taxa de prima inmatriculare, in lipsa careia politia nu va inmatricula masina.

Finantele au reusit in sfirsit sa puna ordine in prevederile legislative legate de taxa de prima inmatriculare a unui autovehicul in Romania, care va fi introdusa de la 1 ianuarie 2007.

Astfel, potrivit Normelor de aplicare a Codului fiscal, aprobate miercuri de Guvern, taxa speciala se plateste cu ocazia primei inmatriculari in Romania.

Taxa speciala se plateste de catre persoana fizica sau juridica ce face inmatricularea, in numerar sau prin virament, pe baza de ordin de plata pentru Trezoreria statului, la unitatea Trezoreriei statului in a carei evidenta aceasta este inregistrata ca platitor de impozite si taxe.

Raspunderea privind suma de plata aferenta taxei speciale revine platitorului, conformitatea valorii taxei cu datele cuprinse in cartea tehnica a vehiculului facindu-se de Politia Rutiera, inainte de eliberarea certificatului de inmatriculare.

In documentul de plata la rubrica „Reprezentind“ se va inscrie obligatoriu seria cartii de identitate a autoturismului sau a autovehiculului.

In masura in care aplicarea prevederilor privind taxa speciala de inmatriculare va impune precizari suplimentare, acestea vor fi emise prin ordin al ministrului Finantelor.

Deoarece taxa de inmatriculare se aplica numai pe caracteristicile vehiculului, aceasta nu va avea vreo influenta in TVA platita pe masina.

Astfel, pentru o masina de fabricatie interna sau UE se va plati TVA la valoarea din factura in locul din care se face achizitia. Apoi, pentru a putea s-o puna in circulatie, proprietarul trebuie mai intii sa treaca pe la Trezorerie, unde va achita taxa de inmatriculare. Cu dovada achitarii taxei va merge la biroul de Politie Rutiera sa primeasca certificatul de inmatriculare.

Taxa de inmatriculare se calculeaza in functie de cilindreea autoturismului, de gradul de poluare reglementat prin normele Euro si de vechimea autoturismului. Astfel ca valoarea ei incepe de la citeva zeci de euro, in cazul masinilor noi cu norma Euro 4, si poate ajunge la mai multe mii de euro, in cazul masinilor de cilindree mare, mai vechi de 6 ani si non-Euro.

Exceptii de la regula

Exista si cazuri in care taxa de inmatriculare nu se aplica. De exemplu, aceasta nu se plateste in cazul autovehiculelor care sint inmatriculate temporar pe o perioada de timp egala cu durata de valabilitate a asigurarii internationale (Carte Verde). De asemenea, autovehiculele care depasesc 3,5 tone nu vor fi taxate.

Potrivit Normelor, taxa nu se va aplica nici motocicletelor cu o capacitate cilindrica de sub 250 cmc.

Autoturismele si autovehiculele care nu au mai fost puse vreodata in circulatie vor avea taxa la nivelul celei corespunzatoare autovehiculelor cu o vechime sub 6 luni.

Actul publicat de Finante mai spune ca autovehiculele fabricate inainte de 1 ianuarie 2007 si aflate dupa aceasta data in stoc la un operator economic vinzator, fara sa fi fost puse vreodata in circulatie, din punctul de vedere al taxei speciale, sint considerate ca fiind noi.

Pentru autoturismele normale si pentru cele de teren, a caror prima inmatriculare in Romania se realizeaza dupa 1 ianuarie 2007, si pentru care accizele au fost platite cu ocazia importului sau a achizitionarii de pe piata interna in cursul anului 2006, taxa speciala nu se datoreaza.

Normele de aplicare a Codului fiscal vor intra in vigoare de la 1 ianuarie, o data cu acesta.

cotidianul.ro
Skip ads

  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
musicall, nu stiu daca am inteles eu bine ce se spune in paragraful ala ingrosat.

Eu am masina adusa de afara n 2006 cu toate taxele platite (vama, tva, accize etc) pe care nu am inmatriculat-o inca (pentru ca nu puteam fiind euro2). Din ce spui tu acolo (in fine, nu spui ci preiei din alta parte) eu inteleg ca aceasta taxa nu s-ar aplica in cazul meu, ceea ce imi vine greu sa cred. Gresesc?
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
musicall a scris:
Astfel, pentru o masina de fabricatie interna sau UE se va plati TVA la valoarea din factura in locul din care se face achizitia.

Asa ca este clar, negru pe alb: TVA se va plati in locul cumpararii, adica DE, FR etc pt. o masina second sau RO pentru una noua.

@ Vlazduhu
se pare ca ai noroc! Din ce este scris acolo rezulta ca nu mai platesti nici o alta taxa!
  • KTY

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2005

  • Mesaj Privat
hai sa luam cazul meu ,.... sa nteleg mai bine

deci am luat in decembrie 2006 o astra din germania si am platit pe ea acolo suma cu tot cu tva
am ajuns in tara , am platit tva s ii in ro si accize deci cam 2150 euro
apoi am recuperat tva din germania si anume 1108 euro

ce as fi platit daca as fi inmatriculat o in ianuarie?

parerea mea e ca taxa de prima inmatriculare de 1688 in cazul asta dar nu cred ca as mai fi recuperat tva ul din germania

deci ... as fi iesit mai scump...
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Perfect de acord cu tine!
Dupa marea aderare, nu vei mai putea recupera TVA-ul in DE (16% pana in 2006), in schimb nu vei mai plati Taxa vamala si TVA-ul in RO (repet inca nu sunt sigur de acciza, dar sa zicem ca este insignifianta Smile ...4-5% sau cat era).
Daca ti-ai facut bine calculul cu 1688EURO - depinde de ce EURO are, an de fabr. si capacitatea cilindrica, atunci ai dreptate...
De fapt sfatul general a fost sa iti aduci masina de afara anul asta, ca in 2007 o sa fie mai scump.
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
ovidium a scris:Perfect de acord cu tine!

De fapt sfatul general a fost sa iti aduci masina de afara anul asta, ca in 2007 o sa fie mai scump.


daca aduci masina cu euro 4 e mai ieftin dupa 01.01.2007. De exemplu poti sa calculezi pentru :
- Golf 4 benzina 1.6
- Polo benzina 1.2 /1.4
- Corsa benzina 1.0 /1.2 /sau Corsa c motorina 1.3 CDTI ( nu si 1.7 DTI ca asta e euro 3 )
si alte motoare cu norma euro 4 si vecime pina in 6 ani
La euro 4 iesi mai iefti dupa 01.01.2007
  • kingtel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: turda jud cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2006

  • Mesaj Privat
http://www.europarl.europa....urrierCitoyen.cfm trimiteti si voi sesizari parlamentului european poate schimbam ceva
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
kingtel a scris:http://www.europarl.europa.eu/registre/portail/CourrierCitoyen.cfm trimiteti si voi sesizari parlamentului european poate schimbam ceva


Uite ceva european
BELGIA

"La taxe de mise en circulation auto"
http://www.mon-assurance-au...ion-belgique.html

daca stau si caut pentru alte tari ...sigur gasesc in multe tari UE ceva asemanator.....si fereasca sfintul de cit is de mari taxele/impozitele si asigurarile in Danemarca ....
Rolling Eyes
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Taxe de circulation auto en Belgique valable jusqu'au 31/12/2006
(Taxe à payer chaque année).

Daca te uiti atent, taxele sunt taxe anuale, nu taxe la prima inmatriculare a unui vehicul. Deci nu au treaba una cu alta...plus ca valorile sunt mult mai mici: pentru a mea as da 61 de EURO pe an
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Chestionar

Pentru restituirea taxei de prima inmatriculare
Fac demersurile ptr a-mi recupera taxa 61%
Nu ma mai intereseaza sa-mi recuperez banii, ca oricum statul nu-i mai da 16%
Sunteti de acord sa vi se restituie doar o parte din banii de taxa? 21%
403 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR